אמש (שני) נפתח שבוע האופנה של חולון, Hof 13, בטקס פרסי האופנה הישראלי – אשר הושב לחיים שבע שנים לאחר שהתקיים בפעם האחרונה. את הטקס הנחתה השחקנית קרן מור, שניסתה להתגבר על הכשלים הטכניים הרבים בחינניות ובהומור. "אולי עוד ילמדו לעשות כאן טקסים בעתיד", אמרה במהלך האירוע וזכתה למחיאות כפיים סוערות מהקהל. למרבה הצער, הבעיות הרבות באירוע העמידו את הרלוונטיות של פרסי האופנה עצמם בסימן שאלה. לאחר הפסקה כה ארוכה, האירוע השאיר טעם של אכזבה.

עוד בערוץ האופנה

הטקס לווה בהופעות של אמנים מקומיים, כמו אסתר רדא שעלתה לבמה בחליפת מכנסיים מחויטת של דורין פרנקפורט ופאה מוזרה מתחת לכובע מוזר לא פחות, צמד האלקטרו טייגר לאב, והפרפורמר אוריאל יקותיאל במיצג לבוש אשר חשף את המתמודדים על פרס הפריצה הבינלאומית של השנה.

הפתעת הערב היתה הופעתה על הבמה של אשת התקשורת ג'ודי ניר מוזס שלום, שסיפרה על מיזם אופנה חדש בשם Fashion IL, שעתיד לסייע לתעשיית האופנה הישראלית לפרוץ את גבולות המדינה ולהפוך אותה לשחקנית בולטת גם בעולם. כולנו תקווה שהפעם, בניגוד לניסיונות שונים שהתרחשו בעבר, המיזם היפה גם יצליח.

בין נותני הפרסים שפיארו את הבמה היו הזמרים משה פרץ והראל סקעת בחליפה מצוינת וכתומה להפליא של שי שלום, הדוגמנית שירלי בוגנים בשמלה יפה של גדי אלימלך, וירדן הראל – שלא הגיעה בכלל לטקס, אך נקראה להגיש פרס ברגע שיצר בלבול ומבוכה.

דורין פרנקפורט. בחירה ראויה ומוצדקת (צילום: דודי חסון )
דורין פרנקפורט. בחירה ראויה ומוצדקת (צילום: דודי חסון )

בשבועות האחרונים, עוד לפני האיחורים והבעיות שנראו אמש על הבמה, האפיל על טקס פרסי האופנה ענן של תהיות סביב בחירת המועמדים לפרסים. כל המתמודדים שנבחרו ראויים, אך מספר שמות בולטים בתעשייה נפקדו בכל זאת מהרשימות.

ראובן כהן. הזוכה בפרס סטייליסט השנה (צילום: ניר פקין)
ראובן כהן. הזוכה בפרס סטייליסט השנה (צילום: ניר פקין)

בקטגוריית הסטיילינג, למשל, לא נכללו סטייליסטים בכירים ובולטים בארץ כמו סיימון אלמלם ומזל חסון. גם מרשימת הצלמים המקומית, בה התמודדו על הפרס יניב אדרי, דודי חסון, גיא כושי ויריב פיין, ומירב בן לולו – שידועה בתעשייה בעיקר כצלמת המתעדת את הנעשה מאחורי הקלעים – היו חסרים צלמים פעילים ובולטים כמו איתן טל, שי יחזקאל, אסף עיני ואלון שפרנסקי (שאף משמש כצלם הבית של רנואר, נותנת החסות הראשית בטקס). ומדוע במחלקת האיפור והשיער שכחו מקיומם של בכירים כמו ז'אן כהן, נטשה דנונה ואחרים?

נעם פרוסט בשבוע האופנה בלונדון. דוגמנית השנה (צילום: gettyimages)
נעם פרוסט בשבוע האופנה בלונדון. דוגמנית השנה (צילום: gettyimages)

לעומת השאלות האלה, פרס מפעל חיים אשר הוענק למעצבת דורין פרנקפורט היה מהמנומקים ביותר בטקס. "תודה רבה לכם חברים, קולגות, לשותפתי מרגיט סגל וצוות העובדים מהחלומות במפעל שלי", פתחה פרנקפורט את דבריה, והודתה בהמשך לבנותיה קיאן וקמע, ולבן זוגה, הצלם מיקי קרצמן. "מעוצב ומיוצר בתל אביב זה לא רק סלוגן – זאת דרך חיים", המשיכה פרנקפורט, כשהיא מתייחסת לייצור המקומי שחרתה על דגלה מאז הקימה את מפעל האופנה שלה בתל אביב לפני כ-30 שנה. "אנו חיים ופועלים בתעשיית עיצוב קטנה, אשר שואבת את השראתה מהמקום בו היא נמצאת, ומפרנסת את תושבי המקום – אני מעריכה ומוקירה את כל האנשים שמסייעים לי לאורך כל השנים".

דודי חסון. הזוכה בפרס צלם השנה (צילום: דודי חסון)
דודי חסון. הזוכה בפרס צלם השנה (צילום: דודי חסון)

למרבה הצער, פרנקפורט היתה כמעט היחידה מבין הזוכים שטרחה להשקיע בנאום מרגש. אלון ליבנה, שחזר הביתה עם הפסלון על פרס הפריצה הבינלאומית של השנה, ומיקי בוגנים – הזוכה בפרס לאיפור ועיצוב שיער, הסתפקו בתודה קצרה וחסרת התרגשות. האחיות עינב זיני ונופר מכלוף מהמותג סאמפל, שזכו בפרס לעיצוב בגדי נשים, כלל לא נכחו באולם בעקבות נסיעתן לצילום הקולקציה בפריז, והשאירו את הפסלון התלת ממדי מיותם.

ואלה הזוכים:

פרס מפעל חיים ע"ש לאה גוטליב: דורין פרנקפורט

הפריצה הבינלאומית של השנה: אלון ליבנה

עיצוב בגדי נשים: סאמפל בעיצובן של האחיות עינב זיני ונופר מכלוף

עיצוב בגדי גברים: Sketch של המעצב יוסי קצב

עיצוב אביזרים: דניאלה להבי

סטייליסט השנה: ראובן כהן

צלם השנה: דודי חסון

דוגמנית השנה: נעם פרוסט

מעצב שיער / איפור: מיקי בוגנים