הימים בהם דוגמנית בת 28 נחשבה לפנסיונרית מקשישה עברו מן העולם. כמה מהדוגמניות המצליחות ביותר כיום, ביניהן ג'יזל בונדשן וקרולינה קורקובה, ממשיכות לעבוד ביתר שאת בעשור הרביעי לחייהן, ועם השנים נדמה כי הולך ומתחזק מעמדן של דוגמניות מקצועיות שחצו גם את ה-40.

הסיבות להעדפה הגוברת של דוגמניות מבוגרות יחסית הן בעיקר מסחריות. הדוגמניות הוותיקות מוכרות יותר לקהל הרחב, מוערכות יותר בשל ניסיון החיים שלהן ומזוהות יותר עם קהל היעד של בתי האופנה הגדולים והיוקרתיים, ולכן משמשות כמודל מוצלח יותר לחיקוי.

עוד בערוץ האופנה

הוסיפו לכך את תוחלת החיים העולה ואת השכלולים בגזרת הניתוחים הפלסטיים, שמאפשרים לנשים בשלות ובוגרות לשמר מראה צעיר ונחשק יותר לאורך זמן רב יותר – והרי לכם כל הסיבות הנכונות לכך שהקמפיינים הגדולים ותצוגות האופנה גאים להציג נשים בשלות שחצו את ה-40.

לרגל חג הפסח, המציין את יציאת מצריים ואת המסע שעברו בני ישראל במשך 40 שנה במדבר, קבלו את עשר הדוגמניות שמוכיחות ש-40 זה ה-20 החדש והמשודרג בעולם האופנה העכשווי.

גלית גוטמן. מעולם לא היתה לה בעיה עם הטייטל "דוגמנית" (צילום: רפי דלויה)
גלית גוטמן. מעולם לא היתה לה בעיה עם הטייטל "דוגמנית" (צילום: רפי דלויה)

1. גלית גוטמן, 41

בגיל 41 הדוגמנית ומגישת הטלוויזיה גלית גוטמן מוכיחה כי יש לה עוד ביקוש בשוק הדוגמניות המקומי. ולא סתם ביקוש – גוטמן כבר זכתה לכינוי "המלכה האם", שמשמר אותה בראש פירמידת הדוגמניות הישראליות חרף גילה המתקדם ביחס לעיסוקה.

לאור הפרידה מבן זוגה ואבי שתי בנותיה, הצלם זיו קורן, והעובדה שהיא מנהלת מערכת יחסים טרייה ומתוקשרת עם איש העסקים ואספן האמנות יגאל אהובי - גוטמן ממשיכה לספק לא מעט כותרות על בסיס שבועי, שמתחזקות את מעמדה הלוהט בתעשייה.

על אף שבימים אלה היא משקיעה את מרצה בעיקר בטלוויזיה, כמגישה של תוכנית הבוקר של קשת, שעה שקריירת הדוגמנות שלה מסתכמת במספר מצומצם של ימי צילום בעונה לקמפיין של חברת קרייזי ליין, שהיא מלווה בארבע השנים האחרונות - לגוטמן מעולם לא היתה בעיה עם הטייטל "דוגמנית". בראיון שהעניקה לאחרונה להארץ סיפרה כי תמשיך להצטלם כל עוד היא יכולה. "לא הייתי רוצה לעשות רק את זה", אמרה, "אבל זה עולם שאני חבה לו המון".

תמיד יש עוד יעד לכבוש. קייט מוס בקמפיין הקיץ של אלכסנדר מקווין
תמיד יש עוד יעד לכבוש. קייט מוס בקמפיין הקיץ של אלכסנדר מקווין

2. קייט מוס, 40

השנה חגגה קייט מוס יומולדת 40 ו-25 שנות קריירה בעולם הדוגמנות, ופצחה בעשור החמישי לחייה כשהיא מראה לכל הדוגמניות הצעירות שמקיפות אותה מה היא רוח נעורים אמיתית. מוס היא סיפור הצלחה פנומנלי של דוגמנית שהצליחה לשמר את העניין סביבה ואת הקריירה המשגשגת שלה לאורך חצי יובל, וידה עוד נטויה.

מוס היא מסוג הדוגמניות שאף פעם לא משעמם להסתכל עליהן, משום שהיא ניחנה ביכולת להשתנות מתצלום לתצלום ותמיד להיראות במיטבה. רשימת הקמפיינים שלה העונה מוכיחה כי עוד לא נס ליחה. לאחרונה נבחרה להוביל את הבושם החדש של ברברי, כשלצדה מי שנחשבת ליורשת שלה, חוץ מבתה, כמובן, הדוגמנית הצעירה קארה דלווין. בנוסף, מוס משמשת כפנים של המותגים אלכסנדר מקווין, רימל, אלבן פריז וסטיוארט ויצמן. לאחרונה נחשף כי בסרטון הווידאו של מותג הנעליים סטיוארט ויצמן שבו היא מככבת, נעשה שימוש בכפילת גוף בת 20. אפשר להתייחס לכך ככניעה לכוח הגרביטציה, ואפשר לראות בכך סטארט אפ שיאפשר לדוגמניות חד פעמיות כמוס לשמר את נוכחותן במדיה.

לא חוששת לעשות מהפכים במראה גם היום. רונית יודקביץ (צילום: רפי דלויה)
לא חוששת לעשות מהפכים במראה גם היום. רונית יודקביץ (צילום: רפי דלויה)

3. רונית יודקביץ, 48

לפני שלושים שנה בדיוק זכתה הדוגמנית רונית יודקביץ במקום הראשון בתחרות ה"פנים של השמונים". היא היתה אז רק בת 18, ילדה טובה פתח תקווה, שנכנסה אל תעשיית האופנה בסערה. בשנות ה-80 וה-90 היא היתה לאחת הדוגמניות העסוקות בישראל, ובעשור האחרון היא מטפחת משפחה לתפארת, עם שלושה בנים, וחיים שקטים בשכונת תל ברוך צפון היוקרתית, אבל לא עוזבת לשנייה את אור הזרקורים.

יודקביץ מובילה העונה את קמפיין חברת האופנה לנשים הגרה, ולא חוששת גם היום לעשות מהפכים במראה, כמו הבלונד הקצוץ שאיתו הבליחה בהפתעה בשנה שעברה, שיצר סביבה מיני-מהומה ועורר עניין חדש בדוגמנית בת ה-48. דור הדוגמניות הצעיר יכול רק ללמוד ממנה כיצד משמרים את המראה הנחשק גם בעשור החמישי לחייך.

קמפיין לנז'רי? בכיף. כריסטי טרלינגטון
קמפיין לנז'רי? בכיף. כריסטי טרלינגטון

4. כריסטי טרלינגטון, 45

הדוגמנית כריסטי טרלינגטון, שהיתה חלק מהחונטה השולטת של הטופ מודלס בשנות ה-90, ממשיכה גם היום להוכיח שדוגמנות יכולה להיות מקצוע לכל החיים, גם אם את אמא לשני ילדים. שורת הקמפיינים שעשתה טרלינגטון השנה יכול לגרום לכל דוגמנית צעירה להצהיב מקנאה. אם תדפדפו במגזינים הגדולים של הקיץ תוכלו להיתקל בפניה המלאכיות מציצות מהקמפיינים של מיסוני ומותג האיפור מייביליין. בחורף האחרון היא ליוותה את קמפיין החגים של H&M, הצטלמה לקו הלנז'רי של קלווין קליין, פראדה וג'ייסון וו, וכיכבה על כמה מהשערים של המגזינים החשובים בעולם, ביניהם הארפר'ס בזאר ו-V מגזין. עכשיו, שמישהו ינסה לעצור אותה על בסיס גילה המתקדם.

5. מלאני פרס, 42

בפינת הקאמבק של השנה: מלאני פרס בת ה-42, שחזרה הקיץ לדגמן לאחר פרישה מהמקצוע לפני ארבע שנים. הפעם היא עושה זאת בווליום נמוך בהרבה מבעבר, בהופעה חד פעמית בקמפיין של מעצבת התכשיטים טובי פרבר, אולם יש לקוות שפרס תחליט למנף את האפיזודה הזו לכדי קאמבק ממשי וגדול יותר.

בדברי הימים של תעשיית האופנה הישראלית שמור לפרס מקום של כבוד, כמי שהחדירה את האינדי-שיק של שנות ה-90 אל המיינסטרים והפכה את המראה החולמני והמלנכולי ליופי מקומי.

על הקמפיין החדש אמונים הצלמים גיא כושי ויריב פיין, שצילמו את פרס רבות בעבר והראשון שבהם אף היה בן זוגה במשך תקופה. גם זה סוג של קאמבק.

6. מיכאלה ברקו, 44

ישראלית מצליחה נוספת שחזרה השנה לדגמן היא מיכאלה ברקו בת ה-44, שהיתה לדוגמנית המצליחה ביותר בשנות ה-90, עם שורה ארוכה של קמפיינים (רבלון, טיירי מוגלר, לוריאל), שערים (ובהם זה המפורסם לווג אמריקה בנובמבר 1988) ואינספור שעות על מסלולי התצוגות.

הפעם האחרונה שברקו הובילה חברת אופנה מקומית היתה לפני עשור, ועכשיו היא חוזרת עם קמפיין הקיץ של עונות, חברת האופנה למידות ביניים ומידות גדולות, שהחתימה אותה על חוזה לארבע השנים הקרובות.

ברקו הדוגמנית מתקיימת כבר שלושים שנה, מאז התגלתה בגיל 14, ונראה כי החזרה לעמידה מול המצלמה היא סוג של חיזוקית אישית לאגו עבור אישה בגילה, שהפכה זה מכבר לאמא לארבעה. בראיון ל-Xnet לפני כחודשיים סיפרה: "אני לא מתגעגעת לחיי הדוגמנות. תמיד ידעתי שדוגמנות זה סרט קצר. תמיד פחדתי להיות דוגמנית מבוגרת ללא משפחה, כמו דוגמניות אחרות שראיתי. אבל מהצילומים אני נהנית. האנרגיות בסטודיו, מוזיקה ויאללה, בוא נרוץ. רק שכחתי שלהיות כל היום על הרגליים ולהצטלם זאת עבודה פיזית קשה".

בוררת את עבודותיה בקפידה. קריסטן מקמנאמי (צילום: gettyimages )
בוררת את עבודותיה בקפידה. קריסטן מקמנאמי (צילום: gettyimages )

7. קריסטן מקמנאמי, 47

אומרים שאלוהים נמצא בפרטים הקטנים, אבל מה קורה כשאלוהי הדוגמניות בכבודה ובעצמה מדגמנת? עבור רבים בתעשייה קריסטן מקמנאמי נחשבת, ובצדק, לדוגמנית אלוהית. המראה האפלולי, העיניים העמוקות, תווי הפנים החדים והשיער הלבן שעוטף את כל המראה שלה באווירת קדושה – כל אלה הפכו אותה לאייקון נערץ בתעשייה העולמית.

מקמנאמי עובדת גם היום. אומנם בקטן, אבל רק משום שהיא בוררת את עבודותיה בקפידה. לצד עבודתה כאמא לשלושה, שבתה הבכורה לילי כבר עושה את צעדיה הראשונים בעולם הדוגמנות, ממשיכה מקמנאמי להצטלם להפקות אופנה מיוחדות ואוונגרדיות עם צלמים כמו טים ווקר, פיטר לינדברג ויורגן טלר, ובחורף האחרון ליוותה את הקמפיין של בית האופנה בלנסיאגה בתצלומים נהדרים של סטיבן קליין.

טרם נודע אם מקמנאמי תוביל קמפיין אופנה הקיץ, אבל כמי שמקפידה לעשות קמפיין אחד בשנה, סיכוי גדול יותר שהיא תפתיע אותנו בחורף הבא.

מנחה גם ריאליטי דוגמניות משלה. נעמי קמפבל (צילום: gettyimages)
מנחה גם ריאליטי דוגמניות משלה. נעמי קמפבל (צילום: gettyimages)

8. נעמי קמפבל, 43

למרות שהרזומה שלה עשיר בעבירות אלימות, אטיטיוד מהגיהינום ותדמית של ביץ' - ואולי דווקא בגלל כל אלה – מעצבי האופנה אוהבים את נעמי קמפבל ומעדיפים את האישיות הפרובלמטית שלה על פני היעדר אישיות. עורכת קוסמופוליטן המנוחה, הלן גרלי בראון, הגדירה את זה מצוין כשאמרה: "ילדות טובות מגיעות לגן עדן, ילדות רעות מגיעות לכל מקום".

אז נכון, קמפבל לא הובילה שום קמפיין חשוב כבר שנתיים (הפעם האחרונה היתה בקמפיין של רוברטו קוואלי ב-2012), אבל היא היתה ונשארה חיית מסלולים נדירה. בשנה האחרונה היא צעדה בתצוגות של ורסאצ'ה, דיאן פון פירסטנברג ופיליפ פליין, ובמקביל, השקיעה את מרצה בקידום עסקיה הפרטיים: הבושם החדש הנושא את שמה, ריאליטי הדוגמניות The Face שהיא מנחה ומפיקה, ולא מעט צילומים להפקות אופנה ושערי מגזינים. גם בגיל 43, קמפבל היא עדיין סוס עבודה.

9. היידי קלום, 40

הדור הצעיר מכיר את היידי קלום כמנחת ריאליטי האופנה "פרויקט מסלול" וככוכבת מדורי הרכילות, שם מערכת היחסים שלה עם בעלה לשעבר, הזמר סיל, עושה קאמבק מתוקשר.

קלום בת ה-40 שברה כבר מזמן את תקרת הזכוכית של דוגמניות, כך שהיא לא באמת זקוקה לקמפיינים רבים כדי לפרנס בכבוד את ארבעת ילדיה. ובכל זאת, בשנה האחרונה ראינו אותה בקמפיין לחברת הג'ינסים ג'ורדאש ועל אינספור שערים והפקות אופנה, שם היא ניצבת על תקן כוכבת גדולה. עם כמויות הכסף שצברה כדוגמנית סופר-מסחרית, היא לא באמת צריכה לעבוד, אבל קלום ממשיכה לדהור קדימה ולשמש דוגמה לדוגמניות מסביב לעולם.

סטלה טננט בקמפיין הקיץ של דיור. המעצבים אוהבים את המראה המוזר
סטלה טננט בקמפיין הקיץ של דיור. המעצבים אוהבים את המראה המוזר

10. סטלה טננט, 43

ימי הזוהר של הדוגמנית הבריטית סטלה טננט היו אי שם בשנות ה-90, אבל גם היום, כאמא לארבעה בת 43, היא מצליחה לשמור על מעמדה בליגת הדוגמניות המיוחדות, עם המראה המיוחס שבתעשייה מכנים "מוזר", בשל השיער הקצר והיופי האנדרוגיני.

מלבד יופייה יוצא הדופן, טננט היא דוגמנית מיוחסת מבית - היא בת אצולה בריטית ממשפחה שתולדותיה מפורסמות ומוכרות בממלכה. אולי בגלל זה היא יכלה להרשות לעצמה לעבוד פחות, ולשמר את התדמית האמנותית, שמובילה אותה עד היום למסלולי התצוגות של בתי אופנה נחשבים כשאנל, טום פורד, שיאפרלי, דיור, הוגו בוס וז'יבנשי. הקיץ תמצאו אותה גם בקמפיינים של דיור והמותג הניו יורקי Theory, שכמו רבים אחרים, נהנים להתהדר בנוצותיה של העוף המוזר ביותר בתעשיית האופנה.