>> ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT - צפו בכל התוכניות

בימים האחרונים הציפו את תעשיית האופנה המקומית אינספור שמועות בדבר עתידו של שבוע האופנה TLV, שעתיד להיפתח ב-11 בנובמבר במתחם התחנה בתל אביב. הסיבה: סכסוך עמוק ובלתי פתיר בין שני יזמי שבוע האופנה הקודם – סמנכ"ל אגודת האופנה והטקסטיל אופיר לב והמפיק מוטי רייף. עד לאחרונה תכננו השניים להפיק יחד גם את שבוע האופנה הנוכחי ופעלו לגיוס מעצבי אופנה ישראלים רבים, ביניהם דורית בר אור, אלון ליבנה, אלמביקה, גדעון אוברזון ואחרים, אך בימים האחרונים נודע ל-Xnet כי רייף ולב מתעתדים להפיק שני שבועות אופנה נפרדים בתל אביב, אשר ייערכו בתאריכים סמוכים: שבוע האופנה TLV של לב יתקיים בתאריכים 13-11 בנובמבר במתחם התחנה בתל אביב; וגינדי תל אביב Fashion Week (בחסות חברת הנדל"ן גינדי השקעות) של רייף יתקיים בתאריכים 28-26 בנובמבר במתחם "גינדי תל אביב" שבשוק הסיטונאי בעיר. לאחר שבוע האופנה בחולון שהתקיים בשבוע שעבר, נראה כי ישראל בהחלט יכולה להרגיש שהפכה לסוג של מעצמת אופנה. אם לא בירת אופנה, אז לפחות בירת שבועות האופנה.

תצוגת האופנה של דורין פרנקפורט בשבוע האופנה הקודם בתל אביב. תשתתף בגינדי תל אביב Fashion Week (צילום: טל ניסים)
תצוגת האופנה של דורין פרנקפורט בשבוע האופנה הקודם בתל אביב. תשתתף בגינדי תל אביב Fashion Week (צילום: טל ניסים)

שבוע האופנה TLV של אופיר לב בשיתוף אגודת האופנה והטקסטיל יתקיים, כאמור, במתחם התחנה בתל אביב, שם נערך שבוע האופנה בשנה שעברה. בסוף השבוע האחרון שחרר משרד יחסי הציבור ארד תקשורת, המייצג את לב, הודעה לעיתונות שכללה את רשימת המעצבים הישראלים שישתתפו באירוע, ובה מעצבים מוכרים כמו דני מזרחי, אלמביקה (הגר אלמביק) וחגית ויטמן לצד מעצבים צעירים כמו מריה ברמן, אדווה ברונר, המותג Common Raven של רחל כהן, עינב זיני ונופר מחלוף מהמותג סאמפל, נדב רוזנברג ובוגרי שנקר הטריים לי גרבנאו ומארק גולדנברג. מאיטליה יגיע לאירוע בית האופנה מוסקינו, שיציג בו את קולקציית אביב-קיץ 2013, ועל בימוי התצוגות הופקדו סמדר גנזי ונמרוד פלד.

יעל רייך בתצוגת האופנה של דורית בר אור בשבוע האופנה בתל אביב בשנה שעברה (צילום: טל ניסים)
יעל רייך בתצוגת האופנה של דורית בר אור בשבוע האופנה בתל אביב בשנה שעברה (צילום: טל ניסים)

ביום חמישי האחרון, עם גילוי הפיצול בין מארגני האירוע הקודם, ערך רייף מפגש אינטימי עם כתריסר מעצבים בבית גינדי השקעות ברמת גן, שם חשף בפניהם את שבוע האופנה שהוא מבקש לקיים. בבדיקה שערך Xnet, נודע כי על אף הדיווחים מצדו של לב, המעצבים דני מזרחי וחגית ויטמן, והמותגים סאמפל ואלמביקה החליטו לוותר על השתתפותם באירוע של לב לטובת שבוע האופנה של רייף. לצדם יציגו עוד מעצבי אופנה ישראלים מובילים, שרבים מהם השתתפו גם בשבוע האופנה שנערך בשנה שעברה: דורית בר אור עם המותג Pas Pour Toi, גדעון וקארן אוברזון, דורין פרנקפורט, טובה'לה ונעמה חסין, יוסף, ששון קדם, אפרת קליג, שי שלום, אלון ליבנה ורזיאלה גרשון – שאישרו את השתתפותם בגינדי תל אביב Fashion Week. אליהם יצטרף גם בית הספר שנקר בתצוגה עם בית התפוצות.

תצוגת האופנה של אלון ליבנה בשבוע האופנה בשנה שעברה. ישתתף בגינדי תל אביב Fashion Week (צילום: גיל לרנר)
תצוגת האופנה של אלון ליבנה בשבוע האופנה בשנה שעברה. ישתתף בגינדי תל אביב Fashion Week (צילום: גיל לרנר)

על הניהול האמנותי של גינדי תל אביב Fashion Week הופקד איש יחסי הציבור, המעצב והדי.ג'יי מרסלו בורלון, ארגנטינאי ממוצא איטלקי-לבנוני שהגיע לישראל בשבוע שעבר במטרה לנגן במסיבת הסגירה של שבוע האופנה בחולון. בורלון הודיע על המשרה הנחשקת בחשבונות הפייסבוק והאינסטגרם שלו לפני מספר ימים. בימים אלו הוא שוהה בתל אביב עם חבריו הקרובים, הדוגמנית הטרנסקסואלית ליה טיומעצב האופנה ריקרדו טישי, המנהל האמנותי של בית האופנה הצרפתי ז'יבנשי. שמועות בתעשייה גורסות כי ביקורו של טישי בארץ בסמוך להודעה על קיום שבוע האופנה החדש אינו מקרי, וכי בית ז'יבנשי נמנה על האופציות הנשקלות על ידי רייף להציג בשבוע האופנה בניהולו.

ריקרדו טישי. יציג בגינדי תל אביב Fashion Week? (צילום: gettyimages)
ריקרדו טישי. יציג בגינדי תל אביב Fashion Week? (צילום: gettyimages)

לאחר שנים רבות שבהן לא נערך בתל אביב שבוע אופנה סדיר, קיומם של שני שבועות אופנה מקבילים בעיר נראה מעט תמוה. למעשה, קשה לראות כיצד מצב זה יתרום למעצבים המקומיים. לב סירב לענות לשאלות Xnet, והשאיר את רשות הדיבור ליועץ התקשורת שלו, יובל ארד מארד תקשורת. "במהלך שבוע האופנה יתקיימו תצוגות נפרדות ותצוגות משותפות", אומר ארד. "שבוע האופנה TLV עבר מספר גלגולים. השינויים שקרו גרמו גם לשינויים בשמות המעצבים המשתתפים. נכון להיום, מדינת ישראל משקיעה באירוע כשני מיליון שקל, באמצעות מכון הייצוא ומשרד התיירות. הבשורה שלנו היא שהמדינה משקיעה המון כסף כדי לסייע למעצבים לפרוץ לשווקים בחו"ל".

אילו אורחים צפויים להגיע מחו"ל?

"בית האופנה מוסקינו יקיים תצוגת אופנה. צפויים להגיע עיתונאים ועורכי אופנה מכל העולם ו-15 קניינים ממקומות מובילים".

מהיכן?

"טרם נמסר. נודיע בהמשך".

ארבעה מעצבים ותיקים ומובילים מהרשימה שפרסמתם ביום רביעי האחרון, עזבו את שבוע האופנה TLV לטובת גינדי תל אביב Fashion Week, וכרגע רשימת המשתתפים שלכם מכילה רק שמות צעירים מאוד. איך מתמודדים עם ההתפתחות הזו?

"אני לא יודע לדבר על שבוע האופנה של מוטי רייף. כל מעצב שרוצה להשתתף בשבוע האופנה TLV, מוזמן. כל אחד עושה את הבחירות שלו. תעשיית האופנה הישראלית צריכה לשמוח על כך שמתקיימים כאן שבועות אופנה. קודם בחולון. עכשיו בתל אביב".

מוטי רייף מסר בתגובה: "אני גאה להשיק את גינדי תל אביב Fashion Week בהשתתפותם של מיטב מעצבי האופנה בישראל. אין לי ספק כי יהיה זה אחד מאירועי האופנה הבולטים ביותר בישראל ובתל אביב בפרט. יהיו לנו עוד הפתעות רבות וטובות במסגרת אירועי האופנה בשבוע זה, ונמסור פרטים נוספים בהמשך. אנו מאחלים לכל המעצבים הצלחה, ובטוחים כי קולקציות אביב-קיץ 2013 החדשות שלהם יקבלו את הבמה הטובה ביותר".