לא מזמן הלכה מלכת היופי במיל' אילנה שושן להצגת תיאטרון עם בן זוגה הנוכחי, ראש בית הספר לממשל ולמדיניות באוניברסיטת תל אביב, פרופ' יוסי שיין. בדרך חזרה הביתה הם עצרו עם חברים לארוחת ערב מאוחרת. שושן הזמינה פיצה, ושיין התפלא בקול מול חבריו ששושן אוכלת. "ודאי שאני אוכלת", היא צוחקת כשהיא מספרת את האנקדוטה בדירתה שעל חוף הים של תל אביב. "אוטומטית חושבים שדוגמניות או דוגמניות לשעבר לא מכניסות אוכל לפה, אבל אני אוכלת, ובמידה, ואין לזה שום קשר לקריירה שלי כדוגמנית.

"תמיד כששואלים אותי איך אני נראית כך בגיל 51, אני עונה שאני קשובה לדרישות הגוף שלי: הרבה מים, מינרלים שמגיעים מירקות ופירות כדי לסייע לגוף לנקות את עצמו, ופעילות ספורטיבית שבועית שמעודדת שחרור אנדורפינים ואת המטבוליזם של הגוף. השאלה היא אם אנחנו בוחרים להירדם בשמירה ופתאום, בלי שאנחנו מרגישים, עלינו חמישה קילו".

''תמיד כששואלים אותי איך אני נראית כך בגיל 51, אני עונה שאני קשובה לדרישות הגוף שלי'' (צילום: ענבל מרמרי)
''תמיד כששואלים אותי איך אני נראית כך בגיל 51, אני עונה שאני קשובה לדרישות הגוף שלי'' (צילום: ענבל מרמרי)

שושן, שבימים אלו לומדת לתואר שני במשפטים באוניברסיטת בר אילן, מפוכחת מאוד בכל הנוגע לקשר בין תזונה וחינוך בחברה הישראלית. לדבריה, אין קו הפרדה בין שני הנושאים, והם קשורים בחבל הטבור זה בזה. היא מארחת אותנו בדירתה בצפון תל אביב. כאן היא מתגוררת בשנה האחרונה, לאחר שנפרדה מבעלה, מפיק הקולנוע משה דיאמנט. לשניים בן ובת שלומדים בקולג' אמריקאי, ושושן מבקרת אותם על בסיס חודשי. את החג הקרוב היא תעביר בקרב בני משפחתה בישראל.

עוד דוגמניות מבשלות

כמי שהתחנכה במשך כל שנות נעוריה בפנימיית כפר הנוער החקלאי בן שמן, לשושן ידע אישי נרחב בתזונה ובגידולים חקלאיים. בהכשרתה, היא צוחקת, היא בכלל רפתנית. הרחק מהסינר של אימה הבשלנית, היא לימדה את עצמה לבשל מתוך סקרנות אישית, ומתוך הצורך להעניק אוכל טרי וביתי לילדיה. אבל אם זה היה תלוי בה, היא היתה מעדיפה לאכול בחוץ. "במסעדות מגישים את האוכל תוך 20 דקות. אז למה לעמוד שלוש שעות ולבשל?", היא תוהה. "אני לא בשלנית גדולה ולא נוהגת לבשל באופן קבוע. כשהילדים היו קטנים הייתי מבשלת ומארחת המון. היה לי חשוב מאוד גם להיות עם יד על הדופק ולדעת איזה אוכל הם מכניסים לגוף שלהם, אבל בשורה התחתונה שילוב של קריירה, אמהות ובישולים זה לא פשוט. אז סיגלתי רוטינה של אוכל טעים ומהיר".

''במסעדות מגישים את האוכל תוך 20 דקות. אז למה לעמוד שלוש שעות ולבשל?'' (צילום: ענבל מרמרי)
''במסעדות מגישים את האוכל תוך 20 דקות. אז למה לעמוד שלוש שעות ולבשל?'' (צילום: ענבל מרמרי)

מאז נבחרה למלכת היופי בשנת 1980, השכילה שושן למנף את הכתר לכדי קריירה בינלאומית במהלך אותו עשור. באותם ימים גם התגוררה מספר שנים בפריז, שם פיתחה הרגלי אכילה מקומיים. "המנטליות שלי היא פריזאית: לעבור בשוק או בחנות הירקות בדרך הביתה מהעבודה ולרכוש לי מצרכים טריים לאותו יום", היא מסבירה. זאת הסיבה גם לבחירתה לבשל לנו מנת צלעות הכבש, אותה טעמה לראשונה במהלך צילומים לסרט קולנוע שהפיקה בדרום צרפת. היא נכנסה למטבח והתעניינה מול השף בתערובת התבלינים המיוחדת, שמאז היא מחזיקה במטבח הפרטי שלה. "אני גם מקפידה על מזון אורגני ורוכשת ירקות טריים מדי יום. אני אוהבת שווקים, וכיום גרה ליד שוק האיכרים בנמל. מאותה הסיבה, עד לא מזמן גרתי ליד שוק הכרמל. אם ניתן לסגל הרגלי קנייה יומית - זה בריא יותר. בישראל יש נטייה לקנות במסות לשבוע או חודש".

''חוק ה-BMI הוא ניסיון לייצר מסננת של הערכה עצמית על ידי השלטון, אבל החברה צריכה לשאוף שאותן נערות יקבלו כלים לבנות את המסננת בין החוץ לפנים בכוחות עצמן'' (צילום: ענבל מרמרי)
''חוק ה-BMI הוא ניסיון לייצר מסננת של הערכה עצמית על ידי השלטון, אבל החברה צריכה לשאוף שאותן נערות יקבלו כלים לבנות את המסננת בין החוץ לפנים בכוחות עצמן'' (צילום: ענבל מרמרי)

בשנים האחרונות פועלת שושן לקידום יוזמות עסקיות של נשים מקבוצות מוחלשות ומרצה בבתי ספר בנושאי מגדר ודימוי עצמי. לדבריה, נערות רבות סובלות מדימוי עצמי נמוך, כיוון שאין בידיהן כלים מבית הספר או המשפחה הקרובה לפתח יכולת הערכה עצמית. הדימויים הוויזואליים שהן מקבלות מתעשיית האופנה והפרסום הפכו לבלתי אפשריים, אבל על פי שושן, הבעיה נעוצה באופן בו אותן נערות מתרגמות ומסננות את מה שהן רואות. לכן, היא אומרת, חוק ה-BMI החדש הוא בעיקר תרגיל ביחסי ציבור שנועד להשקיט את המצפון לשלטון. "בתכל'ס, לא יקרה איתו כלום", היא מאמינה. "יעמידו שוטרים בכניסה לכל סטודיו לצילום? אני בטוחה שתהיה מחלקה נהדרת במשטרה שתעצור דוגמניות על בסיס משקל", היא חותמת בסרקסטיות.

אז מה הפתרון? "לעודד נשים ונערות לאהוב את עצמן", היא אומרת. "חוק ה-BMI הוא ניסיון לייצר מסננת של הערכה עצמית על ידי השלטון, אבל החברה צריכה לשאוף שאותן נערות יקבלו כלים לבנות את המסננת בין החוץ לפנים בכוחות עצמן. מסננת שתלווה אותן לאורך כל החיים. אותם כלים יעניקו להן גם את האפשרות לבחור בכל דרך שהן חפצות בה, ולעשות את הבחירות בעצמן. המכשולים הם רק בדמיון שלנו", היא אומרת לסיכום. "אז ברוח חג החירות, אני גם מאחלת לכל אחד ואחת להיות בן או בת חורין ולבחור את החירות שלו. אני את שלי בחרתי".

  (צילום: ענבל מרמרי)

המתכון של אילנה

צלעות כבש בתנור

מצרכים (ל-4 סועדים)

1/2 קילו צלעות כבש טרי

מלח

פלפל

תערובת תבליני 'הרב דה פרובאנס' (זרעי שומר, בזיליקום, טימין, לבנדר, אורגנו, מרווה ורוזמרין), שניתן להשיג בחנויות התבלינים בארץ.

אופן ההכנה

מניחים בתבנית את הצלעות, מתבלים במלח ופלפל, ומכסים בנדיבות בתערובת התבלינים. מכניסים לתנור על חום גבוה של 270-300 מעלות למשך 15 דקות.