הכתובת: הדולפין 4, יפו.

הגודל: כ-200 מ"ר הכוללים חלל תצוגה מרכזי, חדר מדידה וחדר תפירה.

הנפשות הפועלות: אניה פליט, אסיסטנטית ושתי תופרות.

הפסקול: "תמיד יש מוזיקה ברקע. אין משהו קבוע, אלה מיקסים שאני מרכיבה – אסף אבידן, ריף כהן, וגם ראפ ספרדי טיפה אוריינטלי ולפעמים בון איבר, דמיאן רייס או Darker Than Blue. מאוד תלוי על מה עובדים באותו רגע".

חובה בסטודיו: "אווירה טובה ושיהיה קר. עד ההיריון אף פעם לא היה לי חם, אבל מאז אני חייבת להקפיא כל מקום שאליו אני נכנסת".

מילה לקיץ: בוקר.

"הרגשתי שהבגדים צריכים להיות מוצגים במקום שלי, שגם יאפשר לי להשקיע בכל פריט עד שאהיה מרוצה ממנו". הסטודיו של אניה פליט
"הרגשתי שהבגדים צריכים להיות מוצגים במקום שלי, שגם יאפשר לי להשקיע בכל פריט עד שאהיה מרוצה ממנו". הסטודיו של אניה פליט

למעצבת האופנה אניה פליט יש שכנים מפורסמים מאוד. מול דלת הכניסה לסטודיו שלה ניצבת החומוסייה של אבו-חסן, שמאכלסת בשעות היום לא מעט רעבים שמגיעים לרפד קצת את הקיבה. ברגע שנכנסים לחלל של פליט, לעומת זאת, מתחלף הרחוב היפואי בשלווה נעימה, קירות צחורים, עבודות אמנות רבות שיצרה אימה של המעצבת ושמלות המנצנצות קלות מהקולבים. "נורא חשובה לי האותנטיות של חומוס מחוץ לדלת, להיות down to earth, יחד עם עבודות היד שלי וההקפדה על הפרטים בבגדים", מסבירה פליט. "לא רציתי להשקיע בהידור מאולץ. לפעמים כלה יוצאת מהדלת של הסטודיו וכולם בחומוס עומדים ומוחאים לה כפיים, ולפעמים הכלות מזמינות מנה של חומוס למדידה ויושבות פה ואוכלות".

היא נמצאת בכתובת הזו כמעט שנה, ומלבד בית אופנה המקום כולל גם חלק שבו היא מתגוררת עם בן זוגה מורן, שאחראי לעיצוב החלל ולגינה הפורחת שמאחורי הבית, ובנם התינוק סינַי. "ברגע שנכנסנו לכאן, הכול נפל למקום", היא אומרת. "זה בית האופנה שלי, אני גרה כאן, ופה גם צילמתי את קולקציית הכלות שלי – רציתי משהו שייצג אותי ואת החיים שלי, ולא לוקיישן מנותק. גם את רוב הקולקציה הנוכחית כבר עיצבתי פה. מבחינתי, אני יותר גרה בסטודיו מאשר עובדת בבית".

"לפעמים כלה יוצאת מהדלת של הסטודיו וכולם בחומוס עומדים ומוחאים לה כפיים, ולפעמים הכלות מזמינות מנה של חומוס למדידה ויושבות פה ואוכלות"
"לפעמים כלה יוצאת מהדלת של הסטודיו וכולם בחומוס עומדים ומוחאים לה כפיים, ולפעמים הכלות מזמינות מנה של חומוס למדידה ויושבות פה ואוכלות"

החיים והמותג של פליט, שהחלה לפעול בתעשיית האופנה המקומית עם סיום לימודיה בשנקר בשנת 2006, השתנו לא מעט לאחרונה. לאחר שהתנסתה במכירה דרך חנויות וניהול חנות משלה, החליטה לוותר על השלוחות החיצוניות ולהתמקד בסטודיו הנוכחי. "הרגשתי שהבגדים צריכים להיות מוצגים במקום שלי, שגם יאפשר לי להשקיע בכל פריט עד שאהיה מרוצה ממנו. אני מאוד פדנטית והרגשתי שכאשר התפירה נעשית במתפרה חיצונית, משהו הולך לאיבוד מבחינתי".

החידושים הרבים בחייה הביאו ליצירת קולקציה של שמלות כלה עדינות ומושקעות עם שיבוצי אבנים, חרוזים ורקמות, לצד קו של חלקים עליונים וחצאיות לחופה שביניהם ניתן לשלב באופן חופשי. "כשהתחלתי לעצב את הקולקציה חשבתי על הסגנון של כל האירוע, משהו שיתאים ללייף סטייל של כל כלה – חתונה אורבנית בלופט, חתונה בוהמיינית על חוף הים או חתונה בגינה ירוקה. חשבתי על מצבים דמיוניים ועיצבתי בשבילם שמלות, שאת כולן מחברת השפה שלי".

אניה פליט. "אני יותר גרה בסטודיו מאשר עובדת בבית"
אניה פליט. "אני יותר גרה בסטודיו מאשר עובדת בבית"

לצד השמלות הצחורות והרומנטיות יצרה כעת פליט קו של פריטים מרהיבים המיועד גם למי שאינה עומדת בפני חתונה. "כשעברתי לפה התחשק לי לעשות משהו יצירתי, אז הסתכלתי על כל מה שיש לי בסטודיו והתחלתי לשלב בין בדים וחומרים שונים", היא מספרת. התוצאה היא קו שמלות בגזרת T העשויות משכבות של תחרות בגוונים שונים עם קישוטי חרוזים ואפליקציות מושקעות וקו שמלות T שחורות ממשי בעיטור חרוזים, רקמות, גדילים ופאייטים, כאשר כל בגד הוא one of a kind ונוצר כפריט אספנות. "בקיץ לא בא לך לדגמן לוקים. חם ופשוט בא לך לזרוק על עצמך טי שירט נעימה, רק שזו לא סתם טי שירט. רציתי ליצור מרקמים לא שטוחים, והתבנית של הטי שירט מאפשרת לי להשתולל עם היצירתיות".

גם לוח הזמנים שלה השתנה מאז לידת בנה סיני לפני כחצי שנה. "פתאום גיליתי את הבוקר המוקדם. עד אז לא הייתי תקשורתית לפני 9, ופתאום נחשפתי לשעות האלה שיש לך את כל העולם לעצמך ולילד שלך, במיוחד אם את יושבת בנמל יפו ומסביב יש רק שקט וחסידות. כך אני מוצאת את ההשראה שלי ואת מצב הרוח שמלווה אותי לאורך כל היום".

  (צילום: סטודיו אניה פליט)

3 פריטי אספנות בעבודת יד, שיגרמו לך להרגיש כמו נסיכה גם אם את לא מתחתנת

1. שמלת T מתחרה בגוון ניוד ותחרה שחורה בעיטור חרוזים שחורים, 2,800 שקל

2. שמלת T משכבות של תחרה סגלגלה ותחרה בגוון ניוד עם חרוזים ופאייטים שחורים, 2,900 שקל

3. שמלת T משכבות של תחרות בצבעים שונים, פרחים, חרוזים ופאייטים, 3,500 שקל