המבקרים בערב הפתיחה של בוטיק ורנר במשכנו החדש הוזמנו בשבוע שעבר להתרשם מהחנות המעוצבת ומקולקציית המותגים המעודכנת שנמכרת בה כעת, אולם התצלום הענקי של האמן דוד עדיקא שנפרש על פני קיר חיצוני שלם בחזית החנות, גנב את כל ההצגה. בתמונה שיצר עדיקא בשחור-לבן מופיע הפסל המונומנטלי משנת 1952 "אדם בערבה" של הפסל יחיאל שמי, המציג דמות גברית עירומה שאחת מידיה נשענת על נשר. ממדי הענק של התצלום, בגובה של 3.26 מטר, מציבים את איבר המין הגברי שבמרכזו בדיוק בגובה העיניים של הבאים בפתח החנות, ומבהירים בפעם המי יודע כמה בעת האחרונה כי איבר המין הגברי הופך לשחקן מרכזי בחזית עולם האופנה.

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

אחרי שהמעצב ריק אוונס הימם את העולם עם תצוגת האופנה שסיפקה הצצה ראשונה מסוגה למתחם השמור ביותר בגופם של הדוגמנים, נדמה כאילו לאן שלא מסובבים את הראש בשדה האופנה נתקלים בפאלוס כזה או אחר – תלוי על שרשרת, מעוגל סביב האצבע בטבעת, מודפס על בגדים, מצולם ומפוסל לראווה או, כאמור, מתנדנד על המסלול בין רגלי הדוגמנים. במילים אחרות, אחרי ששנת 2014 סומנה כשנת הישבן, 2015 מתעלה על קודמתה ומסתמנת כבר עכשיו כשנת הבולבול, וצריך הרבה ביצים כדי לשחרר כזו הצהרה.

עוד בערוץ האופנה

את הבחירה בתצלום של עדיקא לחזית החנות מסבירה שירה דולינגר, מבעלות הבוטיק, בשפה הגרפית של התצלום, שהתכתבה עם הקו האדריכלי של הבניין, ובאיבר המין החשוף, שמככב גם בהדפס האבסטרקטי שעל פריטי קולקציית הקיץ של מותג האופנה השבדי אקנה, הנמכר בחנות. חדי אבחנה יוכלו לזהות בהדפס המשלב פירות, ירקות, פרחים וחלקי גוף שונים, גם את האיבר הזקור, מלווה בשערות ערווה. "הקולקציה מוקדשת לאישה החזקה והבטוחה בעצמה", מספרת דולינגר ומוסיפה כי לטובת הלקוחות המוסלמיות מדובאי וערב הסעודית, יצרו במותג הדפס דומה ומטושטש יותר.

מרק אורן. "אנחנו חיים בתרבות של 'אין יור פייס' וזה חלק מזה - תראה איך ריהאנה ומיילי סיירוס מצטלמות" (באדיבות מרק אורן)
מרק אורן. "אנחנו חיים בתרבות של 'אין יור פייס' וזה חלק מזה - תראה איך ריהאנה ומיילי סיירוס מצטלמות" (באדיבות מרק אורן)

גם אוונס הסביר בסופו של דבר את הפרובוקציה ששחרר אל המסלול. "אני חולף על פני פסלי עירום בפארק בכל יום, והם מהווים מחזה של חושניות אבל לא רק - אלא גם של חן וחופש", אמר ל-WWD. "האם כמשתתף באחת הזירות האסתטיות היותר מתקדמות אסור לי להשתמש בדימוי הזה? האם זה נחשב מקובל ומתאים רק בשביל סרט של מייקל פסבנדר? כולנו יודעים שהמראות על המסלול לא נועדו להיות מצוטטים כפי שהם, מכיוון שהם מדגימים אתוס. אני רוצה להציג עולם אוטופי של חן וחופש מפחד ובושה".

התצוגה של אוונס הוציאה את השד מן הבקבוק לעיני העולם כולו, אולם הרבה לפניו היה זה הארט דירקטור הישראלי מרק אורן שהפך את איבר המין הזכרי לאקססורי לוהט, עם קו תכשיטי הכסף שהשיק לפני כשנה וחצי, ובו תליונים, צמידים וטבעות – כולם מציגים לראווה את האיבר שהצנעה יפה לו (להשיג בפייסבוק ובאינסטגרם של המעצב). "עירום גברי לא משדר רכות, להבדיל מעירום נשי", מנסה אורן להסביר את הרתיעה האנושית מהפאלוס החשוף. לדבריו, חיילי האימפריה הרומית נהגו לענוד על צווארם שרשראות עם תליונים בצורת איבר מין זכרי, כקמע נגד עין הרע, ובתאילנד תליון דומה מסמל פריון.

A photo posted by TOM FORD (@tomford) on

גם המעצב טום פורד הוכיח שנדרש הרבה פחות מאיברי מין בשר ודם על מסלול התצוגה כדי לחולל מהומת עולם. כבר ב-2002 הוא עמד מאחורי מודעת הפרסומת לבושם M7 של איב סאן לורן, שבמרכזה כיכב דוגמן בעירום פרונטלי שהעין לא מורגלת לראותו בקונטקסט פומבי שכזה, ולפני כחודש וחצי הרים כנגדו את העולם הנוצרי כולו, כשהוציא תחת ידיו סדרת תליונים בצורת איבר מין גברי המזכיר במכוון את תליון הצלב המסורתי. "כשלמדנו על הפריט הזה אמרתי לצוות שלי שהבחור הזה בטוח הומוסקסואל", אמר וויליאם דונהיו, נשיא ומנכ"ל הליגה הקתולית ומבקר ידוע של זכויות ההומוסקסואלים, בהודעה ששחרר לעיתונות. "המעצב מנצל את רוח הכריסטמס ואת הדת שלי, ומשתמש בדימויים מיניים לצורך עשיית רווחים קלים. הוא נשמע כמו מישהו לא בדיוק ידידותי לקתולים, שגם סובל מעכבות מיניות. לא צריך דוקטורט בפסיכולוגיה כדי לנחש מי עומד מאחורי המהלך החולני הזה".

הייתכן שהחשיפה המצטברת לה זוכה איבר המין הגברי בעת האחרונה תהפוך אותו ללגיטימי כמו העירום הנשי? האם המגמה הזו מחזקת את מעמד הגברים או דווקא את הנשים? "כשאתה רואה את קים קרדשיאן, אמא לילדה ואחת הנשים המשפיעות ביותר בעולם, חושפת את כל הגוף שלה ברשתות חברתיות – הגבולות בין מה שמותר לחשוף ומה אסור מיטשטשים", אומרת דולינגר. "מה שמעניין בהקשר שלה, זה שהיא עושה הכול באובר-ביטחון עצמי. היא לא נבוכה מהעירום, ולדעתי יש לה תרומה מאוד חשובה לנשים. אני רואה בזה מהלך פמיניסטי". גם אורן משווה בין חשיפת העירום הגברי למקבילותיו הנשיות: "הבולבול הוא איבר מתריס, חצוף, מפתיע", הוא אומר. "אנחנו חיים בתרבות של 'אין יור פייס' וזה חלק מזה - תראה איך ריהאנה ומיילי סיירוס מצטלמות. בסך הכול, המגמה הזאת מעוררת אנרגיה מינית, ואנרגיה מינית זה דבר חיובי. ומי שזה לא מתאים לו, אז על הזין שלי".