"כשמזדקנים חושבים שזה הסוף, ומצפים ממך פשוט להיעלם"', אומרת ברידז'יט סוג'נור, פנסיונרית ודוגמנית בריטית בת 76, בפתח הסרט התיעודי "פאשניסטות מבוגרות ונפלאות", שמשודר בימים אלה בערוץ 8 של "הוט". הסרט שהפיק "צ'אנל 4" הבריטי, עוקב אחר שש נשים אופנתיות, עם מלתחה שלא היתה מביישת את אלכסה צ'אנג, שנמצאות בעשור השמיני/התשיעי/העשירי לחייהן. סוג'נור, שמתפרנסת מקצבת מדינה ומקומץ עבודות דוגמנות, היא הפאנקית שבחבורה. מצוידת בשיער שיבה קופצני ובנעלי ד"ר מרטינס, שרכשה בעבור 4 ליש"ט בחנות צדקה, היא מסבירה כי "אני רוצה להיראות הכי טוב שאני יכולה ולעשות דברים מדהימים. לא חייבים להיכנס לבית אבות ולשבת במעגל בפה בפעור, כשהשיניים נושרות וכל זה. אצלי השיניים קצת רופפות, אבל זה כלום. אני מקווה לעורר באנשים השראה, שיבינו שהזדקנות היא לא דבר נורא".

מלבד סוג'נור, מאכלסות את הסרט חמש דמויות צבעוניות נוספות: ג'ין וודס, 76, זבנית בבוטיק אופנה עם תספורת קצוצה ואלטרנטיבית; דפני סלף, דוגמנית בת 86; הברונית ג'ין ברקר טרמפינגטון, 92, האישה המבוגרת ביותר בבית הלורדים, שלדבריה, "הרגע שבו מתחילים להזניח את המראה החיצוני, הוא הרגע שבו הופכים לזקנים"; ג'יליאן ליין, 88, רקדנית וכוריאוגרפית; וסו קריצמן, 74, הצעירה שבחבורה, כותבת ספרי בישול לשעבר ואמנית בהווה, אשר מתלבשת במראה צבעוני, עתיר שכבות ואקסרווגנטי. "אנשים מצלמים אותי ברחוב ואני נהנית מזה", אומרת קריצמן בסרט.

עוד בערוץ האופנה

הסרט הזה הוא מסמך נוסף בפריחה הנוכחית לה זוכה הגיל השלישי באופנה. בעוד כחודשיים יראה אור הסרט Advanced Style של הבלוגר היהודי ארי סת' כהן, המצלם נשים מבוגרות, תוך התמקדות בסגנון הלבוש הייחודי שלהן. אחת מהנשים שהתגלו באחד הפוסטים שלו, היא ציפורה סלומון, 64, שבראיון ל-Xnet סיפרה כי ההתעניינות בנשים מבוגרות נובעת מהיבט כלכלי גרידא. נשים מבוגרות, לדבריה, הן צרכניות של מותגים, ויש להן גם זמן פנוי להתעסק באופנה. מתוך הבלוג קפצה סלומון לקמפיין אופנה של בית האופנה לנוון, והיתה חלק מקבוצה של דוגמניות בנות 60 ומעלה, שכיכבו בקמפיינים בשנתיים האחרונות כמו צ'יינה מקאדו, וכרמן דלאורפיצ'ה.

והמגמה ממשיכה עם פרצופים חדשים, עם יותר או פחות קמטים. לפני כשלושה חודשים פתחה באדי ווינקל, פנסיונרית בת 86 מקנטקי בארצות הברית, חשבון אינסטגרם. בתמונה הראשונה שפרסמה תחת הכותרת Peace and Love, היא מחייכת למצלמה ומסמנת בידה את אות הניצחון V. היא לבושה מכנסוני ג'ינס, גרביים לבנים עם דוגמת צמח הקנביס בוורוד פוקסיה וחולצת טי צבעונית עם הדפס טאי-דאי פסיכדלי. על ידה השמאלית צמיד זהב דק ואת פניה מכסות משקפי ראייה מלבניות. עד היום צברה התמונה למעלה מ-11 אלף לייקים, וקרוב ל-2,000 תגובות תמיכה בסבתא הכי קולית באינסטגרם. מהר מאוד הפכה ווינקל לסנסציית אינסטגרם, עם כתבות בבלוג הנשים Jezebel ואזכורים ב"דיילי מייל" הבריטי, אבל את התמיכה הגדולה ביותר היא מקבלת מ-190,000 העוקבים שלה, שרואים בה מקור השראה, או סתם אזכור לכך שהחיים יכולים להיות יפים גם בגיל השלישי.

התצלומים שמעלה ווינקל מלאי חיים, צבעוניים וחצופים, והם יוצרים עניין בזכות הפער בין רוח הנעורים השובבית שלהם לגילה של המצולמת. באחת התמונות, למשל, היא מצולמת בבגד ים שלם בהדפס נחש על כורסה בביתה, תחת הכותרת On my way to steal your man. בתצלום אחר, היא לבושה חולצת טי גדולה ממידתה עם הדפס של ביונסה, תחת הכותרת I'm a Survivor, כשם להיטן של להקת דסטניז צ'יילד.

הסטיילינג העכשווי של ווינקל מתכתב עם שנות ה-90 המוקדמות וסגנון הטרייבל, שהתפתח בעקבות קיץ האהבה באנגליה של 1988 ופריחתם של כדורי האקסטזי – מה שמתבטא בחולצות טאי-דאי צבעוניות בסגנון אסיד, כיתובים של אהבה ושלום, ומראה כללי של מתבגרת מפסטיבל קואצ'לה.

את חשבון האינסטגרם שלה פתחה ווינקל בהמלצת הנינה שלה, שבאה לביקור אצל סבתא והחליטה לצרף אותה אל הרשת החברתית. "זה התחיל כפאן ומשם התגלגל", סיפרה השבוע בראיון ראשון לאתר האופנה והתרבות Papermag. "ההתעסקות הזו חדשה לי, והיא יצרה אצלי מוטיבציה רבה והמון עניין. הלוואי שהייתי יכולה לפגוש פנים אל פנים את כל האנשים שעוקבים אחריי, אבל זה בלתי אפשרי. יש לי עוקבים רבים מעבר לים, ואני מדברת עם אנשים מפולין, מכל מקום, מדינות שבכלל לא שמעתי עליהן".

ווינקל הצליחה לייצר תמהיל נכון של הומור עצמי משולב בעמדה שלה כלפי הדבר המסובך הזה שנקרא "החיים". היא רוקדת, יוצאת לבלות, עושה אירובי, שוחה, ובין לבין גם בולעת כדורים, כדי לחיות טוב יותר. "חשוב לי להישאר אקטיבית", היא מספרת באותו ראיון. "כל חיי עבדתי קשה מאוד ובכלל, היו לי חיים קשים מאוד. בעלי נפטר לפני שלושים שנה ובני נפטר לפני 15 שנה, מוות שהיה טראומתי מאוד עבורי. אני מקפידה לחיות חיים בריאים, תודה לאל, ואני מקווה שבעקבותיי גם אנשים מבוגרים נוספים יזיזו את עצמם".

ומה דעתה על הדור הצעיר שעוקב אחריה באינסטגרם? "'או, מיי גוד'", היא אומרת. "הצעירים של היום לא דומים לצעירים בתקופתי. אני חושבת שההתנהגות של צעירים כיום נוראית. בתקופתי לא היו סמים, לא אלכוהול ולא מסיבות פרועות כמו אצל הילדים של היום. אבל יש גם הרבה צעירים נפלאים ואני כאן בשביל כולם. אני מרגישה שהם לחלוטין אוהבים אותי. אני כמו הסבתא שלהם. יודע מה, אני כמו הסבתא של כל העולם".