כתבות על נשים מלאות השלמות עם עצמן וגאות בגופן לרוב זוכות בטוקבקים מרושעים מאנשים שנהנים להתעמת עם כל אחת שמעל מידה אפס. אבל אכזריים ככל שתהיו, לנשים בכתבה הזאת זה ממש לא ישנה, הן ימשיכו לצחוק ולבלוס כל הדרך אל הבנק. בארבע השנים האחרונות, סצנת הדוגמניות במידות גדולות תופחת ופורחת. אם עד היום ידענו לדקלם בעל פה רק את שמה של סטלה עמר, הישראלית עבת הבשר שהיתה למוזה של מעצבי העל, היום יש יותר ויותר דוגמניות ידועות שמצליחות להחדיר לתעשייה מודל יופי עגול, השונה כל כך מהמראה האנורקטי המקובל. אומנם עד שהדוגמניות האלו יצליחו להגיע למעמד של "לא קמה מהמיטה בשביל פחות מ-10,000 דולר" הדרך עוד ארוכה, ואומנם חלק מהן הולכות ומצמצמות היקפים, אבל בקצב הזה אולי יום אחד עוד נזכה לראות בפרסומות "אנשים אמיתיים".

עוד בערוץ האופנה

לראיה, אתר האינטרנט הנחשב Huffington Post סימן את עשר הדוגמניות למידות גדולות המצליחות ביותר בעולם: מהחלוצה קריסטל רן, שהספיקה מאז להשיל מבגדיה מידה וחצי, ועד לג'ני ראנק, הדוגמנית המדוברת של החודש האחרון, שכיכבה בביקיני במודעות הפרסום של חברת האופנה H&M. מי מאיימת על עתידה של קארה דלווין? מי מביניהן חושבת שלסטייל אין מידה? ומי קראה: "הפסיקי לדאוג לירכיים שלך והתמקדי בעצמך"? התשובות המלאות ברשימה הבאה.

ג'ני ראנק. "זה בסדר להיות שונה"
ג'ני ראנק. "זה בסדר להיות שונה"

החדשה: ג'ני ראנק. מידה: 44

כבר זמן מה שראנק, 24, משמשת כדוגמנית למידות גדולות, אבל רק בחודש שעבר זכתה לפריצה הגדולה, לאחר שצולמה לקמפיין בגדי הים של H&M ויצרה סערה תקשורתית. התקשורת והסטטוסים בפייסבוק היללו את רשת האופנה השוודית על הבחירה בדוגמנית במידות גדולות להציג בגדי ים לנשים, ועוד יותר את האומץ של הדוגמנית להצטלם בביקיני וללא ריטוש אגרסיבי, כפי שמרבית הדוגמניות הדקיקות היו דורשות.

טיפ מג'ני: "זה בסדר להיות שונה. פשוט תתמקדי בלהיות הגרסה הטובה ביותר שלך ופחות תדאגי מהירכיים שלך. אין בהן שום דבר רע".

מהמקרר לראלף לורן. רובין לאוולי (צילום: gettyimages)
מהמקרר לראלף לורן. רובין לאוולי (צילום: gettyimages)

העסוקה: רובין לאוולי. מידה: 44

רובין לאוולי האוסטרלית בת ה-24, היא אחת מדוגמניות המידות הגדולות העסוקות ביותר בעולם. היא הספיקה להצטלם לשער המדובר של ווג איטליה, לווג אוסטרליה, למארי קלייר ובימים אלו מככבת בקמפיין האופנה של ראלף לורן - למידות גדולות, כמובן. כפי שאתם רואים, את מעמדה כאחת הדוגמניות המובילות בתחום היא הרוויחה ביושר.

טיפ מרובין: "לסטייל אין מידה!".

סאפי קארינה. עצמות רחבות
סאפי קארינה. עצמות רחבות

הנוקמת: סאפי קארינה. מידה: 40

הדוגמנית הבריטית סאפי קארינה, 27, עבדה כדוגמנית מלאה ואנונימית במשך כמה שנים, אבל אחרי שהשמינה עוד יותר ממשקלה הרגיל, הסוכנות שלה זרקה אותה מכל המדרגות. קרינה, שטוענת להגנתה שיש לה עצמות כבדות, לא נכנסה לדיאטה רצחנית, אלא מצאה סוכנות אחרת, ומאותו רגע זכתה הקריירה שלה בזינוק משמעותי. עד כה הופיעה קארינה בקמפיינים למותגי האופנה ספידו, בית הכלבו ג'ון לואיס וחברת הלנז'רי בראוויסימו, הפונה לנשים במידות גדולות. לאחרונה הקימה מעין מרכז אופנה לנשים מלאות, בו הן יכולות לקבל טיפים על אופנה וטיפוח, ולהכין "בוק" משלהן.

טיפ מסאפי: "ככל שאת מתבגרת, את מגלה את הנשיות שבך, ואני לא רוצה להפסיד את זה. אני רוצה להמשיך ולעשות רק מה שאני אוהבת".

קריסטל רן. כתבה על זה ספר (צילום: gettyimages)
קריסטל רן. כתבה על זה ספר (צילום: gettyimages)

הוותיקה: קריסטל רן. מידה: 38

קריסטל רן זכתה בתעשיית האופנה לכינוי "הדוגמנית המתכווצת", אחרי שהצטמצמה ממידה 40 למידה 38 של דוגמנית ממוצעת. היא, בתגובה, טענה כי רוב הדוגמניות בתעשייה הן במידות 36-34, וכי מידה 38 היא מידה נורמלית ובריאה. זו לא הפעם הראשונה שגופה של רן הולך ונעלם. הדוגמנית בת ה-26 החלה את דרכה בעסקי היופי כבר בגיל 14 ובהמשך התוודתה כי סבלה מאנורקסיה. בשנת 2009 עלתה במשקל, ומאז הפכה לדוגמנית המובילה בעולם למידות גדולות. כמי שהפכה להיות האורים והתומים בתחום, היא אף פרסמה את הספר Hungry, המתאר את "סיפורה של דוגמנית עם תיאבון, אמביציה וקימורים".

טיפ מקריסטל: "זאק פוזן הוא מעצב בגדים שאני יכולה לרכוש וללבוש. כך צריכה להיות כל תעשיית האופנה, שמעודדת דוגמניות להיכנס לסאמפלים במידה אפס".

ג'סטין לה גול בשער של ELLE. רק פידבקים חיוביים
ג'סטין לה גול בשער של ELLE. רק פידבקים חיוביים

הנועזת: ג'סטין לה גול. מידה: 48

ירכיה העסיסיות של הדוגמנית הקנדית ג'סטין לה גול עיטרו את שער מגזין ELLE קוויבק הקנדי בחודש שעבר ועוררו סערה תקשורתית. רבות דובר על כך שמגזין אופנה "רגיל", הפונה לכלל האוכלוסייה, בחר להציג על שערו דוגמנית במידה 48 בתנוחה חזיתית ולא באופן מרומז ועדין, כפי שנוטים לרוב עורכי מגזין לטפל בתמונות של דוגמניות מלאות.

טיפ מג'סטין: "העובדה שקיבלתי רק פידבקים חיוביים על השער ב-ELLE עשתה אותי שמחה. זה מעיד כי אנשים כבר לא בהלם כשהם רואים קימורים בתקשורת. אלה חדשות נפלאות!".

פגעה בערכי המשפחה. אשלי גרהאם (צילום: gettyimages)
פגעה בערכי המשפחה. אשלי גרהאם (צילום: gettyimages)

המצונזרת: אשלי גראהם. מידה: 48

הדוגמנית האמריקאית אשלי גראהם בת ה-25, עמדה לפני כשנתיים במרכז סערה ציבורית באמריקה, לאחר שפרסומת בכיכובה לחברת המידות הגדולות לין בריינט צונזרה והוסרה משידור ברשתות הטלוויזיה ABC ו-FOX. התירוץ של רשתות השידור היה שהפרסומת סקסיסטית ופוגעת בערכי המשפחה הכה מקודשים של אמריקה. אבל לאחר הצפייה בפרסומת, גם אתם תבינו שמדובר בפסילה שנעשתה על בסיס משקל בלבד. גראהם אמרה בתגובה כי "לאף אחד אין בעיה עם דוגמניות של ויקטוריה'ס סיקרט בטלוויזיה. אבל כשזה מגיע לדוגמניות במידות גדולות, חתכו אותי מיד".

טיפ מאשלי: "רק בגלל שאני בחורה גדולה, זה לא אומר שכאשר אני הולכת לים אני רוצה להתכסות. בניגוד לנשים גדולות שמעדיפות שלם, אני אוהבת ללבוש ביקיני. זה הכי מחמיא והכי מרזה".

המשוחררת: קנדיס האפין. מידה: 44

במאי 2012 הפתיעה הדוגמנית קנדיס האפין, 28, כאשר הופיעה על שער מגזין S Moda בעירום מלא, כשלרגליה רק זוג נעלי עקב. קנדיס שיחררה את הנשים המלאות מהעין הביקורתית, והוכיחה כי הן יכולות - ורוצות לפעמים - להצטלם בעירום. גם עכשיו נחשב השער הזה לאחר מפורצי הדרך בשיח על נשים במידות גדולות בתקשורת.

טיפ מקנדיס: "אני שמחה שהשער הזה הוביל אנשים בתעשייה לראות בנו נשים אמיתיות והוכיח שאנחנו לא פחות סקסיות ויפות מדוגמניות רגילות".

"אנחנו לא פחות סקסיות ויפות מדוגמניות רגילות". קנדיס האפין
"אנחנו לא פחות סקסיות ויפות מדוגמניות רגילות". קנדיס האפין

החטובה: טארה לין. מידה: 46

הדוגמנית טארה לין, 29, התפרסמה לראשונה לפני כשלוש שנים כאשר כיכבה על שער מגזין האופנה ELLE הצרפתי. לפני כשנה וחצי הופיעה שוב על שער המגזין, לבושה בתחתונים וחולצת תחרה שקופה בלבד, ולצדה כותרת המציגה אותה כ-The Body, כינוי המזוהה ביותר עם הטופ-מודל האוסטרלית אל מקפירסון.

טיפ מטארה: "בתקופה בה התקשורת מספרת לנו שרק רזה היא יפה, אני מעדיפה לאכול גלידה עם הילדים שלי, לשבת לארוחת ערב עם בעלי ולשתות ולהשתעשע עם החברים שלי. אנחנו נשים, ואנחנו עולות במשקל כי אנחנו נהיות יותר חכמות עם השנים ואין לנו מספיק מקום לשכל בראש, אז הוא מתפזר על פני כל הגוף שלנו. אנחנו לא שמנות. ובכל פעם שאני רואה את עצמי במראה, אני אומרת לעצמי: 'כמה אני מדהימה!'".

טס מונסטר. "וואן סייז לא מתאים לכולם"
טס מונסטר. "וואן סייז לא מתאים לכולם"

האוונגרדית: טס מונסטר. מידה: 48

הדוגמנית בת ה-27 טס מונסטר היא גרסת הפלאס-סייז של דיטה פון טיז, או לפחות מתאמצת להיראות כזאת. טס היא פין-אפ גירל בסגנון שנות ה-50, שבכל הופעותיה הציבוריות מקפידה על מראה המשלב בין סגנון גותי אפלולי למחווה לנערות האמריקאיות של אמצע המאה הקודמת. המראה המיוחד שלה משך צלמים רבים, בהם חובב הביזאר הידוע דיוויד לה שאפל.

טיפ מטס: "יודעים מה, וואן סייז לא מתאים לכולם. גט א לייף".

ולווט ד'אמור. היורשת של סטלה עמר (צילום: gettyimages)
ולווט ד'אמור. היורשת של סטלה עמר (צילום: gettyimages)

המוזה: ולווט ד'אמור. מידה: 54

הדוגמנית למידות גדולות ולווט ד'אמור היא בת 45, שוקלת 136 ק"ג ומרגישה בנוח עם כל קילוגרם שמצטרף אליה, או לפחות ככה זה נראה מהצד. היא התפרסמה בשנת 2006 כאשר צעדה על המסלול של המעצב ז'אן פול גוטייה, שרק 13 שנה קודם לכן עשה את אותו הכבוד לדוגמנית הישראלית סטלה עמר. מאז הספיקה ד'אמור לככב על שערי מגזינים רבים ולהפוך לגיי אייקון, כמו שקורה להרבה דיוות מלאות. בפסטיבל קאן האחרון ראינו אותה חוגגת על השטיח האדום וגונבת את כל הפוקוס של צלמי הפפראצי.

טיפ מוולווט: "אני לא מסתכלת במגזיני אופנה כדי לקבל עצות בנושאי בריאות. אני קוראת מגזיני אופנה בשביל האופנה".