מעבר לים, הכריסטמס והשנה האזרחית החדשה נחשבים לימים הכי משפחתיים ודביקים שיש. עבור הנציגים הישראלים שלנו בנֵכר, למשל מורן אטיאס (31.5), זו בדיוק ההזדמנות לארוז את הפקלאות ולשוב הביתה לביקור מולדת ארוך. את תקופת הפגרה של תעשיית הקולנוע הבינלאומית שבה היא עובדת היא מנצלת לחופש, אולי היחיד שהיא מאפשרת לעצמה במרתון הקריירה שבו היא נמצאת.

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

אחרי שסיימה בישראל את חובותיה לעליית הסדרה "אלנבי", שבה שיחקה בתפקיד חשפנית עם סיפור חיים קשה, הגיעה אטיאס בסוף יולי לרומא, שם שהתה עד לפני מספר שבועות במסגרת צילומים לסרט "האדם השלישי" שביים פול האגיס. אותו האגיס כבר ליהק אותה בעבר לסדרה המדוברת "התרסקות" ולסרטו האחרון "שלושת הימים הבאים", לצד ראסל קרואו.

עלילת הסרט החדש מתרחשת בניו יורק, רומא ופריז ועוקבת אחר שלושה סיפורי אהבה מקבילים. אטיאס נכנסת שם לנעליה של צוענייה המתגוררת באופן בלתי חוקי באיטליה ומנהלת רומן עם בן דמותו של השחקן זוכה האוסקר אדריאן ברודי. ברודי הוא לא השם הגדול היחיד בסרט, שבו משתתפים גם מילה קוניס, ליאם ניסן ואוליביה וויילד.

את ליאם ניסן את מכירה כבר מהסרט "שלושת הימים הבאים", שגם בו הופעתם יחד. במהלך הצילומים האחרונים צצו שמועות על יחסים ביניכם. מה היה שם?

"השמועות היו כל כך רחוק מהמציאות שזה מצחיק. אמרתי לעצמי 'באמת? מי כותב את זה?'. הייתי מצפה לקצת תחקיר בנושא. ראבק, תבדקו ותגלו שלו יש זוגיות וגם לי יש חבר. שמועות כאלה הן לא כיף, אבל ההשפעה שלהן עליי תלויה במצב הרוח שלי. לרוב זה פחות משפיע עליי כי אני עסוקה בדברים אחרים ומנסה לכוון את עצמי קדימה, למקומות שאליהם אני רוצה לקחת את החיים שלי".

את כבר יודעת לאן?

"מבחינת הגשמה עצמית הייתה לי תמיד מטרה מאוד ברורה, אבל ידעתי שהיא תצריך הרבה עבודה ושהתהליך יהיה מפרך. אחרי התפקידים השנה ב'אלנבי' ובסרט הזה אני פחות אצטרך לשכנע אנשים ביכולות שלי.

"מי שרואה את העבודה שלי בפועל יודע מה אני יכולה להציע ואם אני יכולה לגלם דמות כזו או אחרת. עד עכשיו הרבה אנשים לא ראו את זה ולא תמיד רצו לקחת את הסיכון. גם על התפקיד של מיקה ב'אלנבי' הייתי צריכה להילחם, אף על פי שמבחינת ניסיון, הכשרה ויכולות הייתי כבר במקום הזה לפני שנה ושנתיים. אבל אלו שהחליטו על התפקיד לא היו מודעים לכך.

"אסף ברנשטיין הבמאי ידע שאוכל לגלם אותה ולהעשיר את הדמות, אבל חוץ ממנו, שראה עבודות אחרות שלי, את כל האחרים הייתי צריכה לשכנע כל הזמן".

"ארי עמנואל עף עליי"

מה שבטוח, עבודת החיפוש של אטיאס השנה תהיה פשוטה יותר בזכות כמה דלתות נוספות שנפתחו עבורה. בארץ היא מיוצגת על ידי סוכנות ADD, ואילו מעבר לים לקח אותה תחת חסותו סוכן השחקנים הבכיר ביותר בתעשיית הבידור העולמית, ארי עמנואל (עליו מבוססת דמותו של של ארי גולד ב"הפמליה" והוא מתגאה גם בייחוס משפחתי כאחיו של רם עמנואל, ראש עיריית שיקגו ולשעבר ראש הסגל של אובמה).

עמנואל משמש כמנכ"ל משותף של סוכנות הטאלנטים WME, הנחשבת למעצמה של ממש בתעשייה. הוא מייצג כמה מהשמות הגדולים בביזנס, ובהם ליידי גאגא, אדל,ג'וני דפ, מרטין סקורסזה, סאשה ברון כהן וקונאן אובריין.

"לפני כשמונה חודשים צילמתי פיילוט לסדרה בשם 'רדיקלי' על חבורת האקרים שפורצים לאתרים של חברות גדולות", מספרת אטיאס. "מי שכתבה את התסריט היא סינתיה מורט, תסריטאית ובמאית מוערכת מאוד בהוליווד. בגלל שגם היא מיוצגת על ידי אותו סוכן הוא ראה את הפיילוט, וכמו שאומרים בארץ, הוא עף עליי.

"אני לא יכולה להגיד שמדובר בתפקיד שהוא כרטיס הביקור ליכולות שלי כשחקנית. זה תפקיד נחמד, אני חושבת שעשיתי אותו בסדר, אבל הוא ראה את הפוטנציאל וביקש לפגוש אותי.

"באתי עם הבמאית והתרגשתי מההתעניינות שלו. הייתה פגישה של חצי שעה, סיפרתי לו על התפקיד האחרון שלי ב'אלנבי', וזו הייתה תחילתו של הפרק הבא בחיי".

את כבר יודעת מה הוא מייעד לך?

"הוא מייעד לי קריירה מופלאה והרבה כסף. אמרתי לו שאני פחות מעוניינת בעשיית מיליונים ויותר בתכנים שיעשירו אותי. אם אפשר לשלב את השניים זה יהיה סיפוק גדול, אבל אני לא רוצה שהכיס יהיה מלא על חשבון הנשמה".

שמועות זה לא כיף. אטיאס (צילום: גיא כושי ויריב פיין)
שמועות זה לא כיף. אטיאס (צילום: גיא כושי ויריב פיין)

"פרסמתי באינסטגרם תמונה של האוטובוס שהתפוצץ"

כשאטיאס מדברת על נשמה, היא מתכוונת לשני מישורים בחייה: הראשון הוא הכתיבה, שהפכה לחלק בלתי נפרד ממנה, עד כדי כך שטקסטים ורעיונות שלה שולבו בתסריט של "האדם השלישי". המישור השני הוא פעילות חברתית.

לחדוות הכתיבה היא נחשפה לאחר שבאחת מההפסקות בצילומי הסרט הקודם של האגיס היא פתחה עִמו בשיחה על מערכות יחסים, והוא ביקש ממנה לכתוב על הנושא כדי לשלב זאת בתסריט הבא שלו. אטיאס לקחה את ההצעה ברצינות והחליטה גם ללמוד באופן מקצועי.

"הבנתי שלכתוב זה אחד האתגרים הכי קשים מבחינה יצירתית. לכן, כמו בכל דבר חדש שאני נכנסת אליו, אני מעדיפה שיהיה לי סוג של ידע בסיסי. נכנסתי לתכנית כתיבה באוניברסיטת קליפורניה, חנקתי את עצמי עם ארבעה קורסים בסמסטר, אבל זה היה מדהים. הרגשתי כאילו אני על טריפ, שאני מרחפת. אני מתה על זה, ללכת לקמפוס ולעזוב בעשר בלילה עם הקפוצ'ון ורישומים שכתבת, זה פשוט עושה לי את זה.

"זה הטריגר שלי, שגורם לי להרגיש מלאת חיים. לעומת זאת, אם אני יוצאת ממועדון, אני עייפה, לא רואה בעיניים ורק רוצה להתכרבל מתחת לפוך. ככה הוספתי לחיים שלי גם פיתוח פרויקטים וכתיבה, בנוסף למשחק ולפעילות ההומניטארית שלי, שהיא מאוד משמעותית עבורי".

מצאת את עצמך מתגייסת להגן על ישראל בתקופת "עמוד ענן".

"הייתה הפגנה נגד ישראל ברומא ואני פשוט עמדתי מולם עם שלט. עשיתי את זה בשביל עצמי, כי לי באופן אישי נמאס מכל האנשים שיושבים על הגדר ואומרים דברים בנאליים. כולם רוצים שלום, אבל מה אתם מציעים? אנחנו צריכים פתרונות ממשיים בהווה ובעתיד.

"פרסמתי גם באינסטגרם שלי תמונה של האוטובוס שהתפוצץ. אני חיה מחוץ לישראל כבר 12 שנה, והמדיה הבינלאומית חושפת רוב הזמן את מה שקורה לפלסטינים. המסה הכוללת של אנשים לא מכירה ולא יודעת מה קורה אצלנו. כדי שיהיה דיאלוג הוגן, מי שיודע מה קורה בעזה צריך לדעת גם מה קורה בשדרות, באשדוד ובאשקלון.

"לפני שנתיים הגעתי לוויכוח סוער עם הבוס שלי על המצב. היה לו ידע רחב על היסטוריה וקונפליקטים, אבל כשסיפרתי לו שילד בשדרות מתקלח עם הנעליים כדי לרוץ למקלט, הוא לא ידע על מה אני מדברת".

"גברים לא צריכים לכרוך את חייהם סביבי"

כשהיא לא מתנדבת, מצטלמת, כותבת או מתרוצצת בין יבשות שונות, את הזמן הפנוי המועט שלה מקדישה אטיאס לחברים הקרובים ולמשפחה, בעיקר לאִמה יעל ולאחותה שני, שהלכה בעקבותיה ומשחקת כיום בסדרה "גאליס" בערוץ הילדים. בכל הנוגע לחיים האישיים שלה היא מצליחה לשמור על דיסקרטיות יחסית, אף שבקיץ האחרון, כששהתה בארץ, ניהלה מערכת יחסים מתוקשרת עם השף אביב משה, שנמשכה מספר חודשים.

המרחק והקריירה הכריעו אותך?

"אביב בחור מקסים, מדהים ועם לב ענק, אבל ברגע שאת מוצאת את הזיווג שלך, שום מרחק וקריירה לא ימנעו את זה ממך. זה יכול אולי לעכב ולהקשות, אבל האהבה תנצח".

נראה לי לא פשוט לנהל מערכת יחסים עם מישהי כמוך, שהיא גם עצמאית וגם נוודית.

"גברים לא צריכים לכרוך את חייהם סביבי. הזיווג שאני מחפשת הוא עצמאי בראש ובלב. זה בדרך כלל אמנים או אנשי עסקים, שיכולים להסתגל ולהתאים את עצמם בסביבות שונות, ולא בהקשר של כסף. אני לא מדמיינת את עצמי במשרד משמונה עד חמש או באותה עיר כמה חודשים, כי אני מתחילה להרגיש כלואה מבחינה יצירתית".

אז מתוך החיים הסוערים שלך, מה את מאחלת לעצמך לשנה החדשה?

"אני חוגגת עכשיו את כל הדברים המדהימים שקרו לי. אני לא מרגישה שבתאריך המסוים הזה משהו נגמר ומשהו חדש מתחיל. סוף שנה זה משהו שנותן פרספקטיבה, אבל החיים ממשיכים בזרימה".

הסטייל של מורן

בדולצ'ה וגבאנה היא מרגישה הכי אישה, בזארה היא קונה את כל החנות, ולוס אנג'לס גרמה לה להיראות כמו מדריכת יוגה – רק בלי היוגה. אטיאס עונה על שאלון האופנה שלנו

מה סגנון הלבוש שלך?

"יש לי שני קטבים של סגנון: מצד אחד דיאן קיטון במנהטן, שזה קז'ואל מחויט, ומצד שני סופיה לורן של פעם, עם שמלות קוטור ובגדים מחוטבים ודרמטיים. אני מרגישה הכי נוח במראה של שנות ה־50, שזה קלאסי עם טוויסט, אבל לאחרונה יש לי גם קטע עם ג'ינסים קרועים".

לאיזה מותג את מכורה?

"ליקירי לִבי, דולצ'ה וגבאנה, שאני גם יקירתם. הם גידלו אותי, טיפחו אותי והאמינו בי מתחילת הדרך. כל דבר שהם מעצבים מיועד לאנשים שנראים כמוני. הם אוהבים נשים, אוהבים את הים־תיכוניות שלי, ואני מרגישה הכי אישה כשאני לובשת אותם. ובישראל, אם אני צריכה להגיע לטקס כלשהו, התשובה האולטימטיבית מבחינתי זה דני מזרחי".

איפה את עושה שופינג?

"זארה מסוכנת בשבילי כי אני קונה חצי מהחנות, למרות שלאחרונה לא ממש קניתי בגדים כי הייתי במוד אחר לחלוטין עם הדמות ששיחקתי. בנוסף, עם כל הבגדים ששלחו לי מעצבים, אין לי מקום.

"מה שכן, אפשר לומר שחזרתי לאהבה שלי להתלבש. כשעברתי ללוס אנג'לס בהתחלה הייתי מתוקתקת, טוטאל־לוק, עם הכובע ותיקים תואמים, וכעבור כמה חודשים שם התחלתי להיראות כמו מדריכת יוגה, רק בלי לעשות יוגה. כל הזמן הלכתי בטרנינג עם נעליים מכוערות מפרווה. עכשיו חזרתי לעצמי".

מה תמיד נראה עלייך טוב?

"אומרים שהלבשה תחתונה. אני הכי אוהבת את עצמי מכורבלת מתחת לסדין".

___________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד במגזין GOstyle :