הבוקר התפרסם ברשתות החברתיות לינק שהפך לאש בשדה קוצים. הקישור מעביר את הגולשים ישירות לאתר של רשת האופנה הספרדית זארה, מקבוצת אינדיטקס, והוא מציג חולצת פסים לילדים בכחול ולבן, עם טלאי צהוב בצורת כוכב בצדה השמאלי. שם הדגם הוא "שריף", והוא מצוין גם על הכוכב הצהוב המודבק על החולצה, המיועדת לילדים בני 3 חודשים עד 3 שנים. אלא שעל אף שכוונת המעצב היתה לרפרר לכוכב השריף, לא ניתן להתעלם מהאסוציאציה המיידית שמעלה הכוכב לטלאי הצהוב שענדו היהודים בשואה. התגובות ברשת לא איחרו לבוא, וכמה חברים מחו"ל כתבו בפייסבוק הערות ציניות כמו "צריך לברר אם יש להם 6 מיליון חתיכות למכור" , או "Sheriff T in Zara. I would take this idiot designer to a trip in Bergen Belsen".

מזארה ישראל נמסר בתגובה: "הפריט המדובר מקולקציית Cowboy Collection לתינוקות עוצב בהשראת דמות השריף מסרטי המערב הפרוע. בפריט זה ניתן לראות כי על הכוכב מצוינת המילה 'שריף'. עם זאת, אנו יכולים להבין את הרגישות, ההקשר והקונוטציה שנוצרה. הפריט אינו קיים בארץ, ומיד כשהתברר העניין הוחלט להסירו ממדפי המכירה בכל העולם ולהשמידו. אנו מביעים את התנצלותנו הכנה אם כתוצאה מכך פגענו ברגשות לקוחותינו".

>> הורידו כאן את האפליקציה החדשה של Xnet לאייפון או לאנדרואיד

פרסום החולצה על רקע גל האנטישמיות הגואה באירופה, עלול לעורר תגובות קיצוניות כלפי החברה, אשר כבר נפלה בעבר במקרה דומה. בשנת 2007 הורידה החברה מהמדפים תיקים שהתהדרו בצלבי קרס ועוררו סערה גדולה בעולם. יש לציין כי צלב הקרס שהופיע על התיק היה הפוך מצלב קרס, אם כי דומה לו מאוד, והוא מקושר לסמלים הינדיים. בתגובה מסרה אז חברת אינדיטקס, כי התיקים יוצרו בהודו בהשראת סמלים הינדיים ובודהיסטיים מוכרים, וכי בדוגמה המקורית שקיבלה את אישור החברה לא הופיעו צלבי קרס. יצוין כי בדתות הנפוצות בדרום-מזרח אסיה מהווה צלב הקרס סימן לשמש, לכוח ולמזל.

עוד בערוץ האופנה

ירד מהמדפים: תיק עם צלבי קרס בקולקציה של זארה בשנת 2007 (מתוך: cdn7.snobessentials)
ירד מהמדפים: תיק עם צלבי קרס בקולקציה של זארה בשנת 2007 (מתוך: cdn7.snobessentials)

חברה נוספת שחטפה ביקורות על שימוש דומה בטלאי הצהוב היתה רשת האופנה אורבן אאוטפיטרס, שלפני כשנתיים פרסמה באתר האינטרנט שלה חולצת טי צהובה עם טלאי בצורת כוכב. מקורה של החולצה היה בחברה האופנה הדנית Wood Wood, אשר פריטיה אף נמכרו בעבר בישראל. הליגה נגד השמצה האשימה את אורבן אאוטפיטרס בכך שהחולצה מזכירה את הטלאי הצהוב שהנאצים חייבו את היהודים להצמיד לבגדים בשואה. "סימבוליזם זה נתפש בעינינו כפוגעני וחסר טעם במיוחד, ואנו זועמים על כך שאתם מציעים מוצר זה ללקוחותיכם", כתב מנהל הליגה בפילדלפיה, שם ממוקם מטה חברת ההלבשה.