מימיו התכולים של הים התיכון נשקפים מחלונות ביתו של מעצב האופנה המוערך ויקטור (ויוי) בלאיש, בשכונה המרונית ביפו. הבתים החדשים שנבנו שם בשנים האחרונות מסתירים את קו החוף הציורי של יפו לטובת נדל"ניסטים עם ג'יפים. אבל כשעוברים את דלת העץ התכולה ונכנסים אל הבניין בו גר בלאיש, שנבנה לפני 100שנה, נשארות טרדות היום בחוץ וכמטה קסם נפרש עולמו האישי והאקלקטי של המעצב, המתגורר בדירה עם בן זוגו. מספיק להרים את הראש אל עיטורי הפרחים שבתקרת העץ על מנת להרגיש את הנירוונה שמספק חלל הדירה.

עוד בערוץ האופנה

  (צילום: איתי סיקולסקי)

לפני שמונה שנים הוא שב לישראל, לאחר שהות ארוכה בת 11 שנים באיטליה, ומאז מתגורר בלאיש בגבולותיה הצרים של השכונה. חלק גדול מהרהיטים, חפצי האמנות, הציורים והאריגים התלויים בבית נאספו במהלך הזמן באיטליה, וכן ממסעותיו הרבים בעולם. הסגנון האקלקטי שמסביב מזכיר גם את עיצוביו של בלאיש, המוכר בשנים האחרונות בעיקר הודות לשמלות הכלה והערב שהוא מעצב, בין היתר לידועניות ושחקניות כמו מלאני פרס, חנה אזולאי הספרי, קרולינה, חן יאני ויעל רייך. כולן, ללא יוצא מן הכלל, משמשות גם כחברות קרובות שלו.

מיקי ממון בשמלה שעיצב בלאיש (צילום: איתי בנית)
מיקי ממון בשמלה שעיצב בלאיש (צילום: איתי בנית)

כמו תמיד אצל בלאיש, האישי, הציבורי והמקצועי מתערבלים יחד לכדי יצירה אחת. לא בכדי, הסטודיו שלו ממוקם מרחק עשרה צעדים מביתו. "השאיפה הגדולה ביותר שלי היתה מקום אחד בו אני גר, מעצב ומציג את העיצובים שלי", הוא מסביר. "כרגע זה לא מתאפשר, אך החללים עצמם סמוכים. אני מאוד אוהב את העבודה שלי ואני חי אותה 24 שעות. אין לי בעיה לחיות בתוך הסיפור והיצירה – כל עוד ההפרדה ברורה. כשאני נכנס הביתה אני משאיר את הסטודיו מאחור, אבל במרחק מאוד קרוב אליי. חוץ מזה שזה הכי כיף שהכול קרוב. אני מסוג האנשים שלא אוהבים לנסוע בבוקר לעבודה".

"אני מאוד אוהב את העבודה שלי ואני חי אותה 24 שעות". הסטודיו של בלאיש (צילום: איתי סיקולסקי)
"אני מאוד אוהב את העבודה שלי ואני חי אותה 24 שעות". הסטודיו של בלאיש (צילום: איתי סיקולסקי)

הנכס: 130 מ"ר, קומה שנייה. שלושה חדרים בשכירות. הבניין שימש בראשיתו את משפחת דמייני הפלסטינית, משפחה יפואית עשירה שהחזיקה מפעל מקומי לייצור סבון משמן זית. בעבר התגורר בדירה איש הרוח והעיתונאי המנוח אדם ברוך.

השכונה: רחוב שערי ניקנור, השכונה המרונית ביפו. "למעלה מ-30 שנה גרים כאן ביחסי שכנות טובים מוסלמים, ארמנים, נוצרים ויהודים", מציין בלאיש.

הדיירים: ויקטור (ויוי) בלאיש, 45, ובן זוגו.

  (צילום: איתי סיקולסקי)

ותק בבית: שנתיים.

מי עיצב את הבית? "בזמנו תכננה את הדירה הארכיטקטית והאמנית הנודעת ויולט דלל (שׁהלכה השנה לעולמה בגיל 78, א"י). את עיצוב הפנים הנוכחי עשיתי בעצמי".

  (צילום: איתי סיקולסקי)

עוד אושפיזין בסטייל

מה היה חשוב לך במיוחד בעיצוב הבית? "הבית הוא סוג של מקלט מן החוץ, לכן היה חשוב לי שישדר חום, נוחות ופרקטיקה. זה בית מחבק ומלטף. אני אדם שמאוד אוהב דקורציות והיה חשוב לי להכניס חיים לכל חלל ופינה בו. אני לא אוהב חללים ריקים. בצד הפרקטי, היה חשוב לי שהמטבח והשירותים יהיו שטופי אור, דבר שמאוד פותח ונותן הרגשה של גודל ומרחב. יש תחושה תמידית כאילו יפו נכנסת אל תוך הבית מחלון המטבח. חדר השינה ממוקם בצד הדרום-מערבי, כך שבשעות אחר הצהריים נכנסת אליו בריזה ואור מדהים של שקיעה. זה פנטסטי לימי שישי אחר הצהריים. הסלון נמצא גם הוא בצד הזה, כך שבין הערביים הוא נשטף באור שקיעה מתוך שני החלונות הגדולים".

"יש תחושה תמידית כאילו יפו נכנסת אל תוך הבית מחלון המטבח" (צילום: איתי סיקולסקי)
"יש תחושה תמידית כאילו יפו נכנסת אל תוך הבית מחלון המטבח" (צילום: איתי סיקולסקי)

האם יש קשר בין סגנון העיצוב שלך באופנה לסגנון העיצוב של הבית? "בוודאי. אני מקפיד לשלב בבגדים שאני עושה ערכים של פרקטיקה, נוחות, חום, אקלקטיות, אמנות, ושילוב של מסורות מתרבויות שונות. בעיצוב שלי אני מאוד מנסה לתת טוויסט מודרני הנשען על עיצוב מסורתי, כמו תפירה מחויטת, עבודות יד ישנות וכדומה. גם בבית כמעט ולא תמצא שום פריט מודרני. אולי בקטנה, כמו שולחן הזכוכית שבסלון"

כיצד אתה מתלבש בבית? "הכי נוח שאפשר: חולצת טי ומכנסיים קצרים, או גלבייה".

מה הפינה האהובה עליך? "המטבח. הזמן הפנוי שלי ביממה הוא הערב. בין הבישולים לארוחת הערב והדרינקים של אחרי, המטבח הוא המקום להיות בו. הוא בנוי בצורה מפנקת ומחבקת. אני גם מאוד אוהב לבשל ולארח חברים לארוחות ערב, ומן הסתם זה קורה בעיקר במטבח. אני רואה קשר ישיר בין הבית למסורת האירוח באיטליה, בה התגוררתי תקופה ארוכה, שם המטבח ממלא תפקיד מאוד מרכזי באירוח".

  (צילום: איתי סיקולסקי)

היכן אתה נרגע בבית? "אין מקום ספציפי. אני אדם רגוע בסך הכול. הבית מסודר מפינות-פינות, כך שכל פינה משדרת נינוחות ורוגע".

היכן אתה נוהג לשתות את הקפה שלך בבוקר? "בבית הקפה מתחת לבית".

עד כמה הדירה משקפת את אישיותך? "במאת האחוזים. נפלתי על דירה שמהרגע הראשון שנכנסתי אליה הרגישה לי כמו בית".

האם יש לך חדר ארונות? "לא. יש לי בחדר השינה שני ארונות בגדים: אחד עם בגדים לבנים, שני לכל השאר".

  (צילום: איתי סיקולסקי)

על מה אתה מעדיף לבזבז: כלי בית ורהיטים או בגדים ואביזרי אופנה? "כלי בית ורהיטים. זה פשוט הרבה יותר מרגש אותי. בגדול, אני לא משקיע בבגדים. אלא בנעליים ואביזרי אופנה. מדי פעם ארכוש חולצה יפה של מעצב כמו פול סמית' או של בית האופנה היפני קום דה גרסון. אבל אני לא טיפוס גנדרן, ולרוב תמצא אותי עם מכנסי ג'ינס וחולצת טי. שלא תבין, אני אוהב בגדים יפים, אבל אני לא ארכוש אותם. לעומת זאת, את האביזרים שאני קונה אני רואה תמיד לנגד עיניי, והם גורמים לי הנאה וסיפוק".