הדוגמנית הבריטית ג'ורדן דאן שינתה בסוף השבוע האחרון את משק כנפי ההיסטוריה, עם פרסומו של שער גיליון פברואר של ווג בריטניה בכיכובה, שיצא כעת לרשת ועורר דיון סוער. הסיבה: זהו השער הראשון של המגזין עם דוגמנית שחורה (לבדה) מזה 13 שנה. בפעם האחרונה שדוגמנית שחורה ניצבה בגפה על שער המגזין היתה זו נעמי קמפבל בגיליון אוגוסט 2002.

עוד בערוץ האופנה

דאן, 24, אומנם הופיעה על שער המגזין כבר בנובמבר 2008, אך כחלק מתצלום קבוצתי שכלל גם את הדוגמניות רוזי הנטינגטון-וויטלי ועדן קלארק. מאז הספיקה דאן להופיע לבד על שערי מגזינים חשובים כמו טין ווג, ווג איטליה, ו-i-D, אולם זוהי לי הפעם הראשונה על שער הווג הבריטי. אגב, גם בווג אמריקה תופעת השערים המולבנים מדאיגה לא פחות, שכן הפעם האחרונה שכיכבה על שערו דוגמנית שחורה היתה זו ליה קבדה במאי 2005 – קרוב לעשור של שערים השמורים ללבנים בבלעדיות.

ניראותן של דוגמניות שחורות במוקדי הכוח בתעשיית האופנה העולמית היא עדיין סוגיה כואבת, והרעש התקשורתי שנוצר סביב הגיליון בכיכובה של דאן רק מוכיח את הגזענות המתקיימת בתעשייה גם בפתחה של 2015, כשבבית הלבן שוכן נשיא שחור ולהבדיל, ביונסה ניצבת ברשימת הנשים העשירות והחזקות בעולם. אל עולם הדוגמנות שוויון הזכויות עוד לא ממש הגיע. דוגמניות שחורות עדיין נתקלות בקשיים רבים בדרכן ביחס למקבילותיהן הלבנות. בראיון לדיילי מייל אמרה השנה דאן: "האנשים ששולטים בתעשיית האופנה אומרים שעם פנים שחורות על השער המגזין לא ימכור. אבל בדקתי את הנושא ואין לטיעון הזה שום ביסוס עובדתי".

בשנתיים האחרונות מתקיים קמפיין תקשורתי בולט בהובלתן של הדוגמניות השחורות אימן, נעמי קמפבל ודאן עצמה, אשר מנסה להציף אל פני השטח את נושא הגזענות המתקיימת בתעשיית האופנה כלפי דוגמניות שחורות. לפני שנה וחצי התלוננה דאן בטוויטר כי לא לוהקה לתצוגת ההוט קוטור של בית האופנה דיור, בטענה שהחזה שלה גדול מדי. "נפסלתי מהשתתפות בתצוגה של דיור בגלל הציצים שלי", צייצה דאן, ועשר דקות לאחר הציוץ הראשון הוסיפה וכתבה: "בדרך כלל אני נפסלת בגלל שאני שחורה, כך שלהיפסל בגלל החזה שלי זה מינורי".

השיח בנוגע למידת החשיפה לה זוכות דוגמניות שחורות המשיך בשבוע שעבר, לאחר שאתר האופנה The Fashion Spot בדק ומצא כי מתוך 611 שערים של מגזיני אופנה בשנה החולפת, רק ב-119 כיכבו נשים שחורות, לעומת 567 נשים לבנות (כשבחלק מהשערים הופיעו מספר נשים ביחד). בבדיקה זו נכללו גם סלבריטאיות שחורות, כמו ריהאנה, ביונסה ולופיטה ניונג'ו, שכל אחת מהן הופיעה על שערי מגזינים רבים, כולל ווג בריטניה ואמריקה. רשימה דומה מפרסם מדי שנה גם אתר האופנה והתרבות Jezebel. בספטמבר האחרון הוא בדק ומצא כי 78.69 אחוז מהדוגמניות שפסעו על המסלול בשבוע האופנה האחרון בניו יורק היו לבנות, בעוד רק 9.75 אחוז היו שחורות.

את ניצני השינוי במצבן של דוגמניות שחורות אפשר למצוא בקמפיין אביב קיץ 2015 של בית האופנה ברברי, בכיכובן של דאן ונעמי קמפבל. קמפבל הצטלמה בפעם הקודמת למותג ב-2001, דאן עושה זאת לסירוגין מאז קיץ 2011. הבחירה בשתי דוגמניות בריטיות שחורות ומובילות לקמפיין אחד היא החלטה פוליטית חשובה שלקחו קברניטי המותג, במיוחד לנוכח המאבק שמנהלות השתיים בתעשייה עצמה. על הצילומים אמרה לאחרונה דאן בראיון: "מאוד התרגשתי להצטלם יחד עם נעמי. היא מודל חיקוי עבורי, ואני מעריכה מאוד את עשייתה בתוך תעשיית האופנה".