לפני שש שנים, בדיוק בתקופה שבה דוגמניות ברזילאיות היו ז'יטון לוהט בשוק האופנה הבינלאומי, הגיעה לביקור עבודה בישראל הדוגמנית סוראיה טורנס (או בשמה המלא, סוראיה קרולינה מאיה טורנס). לאחר שזכתה בגיל 18 בתחרות יופי מקומית בברזיל, נרשמה טורנס לסוכנות דוגמנות ויצאה לעבוד מסביב לעולם. היא חיה חצי שנה בתאילנד, משם עברה לחצי שנה נוספת בטורקיה, והמשיכה לגרמניה ולדובאי.

לישראל הגיעה בעקבות עבודה שסידר לה סוכן הדוגמניות עופר רפאלי מסוכנות MC2, ובהמלצת בן זוגה דאז, הדוגמן לשעבר נדב קרני, אותו הכירה כשהתגוררה בטורקיה. "מאז שעזבתי את ברזיל בגיל 18, התגוררתי בהרבה מקומות", אומרת טורנס. "כילדה נדדנו רבות בגלל העבודה של אבא שלי, אז אף פעם לא היה לי מקום אמיתי בו הרגשתי ממש בבית, עד שהגעתי לישראל. מהרגע הראשון הרגשתי כאן בבית".

"על אף שאבי לא היה יהודי, הוא היה מדבר כמה מילים בעברית". טורנס (באדיבות סוכנות דז'ה וו)
"על אף שאבי לא היה יהודי, הוא היה מדבר כמה מילים בעברית". טורנס (באדיבות סוכנות דז'ה וו)

החיבור לישראל התחיל עוד הרבה לפני. טורנס נזכרת כיצד אביה למד קבלה באדיקות וסיפר לה רבות על ארץ הקודש, הרחוקה אלפי קילומטרים מביתם. "לפני 13-14 שנה עניין הקבלה עדיין לא אופנתי כמו היום", אומרת טורנס בעברית מושלמת עם מבטא קל בלבד. "על אף שאבי לא היה יהודי, הוא היה מדבר כמה מילים בעברית והיתה לנו בבית חמסה (מסמלי הקבלה, א"י). כטינאייג'רית זה לא עניין אותי יותר מדי".

כשהיתה בת 16 התאבד אביה של סוראיה, והיא הושפעה מכך רבות, אבל רק כשהגיעה לישראל חזרו אליה הסיפורים שסיפר לה אביה על הארץ. "כשהגעתי לישראל הרגשתי כאילו אני עושה סוג של תיקון עבור אבא שלי", מדברת סוראיה במושגים קבליים. "פתאום כל הדברים שהוא דיבר עליהם צפו ועלו. הרגשתי כאילו הוא כאן איתי".

מראה אקזוטי. סוראיה טורנס (באדיבות סוכנות דז'ה וו)
מראה אקזוטי. סוראיה טורנס (באדיבות סוכנות דז'ה וו)

לסוראיה לא נדרשה יותר משהות קצרה בישראל כדי להחליט לעבור את תהליך הגיור האורתודוכסי הארוך, הנמשך על פני שנתיים וחצי. לפני כשלוש שנים היא הפכה באופן רשמי ליהודייה כשרה למהדרין. "היה לי ברור שאם אני רוצה לחיות בישראל ולהקים כאן משפחה וילדים, אני צריכה להתגייר. לכן החלטתי ללכת עד הסוף ולעשות גיור אורתודוכסי".

בחמש השנים האחרונות טורנס חיה עם איש עסקים ישראלי בשנות ה-40 לחייו, המתמחה בתיווך בין חברות ומעדיף לא להיחשף בכתבה. בשנתיים וחצי האחרונות הם מתגוררים יחד בדירתם התל אביבית. לדבריה, תהליך הגיור ארך תקופה ארוכה מהרגיל, מכיוון שהיה לה בן זוג ישראלי. "כשאת עושה את הגיור לבד, הרבה יותר קל לרבנים לבדוק שאת באמת עושה את זה בשביל עצמך. כשאת עם בן זוג, הם עלולים לחשוב שאת עושה את זה בשבילו".

כיצד הגיבה המשפחה לגיור?

"על אף שהגעתי ממשפחה קתולית, לא היינו דתיים או מסוג האנשים שהולכים לכנסייה מדי יום, והמשפחה שלי קיבלה את הגיור באופן חיובי מאוד".

  (באדיבות סוכנות דז'ה וו)

טורנס נולדה בסאו פאולו וגדלה בעיר קרוצ'יבה. אחיה הגדול הוא אמן המבוגר ממנה ב-19 שנה ולדבריה, מבחינת הוריה היא בכלל לא היתה בתכנון. תקלה בהתקן התוך רחמי של אמה, הביאה אותה בהפתעה לעולם. כיום היא בקשר יומיומי עם משפחתה באמצעות הסקייפ, והם נפגשים פעמיים בשנה בביקורים הדדיים שכל אחד מהצדדים עושה אצל השני.

בדומה לברזילאים רבים, גם היא בת תערובת - אביה ממוצא ספרדי, פורטוגזי ואיטלקי, ואילו אמה ממוצא גרמני ואוסטרי - מה שמסביר את המראה האקזוטי בו התברכה, הכולל עור בצבע מוקה ועיניים מלוכסנות.

סוראיה טורנס. אוהבת לבלות בברים בתל אביב  (באדיבות סוכנות דז'ה וו)
סוראיה טורנס. אוהבת לבלות בברים בתל אביב (באדיבות סוכנות דז'ה וו)

אל עולם הדוגמנות הגיעה בגיל 18, לאחר שאמה רשמה אותה בהפתעה לתחרות יופי מקומית. זכייתה במקום הראשון סידרה לה את חוזה הדוגמנות הראשון שלה. בישראל היא מיוצגת בשנה וחצי האחרונות בסוכנות דז'ה וו של נורית אורגל. "מעולם לא חלמתי להיות דוגמנית", אומרת סוראיה. "בגיל 17 אמא שלי שלחה אותי לקורס דוגמנות, כי הייתי מאוד טום בוי והיא רצתה שאני אהיה נשית יותר. אבל כשגיליתי את המקצוע התאהבתי בו. אני נהנית מאוד להצטלם לפרסומות, וגם מהנסיעות ברחבי העולם". בניגוד לדוגמניות שעושות את עיקר עבודתן בתחום האופנה, סוראיה הצטלמה לקמפיינים מסחריים עבור חברות גדולות מתחומים אחרים, כמו סנו, ורדינון, אפריל, ארקיע ועוד. לא מזמן גם סיימה לימודי משחק מול מצלמה, ובימים אלו היא עושה צעדים ראשונים באודישנים.

  (באדיבות סוכנות דז'ה וו)

בערבים שבהם סוראיה לא צמודה לבן זוגה, היא אוהבת לבלות בברים בתל אביב כמו ג'ימי הו, או רדיו EPGB, יחד עם חברותיה הדוגמניות הריקה פרננדה ולוקה שקד. "יום אחד ארצה ילדים", היא אומרת, "אבל אני עוד צעירה ועוד רוצה להספיק כמה דברים לפני שאני הופכת לאמא. אני רוצה להיות אמא כמו שצריך. לא חצי אימא או וונדר וומן שהורגת את עצמה בעבודה, ואז רק מנסה למצוא זמן פנוי לילדים. אני מאמינה שלכל דבר יש זמן. וגם זה של הילדים יגיע".