>> ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT - צפו בכל התוכניות

מעצב האופנה יוסף פרץ התעורר אתמול (שני) למציאות חדשה. כדייר קבע במתחם מסריק בתל אביב, הוא קרא את כתבתה של הדס שואף ב-Xnet על מצבו העגום של מתחם הקניות המתפורר והחליט לפרסם בדף הפייסבוק האישי שלו את האני מאשים שלו בכל הנוגע למצבה המדורדר של האופנה הישראלית. כבר שמענו בעבר הסברים רבים לקשיים שבהם נתונה תעשיית האופנה המקומית, אולם הפעם לא מדובר בסיבות פרוזאיות או כאלו הקשורות במצב השוק, באקלים החברתי או במיתון, אלא בבנאדם ספציפי אחד: דורין אטיאס, מבקרת האופנה של תוכנית הטלוויזיה "ערב טוב עם גיא פינס" ומנחת התוכנית "שעת הדרקון" המשודרת באותו הערוץ. הייתכן שעל כתפיה הצנומות של אטיאס תלוי גורל התעשייה כולה, או שמא מדובר בתוצאותיו של סכסוך מתמשך בין המעצב למגישה? כך או כך, התוצאות בסטטוס הבא שפורסם אמש.

"אתמול התבשרנו על עוד מעצבים ישראלים שסוגרים את המותגים שלהם, כנראה מהמון סיבות: מיתון, ניהול, רשתות זולות, יבוא של סמרטוטים מהמזרח", כתב פרץ. "אבל צריך להסתכל קצת מסביב ולראות את האנשים שמדברים או מייצגים אופנה במדיה הישראלית. כדאי לדון בתוכניות עלובות, עילגות ומחפירות, שמוזילות את השפה, שמתנהלות כאילו זה סלון של פרחה במרצדס, עם מנחה שלמדה לסגור את המחשוף בחולצת השיפון שלה עד לצווארון ולספר כמה היא אוהבת וינטג', ולרמוס עבודה של מעצבים מוכשרים עם השכלה ועשייה אמיתית. הדרך הבטוחה ביותר היא להמשיך ליצור ולדעת שסטייל אמיתי זה גם להגיד בקול רם: תעופי לנו מהמסך, גברת דרקונים!!!"

דורין אטיאס בשבוע האופנה TLV (צילום: דודו אזולאי)
דורין אטיאס בשבוע האופנה TLV (צילום: דודו אזולאי)

נכון לזמן הכנת הכתבה שלפניכם, גרר הפוסט של יוסף למעלה מ-180 לייקים ועשרות תגובות, ביניהם של מעצבי אופנה מהשורה הראשונה בארץ, שרכבו על הגל והחליטו לשחרר את חרצובות לשונם ולומר את שעל ליבם. חלקם גם תקפו את חברי הפאנל של אטיאס בתוכנית הטלוויזיה "שעת הדרקון": סופיה טייב, האחות של נינט, והמחובר ג'ייסון דנינו הולט. מעצבת האופנה שושי ברבי, כיום בעלת המותג Jus ובעבר בעלת המותגים פלסטיק דול ושוגר דדי, ענתה ליוסף: "‫כל כך נכון! שכחת שלידה בתור מבקרת, או לא יודעת מה, יושבת גברת סופי טייב, שהכשרתה באופנה היא מה??? אהה, אחות של נינט. שוק‬".

אורלי ויינרמן בקמפיין האופניים של קסטרו. הסתכסכה  בעבר עם אטיאס (צילום: דודי חסון)
אורלי ויינרמן בקמפיין האופניים של קסטרו. הסתכסכה בעבר עם אטיאס (צילום: דודי חסון)

הסטטוס שפרסם יוסף הוא סיכה נוספת שנועץ המעצב באטיאס בשנה האחרונה, אבל הוא בהחלט מהווה עליית מדרגה ביחסי המלחמה המתנהלים בין השניים. לדבריו, הכול החל בשבוע האופנה TLV שהתקיים לפני כשנה. אטיאס, שלא התייצבה לתצוגה של המעצב, ביקרה אותה לשלילה ובחריפות בפינתה בתוכנית "ערב טוב עם גיא פינס". בשבוע שעבר העבירה אטיאס ביקורת גם על הופעתה של הדוגמנית עדי נוימן, שהגיעה לאירוע לבושה בשמלה שחורה של יוסף. "היא אמרה על התצוגה שלי בשבוע האופנה ששלחתי למסלול דוגמנית בשמלה שקופה, ובכלל לא שמה לב שהיה מתחת קומבינזון בצבע גוף. מילא להעליב, אבל לפחות אל תתני לצופים שלך אינפורמציה מוטעית", מגיב הבוקר יוסף לדברים.

יוסף פרץ. ''אני מסתכל סביב ורואה כי במעט תוכניות הטלוויזיה שמתעסקות באופנה, ובראשן התוכנית של אטיאס, אין התייחסות רצינית לאופנה'' (צילום: יריב פיין)
יוסף פרץ. ''אני מסתכל סביב ורואה כי במעט תוכניות הטלוויזיה שמתעסקות באופנה, ובראשן התוכנית של אטיאס, אין התייחסות רצינית לאופנה'' (צילום: יריב פיין)

לפני כחודש תקף יוסף את תוכניתה של אטיאס "שעת הדרקון" בפרק הסיום של תוכנית הטלוויזיה בהשתתפותו, "המבקרים", המשודרת בערוץ האופנה הישראלי בטלוויזיה, ואמר שהתוכנית שלה "מגוחכת ואיומה". גורמים בתוכנית אישרו שהדברים אכן נאמרו, אך הקטע נחתך בעריכה ולא שודר. "מותגי אופנה נסגרים בישראל זה אחר זה כמו מגדל קלפים", מספר יוסף. "אני מסתכל סביב ורואה כי במעט תוכניות הטלוויזיה שמתעסקות באופנה, ובראשן התוכנית של אטיאס, אין התייחסות רצינית לאופנה. זה הומור אשפתות. יש מקום לביקורת, אבל אני לא מוכן לקבל אותה מבחורה עילגת ללא השכלה באופנה". לסיכום, אומר יוסף כי "התוכנית שלה היא תוכנית 'טברנה'. אני ממליץ למנחה לגדל שפם ג'ינג'י ולדאוג שיהיה לה אוזו משובח בשביל הדאחקות והצחוקים שרצים שם".

גלית לוי. הסתכסכה בעבר עם אטיאס (צילום: רועי חביב)
גלית לוי. הסתכסכה בעבר עם אטיאס (צילום: רועי חביב)

מתוקף תפקידה כמבקרת אופנה, הסתכסכה אטיאס בעבר עם מספר דמויות בעולם האופנה, ביניהן הדוגמנית מורן אייזנשטיין, המעצבת גלית לוי והשחקנית אורלי ויינרמן. בתגובה, הן סירבו להצטלם באירועים לתוכנית של גיא פינס. אלא שנדמה כי הסטטוס הנוכחי של יוסף הלהיט מחדש את הרוחות בתעשייה בכל הנוגע לאטיאס, ועורר תגובות ארסיות גם מצדן של המעצבות טובהל'ה ובתה נעמה חסין, שאף ירדה לפסים אישיים וכינתה את אטיאס "אישה מכוערת". "מי שבאמת מעצבנים אותי בתוכנית שלה זה חברי הפאנל הלא מקצועיים (ג'ייסון חמוד, אבל מה לו ולאופנה???), הלא מבינים, שבאמת כל כישרונם בתחום מסתכם בקשרי משפחה!!", כותבת נעמה. בהמשך היא כותבת: "בעיקר נורא לראות בתי עיצוב נסגרים, אבל אולי הבעיה בנו שלא השכלנו לאגד את עצמנו לאיזשהו כוח שיכול לתמוך אחד בשני, במקום לרמוס אחד את השני".

דורין אטיאס. מעצבי האופנה תוקפים את תוכנית הטלוויזיה שלה, ''שעת הדרקון'' (צילום: רפי דלויה)
דורין אטיאס. מעצבי האופנה תוקפים את תוכנית הטלוויזיה שלה, ''שעת הדרקון'' (צילום: רפי דלויה)

בשיחה עם Xnet אמרה חסין כי סגירת החנות של המעצבת אנה קיי גררה אצלה אמוציות רבות, שהובילו אותה לכתיבת התגובה. "היא מעצבת טובה עם כתב יד מקורי וסגנון אישי". לדברי חסין, עד שכבר ניתנה במה לאופנה בערוץ 10, האייטמים בו לא עוסקים באופנה ישראלית, "ואם כן, הם בעיקר מכרכרים סביב חברתה הטובה של אטיאס, המעצבת דורית בר אור (דודו)".

אמה של חסין, המעצבת הוותיקה טובה'לה, היתה לא פחות חריפה. "‫עכשיו, כשכולנו סובלים מתסמונת מותגים, אני זורקת את האשמה על אלה ששנים התרעתי שהם אבות הטומאה של האופנה בארץ. פרובינציאלים כמוני, שהגיעו לעולם הזה מדימונה, קריית שמונה, באר שבע, בתי ם וקריית אתה (שגיאת הכתיב במקור, א"י) ובשבילם כיכר המדינה זה חו"ל והמעצבים הישראלים זה חולון. אבל למה ללכת רחוק. בשבת הייתי בבית העיר וראיתי תערוכה באמת יפה בחלל מקסים ומרווח. תערוכה של זוג (המעצבים של המותג בודיקה, א"י), שעושה דברים באמת מושקעים, תפירה איכותית. אבל מעבר לכך שום דבר יוצא דופן. יצאתי משם עצובה וכואבת. למה לנו כמעצבים ישראלים לא מגיע לפני זוג השעממים האלה ועתירי הממון. בית העיר היה צריך לתת במה למעצבי העיר, ויש כמה מצטיינים, ביניהם אני. שרדתי 30 שנה בעולם האופנה, בארץ עובדת אלילים כמו שלנו. אז סליחה שיש לי שגיאות כתיב. אבל עם לב מדמם כמו שלי, מותר לי לטעות".

נעמה חסין. סגירת החנות של אנה קיי הובילה אותה לכתיבת תגובות בפייסבוק (צילום: ענבל מרמרי)
נעמה חסין. סגירת החנות של אנה קיי הובילה אותה לכתיבת תגובות בפייסבוק (צילום: ענבל מרמרי)

בשיחה טלפונית הבוקר אומרת טובה'לה כי דבריה נכתבו מעומק הלב. "אין לי כלום נגד דורין אטיאס, אבל היא בחורה סרת טעם שעושה איפה ואיפה בתוכנית שלה. היא מצלמת ומפרגנת רק לחברה הטובה שלה, דורית בר אור. היא קיבלה תוכנית אופנה והיא מדירה ממנה הרבה מעצבים ישראלים. היא עושה בה כבתוך ביתה".

דורין אטיאס מסרה בתגובה: "אין תגובה".