הבית של משפחת גילן ביישוב כוכב מיכאל הוא דוגמה מרהיבה למגמה המתחזקת של חזרה לעיצוב פשוט וחמים המשלב נוסטלגיה וטכנולוגיה מתקדמת. זה לא עוד בית מעוצב, אלא בית משפחתי וייחודי שעוצב על ידי האופי של האנשים החיים בו בפשטות מודרנית, יצירתיות וחום אנושי.

>> בוא להיות חברים שלנו בפייסבוק

לפני כשלוש שנים טיילו בני המשפחה – קרן גילן, 40, מעצבת אופנה ראשית המובילה את מחלקת הגברים של חברת רנואר, בעלה עופר, 37, מנהל מכירות, בנותיהם שאיין, 9, וריו, 7, ובנם לורי, 5 - ביער המלאכים הסמוך לכוכב מיכאל. מכיוון ששמעו שבמקום נמכרים מגרשים לבנייה, החליטו בסוף הטיול לבקר בו. "כבר בכניסה, כשראינו יישוב מטופח, יפה וצנוע, ידענו שפה נרצה לגור", מספרת גילן. כך החל, לדבריה, התהליך המפרך אך המתגמל של תכנון ובניית הבית.

לגילן, אמנית מוכשרת היוצרת עבודות יד מקסימות ובעלת הבלוג pantoffi, היה חזון ברור לעיצוב הבית, שגודלו 180 מ"ר. כדי להוציא לפועל את רעיונותיה היא נעזרה באדריכלית שרון בן שושן.

גילן ממליצה למי שבונה או משפץ "לנסות כמה שיותר לתכנן מראש עד הפרט הקטן ביותר". כך, למשל, היא מספרת "תמיד רציתי בית שטוח לגמרי ללא מדרגות או מפלסים". בנוסף, היא רצתה תקרה גבוהה: "אני מאוד אוהבת לופטים וחללים של פעם שבהם התקרות גבוהות, לכן היה ברור שבבית שלי יהיה חלל גבוה". ואכן, גובה התקרה בבית הוא 4.5 מטרים. הבית מואר בכל שעות היום ומאוד חסכוני באנרגיה בזכות חלונות סקייליין חשמליים, המאפשרים זרימת אוויר.

כדי ליצור קשר בין פנים הבית לסביבתו הותקנו ויטרינות זכוכית גדולות הפונות אל החצר. מעבר לחצר נמצא גן ציבורי, הנראה כהמשך שלה. "העדפנו לא להקים חומה או גדר גבוהה כדי לאפשר המשכיות בין הפנים לחוץ", מספרת גילן.

במרכז הבית נמצא חלל גדול, הכולל מבואה, סלון, פינת אוכל, מטבח ופינת מחשב ויצירה. הסיבה, מסבירה גילן, היא ש"אנחנו נוהגים לבלות יחד ומאוד אוהבים לארח". הפונקציות השונות מופרדות זו מזו על ידי סידור הרהיטים, והחלל הציבורי מופרד מהפרטי באמצעות שולחן ארוך ורב־שימושי מבטון חשוף ללא עיבוד, מכיוון שגילן לא אוהבת מסדרונות.

גילן רצתה בית בעל קווים מודרניים ונקיים שישולבו בו נגיעות של פעם כדי להעניק חום ואופי. כדי ליצור בית כזה, היא אומרת, "צריך לערבב ישן עם חדש אבל גם לשמור על ניקיון, כי כל המוסיף גורע. רצוי לשמור על פלטת צבעים אחידה ולהשתמש בגוונים רבים של אותו צבע".

השילוב בין ישן לחדש אכן בולט ועובד היטב וניכר כבר בכניסה, כשבקווי הבניין הישרים משתלבת דלת כניסה המעוטרת במלאכים ובחלונות מפורזלים. מקורה של הדלת, שנרכשה אצל פאיז ביפו, באיסטנבול.

בתוך הבית נעשה שימוש הן בחומרים ממוחזרים ובעלי אופי עתיק כמו עץ ואבני בריקים מבתים שפורקו, והן בברזל ובבטון מודרניים. כך משתלבים פרקט עץ טבעי ומרצפות מצוירות, ויטרינות זכוכית גדולות ומטבח לבן והייטקי, חף מקישוטים, דלתות עץ עתיקות משופצות שגם הן נרכשו אצל פאיז, וספות בסגנון מיושן ניצבות לצד ספת עור חדישה.

לאווירה הייחודית מוסיפות עבודות היד שיוצרת בעלת הבית, בהן למשל לוח קרשים לבן ועליו הכתובת LESS IS MORE וראש אייל עשוי בד.

ההשראה לצבעוניות של הבית נלקחה מחוף הים, והיא כוללת גוונים של חול, אקווה, תכלת ושמנת.

בחלל המרכזי. צריך לערבב ישן עם חדש אבל גם לשמור על ניקיון (צילום: ליאן מונין)
בחלל המרכזי. צריך לערבב ישן עם חדש אבל גם לשמור על ניקיון (צילום: ליאן מונין)

חדרי הבית

חדרי השינה של הילדים: גודלם של חדרי הילדים סטנדרטי והם מצוידים במיטות נפתחות לאירוח. כל חדר מעוצב בהתאם לאופי הילד. חדרה של שאיין נצבע בצהוב, והקיר מעוטר במדבקות לבבות בצבע ורוד ניאון, ובשורת מסגרות עץ פשוטות שנצבעו בשמנת ובהן אותיות המצטרפות למילה DREAM.

בחדר ניצב ארון מאיקאה שנצבע בצבע שמנת ועוטר בעזרת שבלונה, וידיותיו הוחלפו. שולחן הכתיבה שבחדר היה של עופר בילדותו ונצבע אף הוא בשמנת. על רצפת החדר פרוש שטיח ורוד עם גימור צהוב שסרגה גילן.

החדר של ריו צבוע באפרסק ורדרד בהיר, ועל הקיר הודבקו מדבקות זהב עגולות. המיטה הלבנה נקנתה ברשת האוס אין, המתמחה ברהיטי ילדים, ושולחן הכתיבה יד שנייה נרכש בחנות וינטג'מאניה. המדף נקנה בשוק הפשפשים וגילן שיפצה וצבעה אותו, והתקינה ידיות פליז.

"את ראש האייל הסרוג קניתי מאמנית בהונג קונג בגלל חיבתי הגדולה לעבודת יד", היא מספרת. את השטיח הסרוג ואת עבודות ה־string art והרקמה המונחות על המדף יצרה גילן.

חדרו של לורי נצבע בתכלת אפרפר ותלוי בו אהיל סרוג בצבע כתום ניאון שיצרה גילן. קופסאות פלסטיק צבעוני משמשות כמדפים לאוסף צעצועי פח מכאניים ממקומות שונים בעולם.

חדר ההורים: התקרה בחדר גבוהה כמו בחלל המרכזי. בחדר ניצב ארון קיר רחב, וויטרינות זכוכית מכניסות אור נעים ומאפשרות יציאה לחצר.

חדרי האמבטיה: חדרי האמבטיה בבית עוצבו בקו אחיד כדי ליצור מראה נקי ולמנוע עומס עיצובי. העיצוב כולל אריחים מצוירים של גלוסקא, המרצפים גם את המטבח, ארון עץ המשמש משטח לכיור ואריחי קרמיקה לבנים.

העיצוב הנקי של חדרי האמבטיה כולל מרצפות מצוירות, ארון עץ המשמש משטח לכיור ואריחי קרמיקה לבנים (צילום: ליאן מונין)
העיצוב הנקי של חדרי האמבטיה כולל מרצפות מצוירות, ארון עץ המשמש משטח לכיור ואריחי קרמיקה לבנים (צילום: ליאן מונין)

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד במגזין GOstyle :