הערב (שלישי) נפטרה בגיל 62 פינצ'י מור, אחת הדוגמניות הוותיקות והבולטות בישראל, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. מור, שכונתה "הרגליים של המדינה", שמרה בסוד את מחלתה, והידיעה בדבר מותה הכתה רבים בתדהמה.

מור היתה דוגמנית בולטת בשנות ה-70 וה-80, בלונדינית יפהפייה בעלת גוף צנום ורגליים שלא נגמרות. היא הצטלמה למותגים ומעצבים רבים, ביניהם גדעון אוברזון וגוטקס, וגם בגיל מאוחר יותר וכאם לשלושה ילדים הציגה תמיד גוף חטוב וספורטיבי הודות לתחביב השחייה שלה.

מור, 2007. "היא היתה אמא נפלאה, בחורה משכילה", אומרת קארין דנסקי (צילום: רועי חביב)
מור, 2007. "היא היתה אמא נפלאה, בחורה משכילה", אומרת קארין דנסקי (צילום: רועי חביב)

"היא היתה אמא נפלאה, בחורה משכילה, אוהבת ספר. אני חושבת שהיא היתה גיבורה, נשאה את המחלה כמה שנים והתנהלה בגבורה ראויה להערכה", אומרת היום בעצב קארין דנסקי, שדגמנה לצדה בעבר ושמרה איתה על חברות קרובה. "כצעירה היא מאוד רצתה להיות דוגמנית, היא אהבה את המקצוע. היא כבר היתה אמא והגיעה אליי לחברת העור ג'ינג'ט, שם הייתי דוגמנית הבית. ביחד נסענו לתצוגות פרט א-פורטה בפריז וגם חלקנו חדר משותף. מאוחר יותר פנתה לתמי בן עמי, שהיתה חברתה הטובה, והיא הכניסה אותה לגוטקס. בשנים מאוחרות יותר היא גם עבדה כמארגנת תצוגות".

זכורה כדוגמנית של גוטקס. פינצ'י מור עם לאה גוטליב (צילום: יגל בר קמא)
זכורה כדוגמנית של גוטקס. פינצ'י מור עם לאה גוטליב (צילום: יגל בר קמא)

גם חני פרי, דוגמנית ישראלית מצליחה בעבר וחברה טובה של מור, נפרדת ממנה בעצב ומציינת מיד שהיתה אם נפלאה לילדיה. "הכרנו דרך עמי מור, בעלה הראשון", היא מספרת. "הפכנו להיות חברות טובות מאוד, היא בילתה עם הילדים אצלי בניו יורק ואני התאכסנתי אצלה כשהגעתי לביקורים בארץ. היא היתה טובת לב, שחיינית מעולה. אני זוכרת שהכנסתי אותה לתצוגות בניו יורק והיא התפעלה מאוד נוכח הסטייליסטים והספרים שהיו שם, בארץ עוד לא היה נהוג להעסיק צוות מקצועי גדול לכל תצוגה. היא הרגישה מלכה".

פינצ'י מור, 2011. "היא היתה דוגמנית בולטת עם גוף בולט", אומר גדעון אוברזון (צילום: אביגיל עוזי)
פינצ'י מור, 2011. "היא היתה דוגמנית בולטת עם גוף בולט", אומר גדעון אוברזון (צילום: אביגיל עוזי)

"פינצ'י דגמנה לי את בגדי הים במשך שנים רבות", נזכר מעצב האופנה גדעון אוברזון. "זה היה באמצע שנות ה-70, בתקופה של תל אביב הקטנה ורפי שאולי. היא היתה דוגמנית בולטת עם גוף בולט, אהבה ללבוש בגדים שנחשבו בתקופה ההיא לפרובוקטיביים, היתה דוגמנית צילום מושלמת. היו לה רגליים חטובות והיא הקפידה ללכת עם נעלי עקב שחיטבו עוד יותר את הרגליים. אפילו בחוף הים החליפה את נעלי העקב בכפכפי עץ, לא שטוחים".

"אני זוכר שהיא יצאה לבילויים עם תמי בן עמי", מוסיף אוברזון. "תמי היתה גבוהה מאוד ועם עוד שחום, ופינצ'י נמוכה רזונת עם שיער בלונדיני. הן בלטו למרחקים".

  (צילום: רועי חביב)

כשהיתה בת 55 דגמנה מור עבור מעצב שמלות הערב שי טובול ונראתה חטובה במיוחד, ממש כאילו השנים לא השאירו עליה חותם. כששאלתי אותה אז מה סוד המראה החיוני שלה, ענתה: "אני ילדה בנשמתי, תמיד אשאר ילדה ולא אכפת לי מה כותבים עליי". על סט הצילומים סיפרה שהיא זוכה לפינוק של מלכה: "אני תמיד מרגישה מלכה ובתי הקטנה לעולם תהיה בעיניי נסיכה".

הפעם האחרונה שבה פגשנו במור היתה בין אורחי שבוע האופנה הישראלי שנערך בחודש נובמבר 2011. "זה אחרת לגמרי מבעבר", אמרה לנו. "בשבועות האופנה שהתקיימו בשנות ה-70 לכל מעצב היה סטנד וחדר משלו, שבו הציגו את הפריטים. היום זה ממש כמו בחוץ לארץ: יש אוהל ותצוגות אחת אחרי השנייה". גם בנושא הדוגמניות העכשוויות היא הגיבה בדרכה הכנה: "היום כולן נראות אותו דבר. אין ייחודיות ביניהן. למה הן לא מחייכות? אז כולנו אהבנו לחייך".