>> קבלו הצצה לעוד בתים יפים של מעצבי אופנה

תחילה יש לעבור את השוערת, שמתקשרת ומוודאת עם בעלת הדירה כי היא אכן מצפה לאנשים שהגיעו לפתח בניין המגורים היוקרתי במרכז תל אביב. ככה זה כשאת גרה בבניין שבדירת הפנטהאוז שלו מתגוררים ילדיה של שרי אריסון. לאחר שאושרנו, פנינו אל המעלית השקופה, שהפיר שלה מעוצב בטפטים עם כיתובים גרפיים וציורים של העיר תל אביב. גימיק נחמד, אין מה לומר. תחושת השקט והרוגע בבניין ממשיכה גם כשנכנסים לביתה של מעצבת האופנה ג'רי שי שריג. חלל גדול ורחב ידיים מקבל את פני הבאים: מצד ימין הסלון העצום והפלזמה, מצד שמאל המטבח המשוכלל ופינת האוכל המשפחתית. צעצועי ילדים שלוכדים את העין מימין צובעים בחמימות את צבעי השחור, האפור והלבן השולטים בעיצוב הבית.

  (צילום: איתי סיקולסקי)

ביתה של המעצבת נראה כאילו נשלף מתוך קטלוג ארכיטקטים. כמו עיצוביה המונוכרומטים והשקטים, שהפרטים הקטנים שבהם מתגלים ללובשת רק בפעם השנייה או השלישית שהיא מניחה אותם על הגוף, כך גם סיור חוזר בבית חושף לצופה רבדים נסתרים הרחוקים מן העין. הקיר השחור, שנראה כמו אבן בזלת, מגלה מאחוריו שורה של ארונות וחדרים פונקציונליים כמו שירותי אורחים או חדר כביסה, כך גם ארונות המטבח שמאחוריהם מקרר גדול וארונות רבים.

אני מעיר לשריג שאם הייתי מקבל את ביתה ליום, לא הייתי מוצא בו דבר. גם לא כוס. "גם לי לקח זמן לדעת איפה כל דבר נמצא", היא צוחקת. בניגוד למעצבים אחרים שביקרנו בביתם במסגרת פרויקט אושפיזין, לשי חדר ארונות גדול ומרווח ובו הבגדים שלה ושל בעלה. הוא מכיל אוסף גדול של נעליים ותיקים, ולא מעט בגדים, רובם בשחור או לבן. את חדר הארונות הבוהק בלובנו מיקמה בחדר הממ"ד של הבית. "היה חלון", היא מספרת, "אבל אטמתי אותו כדי להרוויח עוד ארון בגדים. חבל על המקום, לא?".

''חדר השינה הוא סוג של מרחב משפחתי'' (צילום: איתי סיקולסקי)
''חדר השינה הוא סוג של מרחב משפחתי'' (צילום: איתי סיקולסקי)

הנכס: דירת 250 מ"ר, קומה 4.

השכונה: רחוב אנטוקולסקי, מרכז תל אביב.

הדיירים: ג'רי שי שריג, 40; רם שריג, 41; והבנים: יאן, 6, ולי, 2

ותק בבית: שנה ושלושה חודשים.

מי עיצב את הבית? "פיצו קדם אדריכלים" (אדריכל: פיצו קדם; תכנון: האדריכלים נורית בן יוסף, רן ברוידס).

  (צילום: איתי סיקולסקי)

איך זה לעבוד עם מעצב נוסף על המרחב האישי והפרטי? "שיתוף הפעולה היה פורה כי דיברנו באותה השפה. אני ורם מאוד אוהבים את העבודה והסגנון האדריכלי של פיצו, ולכן גם פנינו אליו. התקשורת היתה מעולה. ובאורח פלא, זרמנו באותו ראש במשך כל העבודה. לא היה חיכוך או ויכוח אחד. להפך, כל צד הפרה את הצד השני".

כיצד הוגדרו תחומי ההחלטה המשותפת על עיצוב הדירה? "ישבנו על פרוגרמה יחד עם פיצו, שתפר לנו את תוכנית הבית על פי הצרכים שלנו, התנהלות החיים וסדר היום. רצינו המון מרחבים פתוחים ומטבח מרווח ופעיל, כי אני מבשלת המון. מעבר לזה, חיי המשפחה שלנו מתנהלים הרבה סביב הסלון, אז דרשנו שהסלון יהיה פתוח מצד אחד לכיוון חדרי הילדים ומצד שני למטבח, שבו אני מבלה די הרבה זמן".

מה היה חשוב לך במיוחד בעיצוב הבית? "הדירה והשטח עצמו הכתיבו מספר החלטות. את הסלון, למשל, לא יכולנו לחלק כי יש ויטרינות מאוד גדולות. מבחינה עיצובית היה חשוב לי מאוד סדר, ניקיון, אסתטיקה ומינימליזם. זהו גם הקו העיצובי של קדם, אז לא היו בינינו התנגשויות. אחת הבחירות שלי ושל רם היתה שהכול בבית מוסתר. אתה בטח שואל אם אין לנו ספרים? אז יש ספרים - הם פשוט מוסתרים בארונות קיר".

הקולקציה של ג'רי שי. ''אפשר לומר שהשפה העיצובית של הבית, משקפת במדויק את השפה העיצובית שלי כמעצבת אופנה'' (צילום: דודי חסון)
הקולקציה של ג'רי שי. ''אפשר לומר שהשפה העיצובית של הבית, משקפת במדויק את השפה העיצובית שלי כמעצבת אופנה'' (צילום: דודי חסון)

האם יש קשר בין סגנון העיצוב שלך באופנה לסגנון העיצוב של הבית? "הוא בול אני. אפשר לומר שהשפה העיצובית של הבית, משקפת במדויק את השפה העיצובית שלי כמעצבת אופנה. בשני המקרים ישנם קווים מאוד נקיים וגיאומטריים, וצבעוניות מונוכרומטית. בעיניי זאת מעין דרמה מרגיעה. אנשים שנכנסים ישר אומרים 'איזה בית דרמטי', אבל מצד שני שים לב שהוא לא מלחיץ אותך".

כיצד את מתלבשת בבית? "מה זה בגדי בית? כותונת? על גופתי! אין לי בגדי בית. וכשאני חוזרת מהעבודה אני לא מחליפה לטרנינג. בגדי ספורט או פנאי אני לובשת רק לפילאטיס בבוקר או לריצה על חוף הים בערב. לא תתפוס אותי לעולם לבושה בבית באיזה טרנינג. כשאני חוזרת מהעבודה אני נשארת עם אותם בגדים. הדבר היחיד שאני עושה זה להוריד נעליים ולהחליף לכפכפים".

''אם נכנסים לפרטים הקטנים, אפשר למצוא הומור בעיצוב של חדר הילדים'' (צילום: איתי סיקולסקי)
''אם נכנסים לפרטים הקטנים, אפשר למצוא הומור בעיצוב של חדר הילדים'' (צילום: איתי סיקולסקי)

מה הפינה האהובה עלייך בבית? "פינת האוכל וחדר השינה. כמשפחה אנחנו אוכלים ארוחות בוקר וערב משותפות, ולכן יש לי מקום חם בלב לפינת האוכל. גם חדר השינה הוא סוג של מרחב משפחתי. בערב, עד שהילדים הולכים לישון, כולם נמצאים יחד במיטה שלנו: יאן עם הקורנפלקס רואה טלוויזיה, לי עם הבקבוק. ארבעה במיטה אחת".

היכן את נרגעת בבית? "באמבטיה של הילדים. זה המקום היחיד בבית שאתה יכול לנעול את עצמך ואף אחד לא רואה".

היכן את נוהגת לשתות את הקפה שלך בבוקר? "בפינת האוכל".

  (צילום: איתי סיקולסקי)

עד כמה הדירה משקפת את אישיותך? "במאת האחוזים. היא מאוד אסתטית, נקייה עיצובית, מזמינה ומסקרנת, ובמקרים מסוימים גם מבדרת. כאילו, אם נכנסים לפרטים הקטנים אפשר למצוא הומור בעיצוב של חדר הילדים (מיטת מכונית, א"י) או עיצוב מסקרן, כמו שירותי האורחים השחורים שנפתחים מתוך הקיר".

האם יש לך חדר ארונות? "כן, שלי ושל רם. ידענו שאנחנו רוצים חדר ארונות כשעיצבנו את הדירה. היה לזה את המקום וזה היה די מתבקש עם אוסף הנעליים והבגדים שלי".

על מה את מעדיפה לבזבז: כלי בית ורהיטים או בגדים ואביזרי אופנה? "שאלה קשה. תראה, נניח שאני במילאנו, אז בהתחלה אני תמיד בפוקוס על הבית. ואז כשאני מסופקת, אני רצה להספיק את מה שאפשר לקנות בחנויות האופנה. בגדים אני לא קונה, אלא לובשת את העיצובים שלי, אז אני בעיקר קונה נעליים ותיקים. רם בעלי תמיד אומר איזה מזל שלפחות את הבגדים אני לוקחת מהחנות שלי".