אם לזכור משהו אחד משלושת שבועות האופנה לגברים שהתקיימו בשבועיים וחצי האחרונים בלונדון, מילאנו ופריז, הרי שתהיה זו תצוגת האופנה של ריק אוונס, שהתקיימה בחמישי האחרון בעיר האורות, והכתה את העולם בתדהמה עם איברי מין גבריים שהציצו מבעד לבגדים והתנודדו כמטוטלת בין רגלי הדוגמנים. פתאום אפילו המינוי המפתיע של אלסנדרו מיקלה כמנהל הקריאטיבי החדש של גוצ׳י, או האמירה הנוקבת של וולטר ואן בירנדונק נגד פיגועי הטרור בפריז נראו כעניינים שוליים.

הבוקר (שני) הסביר אוונס בראיון במייל ל-WWD את הפצצה ששחרר אל המסלול: "אני חולף על פני פסלי עירום בפארק בכל יום, והם מהווים מחזה של חושניות, אבל לא רק - אלא גם של חן וחופש. האם כמשתתף באחת הזירות האסתטיות היותר מתקדמות אסור לי להשתמש בדימוי הזה? האם זה נחשב מקובל ומתאים רק בשביל סרט של מייקל פסבנדר? כולנו יודעים שהמראות על המסלול לא נועדו להיות מצוטטים כפי שהם, מכיוון שהם מדגימים אתוס. אני רוצה להציג עולם אוטופי של חן וחופש מפחד ובושה". ועכשיו, אחרי שהמעצב אמר את דברו, אפשר להתפנות לעוד כמה מהרגעים הגדולים והמכוננים של שבועות האופנה, על המסלול, מאחורי הקלעים ובשורה הראשונה.

עוד בערוץ האופנה

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

1. האג'נדה: בתגובה לטרור ולפגיעה בחופש הביטוי באירופה

פיגועי הטרור הרצחניים שהתקיימו בפריז במהלך השבועיים האחרונים, עשו דרכם גם אל מסלולי התצוגות בשבועות האופנה לגברים המתקיימים בלב הזירה האירופאית. מעצבי אופנה מסוימים בחרו להגיב לאירועים בדרכים שונות, אך האמירה היתה זהה - די לטרור! כפי שדיווחנו בזמן אמת, בימים שבהם מיליונים צעדו בהפגנות בפריז, על המסלול בשבוע האופנה בלונדון צעדו הדוגמנים של מותג האופנה מהרישי, במראה שמזכיר את לוחמי דאעש. שבועיים לאחר מכן, במסגרת שבוע האופנה בפריז, הגיב לאירועי היום מעצב האופנה הבלגי וולטר ואן בירנדונק בצורה נחרצת יותר, כשפתח את התצוגה עם דוגמן בחולצת ניילון שקופה ללא שרוולים שעליה התנוסס המשפט Stop Terrorising Our World, בעיצוב המזכיר מכתבי סחיטה באיומים שראינו בסרטים. בירנדונק הפרובוקטיבי לא הסתפק רק באמירה הברורה הזו, והתקין על דש המעילים שלבשו הדוגמנים סיכות צבעוניות בדוגמת נשר, אליו חובר צעצוע מין אנאלי צבעוני מפלסטיק, בדומה לעבודתו של האמן האמריקאי פול מקארתי, שהוצגה לאחרונה בכיכר ונדום בפריז והושחתה על ידי פעילי ימין שמצאו אותו מבזה ופרובוקטיבי.

2. המינוי: גוצ'י מכריזים על מנהל קריאטיבי חדש לבית האופנה

השבוע החלו אנשי תעשיית האופנה לשנן את השם אלסנדרו מיקלה, המנהל הקריאטיבי החדש של בית האופנה גוצ'י, שיחליף את פרידה ג'יאניני שפוטרה מתפקידה. בחברה הכריזו באופן רשמי על המינוי החדש רק ביום רביעי בערב, אך רמז לכך ניתן כבר ביום שני אחר הצהריים, כאשר מיקלה עלה לקידה המסורתית על המסלול, בתום תצוגת הגברים של בית האופנה. קולקציית הגברים עוצבה ברובה על ידי ג'יאניני, שהיתה צפויה לעזוב רק בתום חודש פברואר, אך נסיבות בלתי ידועות הובילו להקדמת עזיבתה. על התוצאה הסופית שנראתה על המסלול אחראי מיקלה, ששימש כיד ימינה של ג'יאניני משנת 2011 והיה אמון על קו האביזרים בחברה, והציג קולקציה במראה אגבי והיפסטרי, עם דוגמנים לבושים מכנסיים רחבים שנראים גדולים עליהם, לצד חולצה בהדפס פרחים ללא שרוולים עם עניבה בילט אין, שנקשרה ברישול סביב הצוואר. כעת עיני כולם בעולם האופנה נשואות לתצוגת הנשים בניצוחו של מיקלה, שתתקיים בחודש הבא.

"אם הנסיך צ'ארלס היה שולט בעולם במהלך 30 השנים האחרונות, העולם היה מתמודד טוב יותר עם שינויי האקלים". ויויאן ווסטווד (צילום: gettyimages )
"אם הנסיך צ'ארלס היה שולט בעולם במהלך 30 השנים האחרונות, העולם היה מתמודד טוב יותר עם שינויי האקלים". ויויאן ווסטווד (צילום: gettyimages )

3. המחווה: ויויאן ווסטווד משכפלת את הנסיך צ'ארלס

מעצבת האופנה הבריטית ויויאן ווסטווד, 73, מנהלת יחסי אהבה-שנאה ממושכים עם בית המלוכה הבריטי, והדבר ניכר גם בקולקציות ובמסרים שהיא בוחרת לשגר אל המסלול מדי תצוגה. לאחר שבספטמבר האחרון קראה להפרדה בין אנגליה לסקוטלנד, ואף התבטאה בתקשורת במילים "אני שונאת את אנגליה", השבוע היא מציגה סיפור אחר לגמרי. במהלך תצוגת הגברים לחורף הבא העלתה ווסטווד אל המסלול דוגמן בחולצת טי עם הדפס של הנסיך צ'ארלס, וחתמה את התצוגה לבושה גם היא בטוניקה עם הדפס דומה. הפעם לא מדובר באקט של מחאה, אלא דווקא מחווה של המעצבת לנסיך, שמקדם סדר יום ירוק ואקולוגי בממלכה. "אני רוצה לחלוק כבוד לנסיך צ'ארלס ולעבודה נהדרת שהוא עושה בתחום איכות הסביבה", אמרה ווסטווד מאחורי הקלעים. "אם הנסיך צ'ארלס היה שולט בעולם במהלך 30 השנים האחרונות, העולם היה מתמודד טוב יותר עם שינויי האקלים".

4. הטרנד: צווארון הגולף חוזר

בפעם האחרונה שצווארון הגולף התמקם במלתחה הגברית, בחורף לפני כשנתיים, הוא נותר כקוריוז ונעלם כלעומת שבא. עכשיו מסתמן שהיה זה רק נצנוץ ראשון של מגמה מתפתחת, שיהפוך בשנה הבאה למבול חוצה סגנונות. תוכלו למצוא אותו בסריגי ענק מחבקים אצל ארמנגילדו זניה, במראה צבעוני ומשוחרר אצל בוטגה ונטה, הדוק לצוואר מתחת לסוודר נעים אצל אנטוניו מאראס, ובסגנון פוטוריסטי במחווה לאופנת החלל של שנות ה-60, כפי שהציג ראף סימונס למותג הנושא את שמו. סריג גולף מייצר הופעה אלגנטית ועם זאת נינוחה מאוד, וניתן ללבוש אותו במגוון רחב של דרכים, אולם למרות יתרונותיו הרבים, לצווארון הגולף קמו לא מעט מתנגדים חריפים, הטוענים כי הוא מתאים רק לבעלי צוואר ארוך, שהוא מרחיב את הפנים ובעיקר, מעניק למי שלובש אותו מראה של ראש צב מבצבץ. מצד שני, תמיד תוכלו להגיד שאתם לובשים אותו בהשראת סטיב ג'ובס.

5. הצבע: כתום הוא השחור החדש, ולא רק על המסך

הכתום על כל גווניו הוא אחת הבשורות המרכזיות שיצאו משבוע האופנה הנוכחי לגברים, ומסתמן שהוא צובע באגרסיביות כל מה שנקרה בדרכו. מחליפות במראה קארגו אצל מוסקינו, דרך מכנסיים אלגנטיים בגזרה ישרה בבוטגה ונטה, ועד חליפת קווילט מעור בצבע כתום, שהיתה אחד הרגעים החזקים בתצוגה של ז'יבנשי בעיצובו של ריקרדו טישי. הכתום על שלל גווניו בלט גם בקולקציות של לואי ויטון, קנזו, וולטר ואן בירנדונק וז'יל סנדר, שם שלחו אל המסלול דוגמן במכנסי פנסים מעור קשיח בצבע שחור וסריג כתום עם צווארון פולו.

6. השורה הראשונה: בריאן פרי, מייקל סטייפ וקייט מוס עושים את פריז

שבוע האופנה לגברים המתקיים מדי חורף, נערך במקביל לעונת הטקסים בארצות הברית, מה שמוביל להיעדרותם של הכוכבים הגדולים בעולם מהשורות הראשונות, אשר ממילא מעדיפים את שבועות האופנה לנשים, בעלי האפיל הנוצץ והיוקרתי יותר. ועדיין, ניתן היה לראות פרצופים מוכרים בשורות הראשונות, שבהיעדר היצע רחב, זכו לפוקוס גדול מהרגיל. את הזמרים בריאן פרי ומייקל סטייפ ראינו מתחככים בקייט מוס בשורה הראשונה של לואי ויטון, שהגיעה לבושה במעיל פרוות שועל ענקי, הרחק ממחוזות הפוליטיקלי קורקט. תצוגה נוספת שזכתה להתהדר בפרצופים מוכרים בקהל היתה של בית האופנה הבריטי ברברי, עם דמויות אופנתיות כאנה ווינטור, הדוגמנית העולה אימי ווטרהאוס (אחותה הצעירה של סוקי), הדוגמן דיוויד גנדי והדוגמנית ג'ורדן דאן, הפרזנטורית החדשה של בית האופנה .

"האם העירום הגברי מותר רק בסרטים של מייקל פסבנדר?", ריק אוונס מסביר את ההתרסה על המסלול (צילום: gettyimages )
"האם העירום הגברי מותר רק בסרטים של מייקל פסבנדר?", ריק אוונס מסביר את ההתרסה על המסלול (צילום: gettyimages )

7. הפרובוקציה: ריק אוונס משחרר את אזור החלציים הגברי

אין ספק כי התצוגה של ריק אוונס בשבוע האופנה לגברים בפריז ראויה להיכנס לפנתיאון שבועות האופנה כאחת התצוגות הפרובוקטיביות ביותר שנצפו על מסלולי האירוע בכל הזמנים. הכול הודות לניפוץ הטאבו סביב העירום הגברי הפרונטאלי, או במילים אחרות – שחרורו של ווילי על מסלול התצוגה. אוונס שלח אל המסלול ארבעה דוגמנים ללא תחתונים, לבושים מעין שמלות וטוניקות שכמייה עם חרך הצצה באזור החלציים, שחשף את איבר מינם לעיני כל. מאחורי הקלעים שמר המעצב על קלילות ביחס לאמירה המטלטלת ששלח את המסלול, אך גם הסביר את עבודתו ככזו שמבקשת לערער על הסדר החברתי. "אנחנו חיים בעולם כל כך סטרייטי", אמר בראיון לגרדיאן, "כך שהבחירה שלי היא אגרוף לפנים. יש בה כוח, סימון של עצמאות".

8. החגיגות: מותג החליפות האיטלקי Brioni מציין 70 שנים

מאז נוסד ברומא על ידי החייט נאזרנו פונטיקולי, נחשב המותג Brioni למספר אחד בחליפות איטלקיות. ברשימת לקוחותיו לאורך ההיסטוריה נמצאים השחקנים הנרי פונדה, קלארק גייבל, רוק הדסון, ראש עיריית ניו יורק לשעבר רודולף ג'וליאני, נשיא דרום אפריקה לשעבר ולוחם זכויות האדם נלסון מנדלה, נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ורג' וו בוש ועוד חשובים רבים אחרים. משנת 1995 מעצב המותג גם את החליפות של הדמות הקולנועית המיתולוגית ג'יימס בונד. לפני ארבע שנים נרכש המותג על ידי קבוצת Kering של פרנסואה הנרי פינו, ומאז הוא מרחיב את שווקיו בעולם, בעיקר ברוסיה וסין. המורשת היוקרתית, איכות הבדים הגבוהה, החייטות המדוקדקת והניחוח הסקסי והצעיר שעולה מהדגמים, צפויים להפוך אותו בשנים הקרובות למותג גברים מוביל ומשפיע.

9. המוזיקה: מרי ג'יי בלייג' וסנופ דוג מלווים את הבגדים על המסלול

לפני כחצי שנה השיקו הזמר הקוריאני PSY (גנגנאם סטייל) וסנופ דוג את הסינגל החדש "האנגאובר", שזכה תוך יממה ל-8.5 מיליון צפיות ביוטיוב והוכיח כי הראפר הוותיק עדיין נותן בראש. בשבוע שעבר הוא הוזמן לחתום את תצוגת האופנה של המותג פיליפ פליין, במסגרת שבוע האופנה במילאנו. לסנופ דוג רומן מתמשך עם תעשיית האופנה עוד משנות ה-90, אז היה הכוח המניע מאחורי טומי הילפיגר, ומאוחר יותר היה בעליו של ליין הבגדים The Rich & Infamous (העשירים והידועים לשמצה). ההופעה על המסלול של פליין האירה אותו בספוט מחודש, לאחר שרק לאחרונה כיכב שמו בכמה סכסוכים חדשים, ביניהם עם הזמרת איגי אזלייה. אותו שבוע ממש סללה את דרכה חזרה אל המסלול גם זמרת ההיפ הופ והנשמה מרי ג'יי בלייג', שחתמה את התצוגה של מותג האופנה Dsquared2 כשהיא לבושה בחליפת סאטן פרחונית בצבע אדום. בלייג' השיקה לאחרונה אלבום חדש, כך שההופעה בתצוגה נועדה מן הסתם לקידומו בתקשורת.

10. הרטרו: מכנסי הבאגיז מהניינטיז חוזרים

זוכרים את מכנסי הבאגיז משנות ה-90? המכנסיים הרחבים שאפשר לעשות איתם כמעט הכול חוץ מללכת בנוחות? אז הם חוזרים. ולא כקוריוז שיישאר על המסלול בלבד, אלא כהצעת לבוש לגיטימית. אחרי שכבשו את קולקציות הנשים בשנה האחרונה, המכנסיים הרחבים משתלטים גם על המסלול הגברי, ונצפו במספר וריאציות בשבועיים האחרונים. בגוצ'י ארזו אותם במראה אלגנטי עם מפשעה נמוכה, בורסאצ'ה הם קיבלו תפנית אלגנטית ויוקרתית, בבוטגה ונטה יצרו מעין גזרה כפולה של מכנסיים על מכנסיים (במראה מתעתע של מכנסיים שהופשלו מעל תחתונים) ובקנזו הגישו אותם במראה מטאלי ועתידני. נראה כי שלטון הסקיני של השנים האחרונות הולך ונעלם לטובת מציאות משוחררת יותר. בהנחה שאת האמירה המשוחררת מדי של ריק אוונס אתם לא מתכוונים לאמץ.