ביום שישי האחרון פרסם צלם האופנה טרי ריצ'רדסון מכתב פתוח באתר האפינגטון פוסט האמריקאי, תחת הכותרת "תיקון השמועות". גל הפרסומים החדש נגד הצלם הפרובוקטיבי, חביבן של סלבס כמו מיילי סיירוס, מדונה, לינדזי לוהן ופריס הילטון, אשר נודע בסגנון הצילום הפטישיסטי שלו, הוביל את ריצ'רדסון בן ה-48 לצאת בהצהרה פומבית ראשונה נגד מה שהוא מגדיר כ"ציד מכשפות".

עוד בערוץ האופנה

הדברים של ריצ'רדסון מגיעים לאחר האשמה נוספת נגדו, שפורסמה ביום רביעי האחרון, הפעם על ידי שרלוט וולטרס, שסיפרה בראיון לאתר האינטרנט Vocativ כי לפני חמש שנים נוצלה מינית על ידי ריצ'רדסון, במסגרת צילומים שנערכו בסטודיו שלו בניו יורק. תיאור המקרה לפרטי פרטים הוביל לגל השמצות נוסף סביב הצלם, שטוען כי מדובר ב"האשמות אכזריות ומעוותות במיוחד".

ווטרס, המשמשת כיום כאחות מתמחה בבית חולים בלוס אנג'לס, היתה לפני חמש שנים סטודנטית בת 19 לאמנות בניו יורק. היא נהגה להצטלם בעירום אצל צלמים כריצ'רד קרן ורון אנגליש. לאחר שפנתה אל ריצ'רדסון הוזמנה ליום צילום שנערך במרץ 2009. "בסביבות השעה ארבע אחר הצהריים הגעתי לסטודיו שלו", היא מספרת בראיון. "היתה איתו אסיסטנטית, אישה מבוגרת בגיל 40 או 45 עם שיער כהה וחזה מסיליקון. היא החתימה אותי על מסמך שחרור, שנראה כמו כל מסמך אחר שחתמתי עליו בעבר. הדבר הראשון שריצ'רדסון עשה, היה לצלם את תעודת הזהות שלי, שהוכיחה שאני מעל גיל 18, ואז הוא התחיל לצלם".

טרי ריצ'רדסון עם סקיי פררה (צילום: gettyimages)
טרי ריצ'רדסון עם סקיי פררה (צילום: gettyimages)

ווטרס מספרת כי רק עכשיו, חמש שנים מאוחר יותר, אזרה אומץ לספר את שעבר עליה באותו אחר הצהריים. "טרי התחיל להניח את הידיים שלו על הפנים שלי, ואז הכניס את האצבע שלו לתוך הפה שלי. חשבתי שזה מוזר, אבל בכל זאת המשכתי. ואז הוא ביקש ממני להתפשט. הלכתי אליו בידיעה שאני הולכת להתפשט, ולכן הרגשתי לגמרי בנוח עם הסיטואציה. הוא ביקש ממני להחזיק את החלק העליון של מכנסי הג'ינס שלו בזמן שהוא מתחיל לצלם, ואז הוא פשוט שלף בהפתעה את איבר המין שלו החוצה".

כאשר היא נשאלת מדוע לא קמה ועזבה את הסט, עונה ווטרס: "הייתי בת 19 והרגשתי משותקת לחלוטין. זה ישמע מטורף, אבל הרגשתי שאני כבר בתוך זה, עד שלא יכולתי לצאת". מתיאוריה של ווטרס עולה כי מאותה נקודה המצב רק הלך והתדרדר. "הוא התחיל לצלם אותי מחזיקה את איבר המין שלו, ואז עברנו לספה והוא התחיל ללקק לי את הישבן. בשלב מסוים הוא ביקש ממני לסחוט את האשכים שלו חזק, ואני, כאילו, הו, אלוהים. למה אני עדיין ממשיכה לעשות את זה?! הוא ביקש ממני לעשות בו מין אוראלי, ולאחר מכן החל לנשק אותי באגרסיביות. הוא אמר לי להחזיק את העיניים שלי פתוחות לרווחה, וגמר ישר לתוך העיניים שלי. זה היה הרגע המועדף עליו. הוא היה נלהב, וביקש ממני להשאיר את העיניים פתוחות בזמן שהוא מצלם אותי. בסוף הוא הביא לי מגבת וביקש ממני לנגב את עצמי".

הלמוט ניוטון. ריצ'רדסון מציין את הצלם כשותף לשימוש בדימויים מיניים ליצירת אמנות (צילום: gettyimages)
הלמוט ניוטון. ריצ'רדסון מציין את הצלם כשותף לשימוש בדימויים מיניים ליצירת אמנות (צילום: gettyimages)

סיפורה של ווטרס, מהמפורטים ביותר שסופרו על ריצ'רדסון במהלך השנים, הוביל לשורה של פרסומים נגד הצלם ברחבי הרשת. בארבע השנים האחרונות היו לא מעט דוגמניות, ביניהן ג'יימי פק ורי רסמוסן, שדיברו בתקשורת על האינטראקציה הבעייתית עם הצלם, ולא חששו להתייצב מולו באופן פומבי. באוקטובר האחרון אף התפרסמה עצומה נגד ריצ'רדסון, שיזמה הפעילה הפמיניסטית אליס לואיס, ובו דרישה ממגזיני האופנה והמותגים השונים להפסיק את העסקתו של ריצ'רדסון. "ווג, H&M, מנגו ויתר המותגים הפסיקו את העסקתו של טרי ריצ'רדסון החשוד בעבירות מין", נכתב בכותרת העצומה, שבה מאשימה לואיס את הצלם, בין היתר, ביצירת דימויים פוגעניים ופורנוגרפיים, השפלת נשים, השפעה לרעה ורושם בלתי מוסרי של התצלומים. כפי שמוכיחים הקמפיינים של קיץ 2014 ושערי המגזינים של העת האחרונה, לעצומה לא היתה השפעה מיידית על עבודתו של הצלם.

ריצ'רדסון, מצדו, מסביר את עבודתו השנויה במחלוקת בהקשר אמנותי. בדברים שפרסם הוא טוען להגנתו כי כל האשמות נגדו מומצאות, ונעשו כדי לפגוע בשמו הטוב: "בכותבי את המכתב הזה, אני מבקש לעשות ניסיון צנוע של תיקון השמועות האלה. משום שבהיעדר הקול שלי, כל מה שנותר הוא רק שקרים". בנוסף, טוען ריצ'רדסון כי סגנון הצילום שלו היטיב לתאר את חייו בשכונת האיסט וילג' בניו יורק בתחילת שנות ה-90, אליה הגיע כדי לפתח את קריירת הצילום שלו. "כמו רוברט מייפלתורפ, הלמוט ניוטון וכל כך הרבה אחרים לפניי", הוא נתלה בשמות של צלמים אחרים בתעשייה, "דימויים מיניים היו מאז ומתמיד חלק מהצילום שלי. לפני עשר שנים, בשנת 2004, כאשר הצגתי חלק מעבודה זו בתערוכה בגלריה בניו יורק, מלווה בספר תמונות, זכו העבודות לשבחים רבים. התמונות מתארות מצבים מיניים, והן בחנו את היופי, הגולמיות וההומור שכרוכים במיניות".

תומכת בסגנון הפטישיסטי של ריצ'רדסון: פריס הילטון (צילום: gettyimages)
תומכת בסגנון הפטישיסטי של ריצ'רדסון: פריס הילטון (צילום: gettyimages)

לדבריו, כל הצילומים שלו, גם הפרובוקטיביים ביותר, נעשו בהסכמה. "שיתפתי פעולה עם נשים שהסכימו לצילומים והיו מודעות היטב לאופי העבודה. כפי שמקובל בכל פרויקט, כולן חתמו על מסמך משחרר. אף פעם לא השתמשתי בהצעת עבודה מפתה או באיום כדי לכפות על המצולמות משהו שהן לא רוצות לעשות. לכל מצולמת יש מספיק כבוד ויכולת קבלת החלטות עצמאית. למרבה הצער, בחיפוש של עיתונות מרושלת אחר סנסציות נולד מסע צלב אינטרנטי נגדי, המבוסס על שקרים. לאנשים תמיד יהיו דעות מוצקות על תמונות מאתגרות ומעוררות מחלוקת. כאמן, אני מעריך את השיח שנובע מהעבודות הפרובוקטיביות והשנויות במחלוקת שלי".