לא בכל בוקר זוכים העוברים ושבים ברחוב מונטיפיורי בתל אביב לחזות במנת זוהר של תעשיית האופנה, אך היום (ראשון) ניצבה מולם במלוא הדרה הדוגמנית גלית גוטמן, שקיפצה בין מכוניות חונות ומשכה את תשומת לבם גם של סקרנים שהציצו מחלונות בנייני המשרדים הסמוכים ובהו בה ממושכות. הבחירה לצלם את קטלוג הסתיו של קרייזי ליין בחום המהביל של אמצע אוגוסט טמונה בקונספט שרקח משרד הפרסום זרמון: צילומי פפראצי. "אני לא מאלו שעושות חיים קשים לפפראצי, והם מכבדים אותי", אומרת גוטמן ל-Xnet בראיון שמתקיים איתה הבוקר על סט הצילומים. "זה משחק הוגן".

עוד בערוץ האופנה

זוהי העונה העשירית של גוטמן בקרייזי ליין, והיד עוד נטויה. בג'וב הקודם שלה, כפרזנטורית חברת ההלבשה H&O, היא החזיקה מעמד 14 עונות – זמן שיא במונחי פרזנטוריות ישראליות. "זאת הבעת אמון במה שאני עושה", אומרת גוטמן. "אם לא הייתי טובה, כבר מזמן היו מחליפים אותי במישהי אחרת". השנה היא מציינת גם 25 שנות דוגמנות, לאחר זכייתה במקום הראשון בתחרות "תגלית השנה" ב-1989. מאז הפכה גוטמן לאחת הדוגמניות העסוקות ביותר בישראל, והופיעה בקמפיינים רבים ומגוונים, ביניהם לקסטרו, רונן חן, דני מזרחי ואחרים.

"לא חשבתי שאעשה את זה (את הדוגמנות, א"י) כל כך הרבה שנים. זה לא מובן מאליו", היא אומרת. "מהיום שהתחלתי לעבוד התייחסתי אל דוגמנות כמתנה ענקית. אף פעם לא זלזלתי בזה, או התייחסתי לזה כמשהו שאני עושה על הדרך. אני אסירת תודה לעולם האופנה, ומתייחסת לאנשים על הסט כאל אמנים".

כיוונת מראש לקריירה ארוכת טווח?

"כשהגעתי הבוקר לסט בשעה ארבע לפנות בוקר, אמרתי לצוות שאם הייתי יודעת שבגיל 42 (גוטמן תחגוג 42 בחודש הבא, א"י) אני אגיע לאיפורית בשעה הזאת, אני לא יודעת איך הייתי מתנהלת. החיים שלי לא מכוונים בשום שלב, גם אם זה נראה כך כלפי חוץ. אני בעיקר מסתכלת על זה כמתנה שקיבלתי. אם היה לי חלום, זה היה לקנות דירה, להיות אישה עצמאית שמחזיקה את עצמה כלכלית".

עד מתי את רואה את עצמך ממשיכה לעבוד כדוגמנית?

"למעשה, אני נראית עכשיו הכי טוב שנראיתי אי פעם. מותר לי לומר כזה דבר?", היא צוחקת. "אני יודעת שזה מאוד לא צנוע, אבל היום אני יותר אוהבת את איך שאני נראית מאשר כשהתחלתי לדגמן. פרחתי מאוחר בהרבה דברים בחיים שלי, ויותר טוב לי היום. וככל שיותר טוב לי, יש לי מה לתת למצלמה".

בכל זאת, מה יגרום לך לפרוש?

"לא יודעת. אני יכולה גם להפסיק באופן פתאומי. בגיל 30, למשל, אני זוכרת שהחלטתי להפסיק תצוגות מסלול באמצע העונה ועד היום לא חזרתי לזה, וזה גם לא חסר לי. בצילומים אני עדיין נהנית, כי הדיי ג'וב שלי הוא בטלוויזיה, וימי הצילום מאווררים אותי מכל מה שקורה באקטואליה. אני לא מרגישה שאני בעבודה, אלא ביום לונה פארק. אפילו שחם ואפילו שקמתי בשלוש ורבע לפנות בוקר כדי להגיע בזמן".

האם תמליצי לשתי הבנות שלך להיות דוגמניות?

"אני מאוד אשמח אם הן ירצו להיכנס לתחום. אני נורא נהניתי, בעיקר כי לא נפלתי לכל בור אפשרי, ויש בורות, אני לא צריכה לספר לך. אני לוקחת מהתעשייה את הדברים הכי יפים שאפשר. והכי חשוב: נשארתי עם הרגליים על הקרקע".

"אני לוקחת מתעשיית הדוגמנות את הדברים הכי יפים שאפשר. והכי חשוב: נשארתי עם הרגליים על הקרקע" (צילום: שי נייבורג)
"אני לוקחת מתעשיית הדוגמנות את הדברים הכי יפים שאפשר. והכי חשוב: נשארתי עם הרגליים על הקרקע" (צילום: שי נייבורג)

בשנה וחצי האחרונות מנחה גוטמן את תוכנית הבוקר של קשת שלוש פעמים בשבוע, לצדו של יואב לימור. התוכנית היתה מעבר חד של גוטמן מיוצרת דוקומנטרית עם הסדרות "בטבעת זו" ו"אחים לכל החיים", ששודרו בערוץ 10 וזכו לביקורות טובות. עם המעבר לערוץ 2 החלו גם לבקר את הופעתה. היו אלה בעיקר פליטות הפה שלה בתוכנית, כמו חשיפת שמו של אייל גולן בפרשת "הקטינות" כשהדבר עוד היה תחת צו איסור פרסום, או ההערה לשדרנית טלי מץ שהיא לבושה כאילו היא יצאה ממועדון סאדו.

"נו, באמת, זה בכלל לא פליטות פה", אומרת גוטמן. "אם זה מה שיש להגיד עליי בתוכנית בוקר שאני עושה כבר שנה וחצי – אז מצבי טוב. במקרה של טלי מץ לא היה שום סיפור. זה נקרא הומור, כן? לפעמים הוא יותר מובן, לפעמים הוא פחות מובן, אבל זה ההומור שלי. אנחנו משתדלים כשדרנים להביא את עצמנו. לפעמים אנחנו צוחקים ולפעמים אנחנו בוכים, וזה בסדר. אני לא נדרשת לממלכתיות ולא קיבלתי הערות מטלי (השדרנית) או מהבוסים שלי. גם אף אחד לא הבין מה היה העניין. אם תעקוב אחר תוכנית שלמה של שעתיים וחצי, תמצא עוד ארבע פליטות פה כאלה. לטעמי, אין היום מקום למנחים שהם פלקט. אתה צריך להגיד את מה שיש לך להגיד".

איך התמודדת עם השידור האינטנסיבי בחודש הלחימה האחרון?

"זה היה קשה מאוד לעשות תוכניות של ארבע שעות ברצף בלי פרסומות. זה קשה רגשית ונפשית, כי הייתי מגיעה לאולפן בארבע וחצי לפנות בוקר, ויש הרוגים, אבל אסור לך להגיד כי יש צו איסור פרסום, וככה אתה מתחיל תוכנית. הייתי מתפרקת בבכי בתום התוכנית כדי להשתחרר".

התמודדות לא קלה.

"זה קשה נורא. כשמגיעות לאולפן אחות וחברה של חייל שעתיים לפני הלוויה כדי לדבר עליו, אתה לא יכול שלא לשבת ולבכות יחד איתה".

ביקורות נוספות שאיתן התמודדה גוטמן לאחרונה היו סביב כתבת התחקיר ששידרה על רעלים בפירות וירקות. מורן שריר מעיתון "הארץ" כתב כי "כשגלית גוטמן ניגשת לערוך תחקיר על רעלים בפירות וירקות, יש לה שלושה יתרונות: היא לא מומחית לתחקירים, היא לא מומחית לפירות והיא לא מומחית לירקות". אריאנה מלמד מ-ynet לא היתה סלחנית יותר וכתבה "זה היה כל כך סתמי ובלתי מנומק שאפילו עגבניות היו מסמיקות מבושה לו צפו". כשגוטמן נשאלת איך התמודדה עם הביקורות ואופן ההגשה, היא מאבדת סבלנות. "אני לא מבינה את השאלה", היא אומרת.

אני אנסח את השאלה אחרת.

"לא, תוותר עליה".

למה?

"כי אני לא מבינה את השאלה. אני עושה דוקומנטרי כבר כמה שנים, ואם הזכיינים חושבים שאני עושה את זה טוב, אז זה מספיק טוב גם בשבילי".

גם על מערכת היחסים שלה עם אספן האמנות יגאל אהובי בשנה וחצי האחרונות – מאז שנפרדה מהצלם זיו קורן, אבי בנותיה שירה ואמה – היא ממעטת לדבר. השניים מתועדים באירועים חברתיים רבים, וגוטמן נראית קורנת ומאושרת. כשהיא נשאלת איך ההרגשה לחיות עם גבר שמתלבש טוב ממך, היא צוחקת. "זה נהדר. יגאל מתלבש מדהים, הוא אירופאי לגמרי".

הוא קונה לך בגדים?

"אנחנו קונים בגדים ביחד. בכל מיני מקומות", היא אומרת ומסרבת לפרט על מותגים שנראו בתמונות פפראצי, כמו סלין ופראדה.

שמתי לב שמאז הזוגיות החדשה את מתלבשת באופן נשי יותר ולובשת לא מעט שמלות.

"אני מאוד אוהבת שמלות, כי זה נוח, יפה ונשי בעיניי. גם חצאיות אני מאוד אוהבת".

אז את מתלבשת יותר נשי מאז שאתם יחד?

"אולי אני נראית יותר נשית".

את מרגישה יותר נשית?

"אני מרגישה טוב, תודה".