>> ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT - צפו בכל התוכניות

למרות שהמשחקים האולימפיים התפרשו רק על קצת יותר משבועיים, קשה פתאום לדמיין את חיינו בלעדיהם. אין מה לעשות, ייקח קצת זמן למלא את החלל שנפער פתאום בלוח השידורים, ולחזור להתעניין בנושאים אחרים. לצד התחרויות שנערכו, אולימפיאדת לונדון התאפיינה גם בלא מעט אופנה – ממדי הנבחרות שעיצבו סטלה מקרטני, ראלף לורן וג'ורג'יו ארמאני, ועד לספורטאים שהפכו בין לילה לאייקוני אופנה וזכו בקמפיינים נחשקים. רגע אחרי טקס הסיום של האולימפיאדה, ניגבנו את הדמעות, אספנו את רגעי הסטייל הגדולים של המשחקים האולימפיים והענקנו את מדליות הזהב, הכסף והארד שלנו לכוכבי האופנה הכי נכונים של הרגע. ניפגש בריו בשנת 2016.

ריאן לוכטה. הצעות לעצב קווי אופנה (צילום: gettyimages)
ריאן לוכטה. הצעות לעצב קווי אופנה (צילום: gettyimages)

אייקון האופנה הלוהט

במקרה הזה אין ספק, מדליית הזהב הולכת היישר אל ידיו החסונות של השחיין האמריקאי בן ה-28 ריאן לוכטה. לוכטה זכה בחמש מדליות באולימפיאדת לונדון (שתי מדליות זהב, שתי מדליות כסף ומדליית ארד אחת), ועורר לא מעט התלהבות גם בזכות מראהו החיצוני. בנוסף הוא ידוע כחובב אופנה מושבע, שכבר אמר לא פעם שהוא מעוניין לעסוק בתחום. בגיליון הבריאות של מגזין ווג האמריקאי שהתפרסם בחודש יולי השנה נבחר לוכטה להיות הגבר הרביעי אי פעם המככב על שער המגזין, לצד הספורטאיות סרינה וויליאמס והופ סולו. ולמרות שהיה זה הגיליון הכי פחות נמכר של המגזין עד כה, הוא בהחלט עזר למצב את לוכטה כאייקון אופנה. עתה מספרות השמועות שהוא זכה כבר בשלוש הצעות לעצב קווי אופנה משלו, ולנו נותר רק לחכות להתפתחויות נוספות של הכוכב החדש.

מייקל פלפס בקמפיין החדש של לואי ויטון
מייקל פלפס בקמפיין החדש של לואי ויטון

מיד אחרי לוחטה, מדליית הכסף שמורה כמובן למייקל פלפס – אייקון אופנה וסמל סקס, שהספיק לשבור את שיא המדליות האולימפיות, לפרוש בשידור חי, ולככב עתה בקמפיין חדש ללואי ויטון, שתמונות ראשונות ממנו דלפו בימים האחרונים לרשת.

אלכס שטילוב. אחד הספורטאים הלוהטים באולימפיאדה (צילום: gettyimages)
אלכס שטילוב. אחד הספורטאים הלוהטים באולימפיאדה (צילום: gettyimages)

למרבה השמחה, את מדליית הארד אנחנו גאים להעניק למתעמל הישראלי אלכס שטילוב, שאומנם לא זכה במדליה אולימפית אך צבר לא מעט מעריצים ברחבי העולם בזכות גובהו המרשים (בעיקר ביחס לענף התעמלות הקרקע והמכשירים), עיניו הבהירות וגופו החטוב – שהפכו אותו לאחד הספורטאים הלוהטים באולימפיאדה.

ריאן לוכטה וגשר השיניים המנצנץ (צילום: rex/asap creative)
ריאן לוכטה וגשר השיניים המנצנץ (צילום: rex/asap creative)

האביזר האופנתי הנוצץ

לכאורה אפשר לחשוב שמדי הנבחרות והנעליים המקצועיות לא משאירים לספורטאים הרבה מקום להצהרות סגנוניות אישיות, אך למעשה ההפך הוא הנכון. באולימפיאדת לונדון בלטו בעיקר הנצנצים, שמסתמנים כאקססורי הנכון לכל ספורטאי מצליח. מגשר השיניים המנצנץ בדוגמת דגל ארצות הברית שעיטר את פיו של ריאן לוכטה עת זכה במדליית הזהב, דרך העיטור הזרחני על לחיה של האצנית האמריקאית דידי טרוטר, ועד לשערותיהן של מתעמלות נבחרת רוסיה ובגדי הגוף של הנבחרות השונות. באולימפיאדת לונדון, כולם בהחלט ניצלו כל הזדמנות כדי לזהור למרחקים.

דידי טרוטר והעיטור המנצנץ (צילום: gettyimages)
דידי טרוטר והעיטור המנצנץ (צילום: gettyimages)

המדים המעוצבים

טקס הפתיחה המרהיב של אולימפיאדת לונדון כלל נבחרות מ-204 מדינות, כל אחת מהן לבושה במדים מעוצבים היטב שנוצרו במיוחד עבור האולימפיאדה. בעוד נבחרת איטליה בחרה בעיצובים של ג'ורג'יו ארמאני ונבחרת אנגליה בעיצובים של סטלה מקרטני, נבחרות מקסיקו ומדינות אפריקה העדיפו בגדים מסורתיים. מכולן, את מדליית הזהב אנחנו מעניקים למדי נבחרת ארצות הברית שעיצב ראלף לורן, ונראו כשילוב מושלם בין מדי בית ספר למדי דיילים. מערכות הלבוש נצבעו כמובן בצבעי הדגל האמריקאי – אדום, כחול ולבן, ושודרגו על יד כובעי ברט.

מדי נבחרת ניגריה בטקס הפתיחה. סגנון מסורתי (צילום: gettyimages)
מדי נבחרת ניגריה בטקס הפתיחה. סגנון מסורתי (צילום: gettyimages)

מדליית הכסף הולכת למדי נבחרת ניגריה, שעוצבו כבגדים מסורתיים בצבעי ירוק ולבן. באופן מעט אירוני, דווקא בקיץ 2012, כשהטרנד השבטי נמצא בשיאו, הבגדים המסורתיים הללו הצליחו להיראות אופנתיים במיוחד.

קייט מידלטון. תומכת בנבחרת אנגליה (צילום: gettyimages)
קייט מידלטון. תומכת בנבחרת אנגליה (צילום: gettyimages)

יציע הכבוד

יציע הכבוד במשחקים האולימפיים אירח על כיסאותיו לא מעט ידוענים, ובהם פול וסטלה מקרטני, דיוויד בקהאם ואפילו בר רפאלי. אך מי שהרשימה במיוחד הן בנוכחותה המתמדת והן בלוק הספורטיבי המוקפד שלה, היא הנסיכה קייט מידלטון – שהפכה לכוכבת השורה הראשונה וזוכה במדליית הזהב שלנו. מטקס הפתיחה ועד טקס הסיום, הנסיכה הטרייה הגיעה לתחרויות, עודדה והריעה, ולא ויתרה על הסטייל לרגע.

קייט מידלטון עם הנסיך וויליאם. כוכבת יציע הכבוד (צילום: gettyimages)
קייט מידלטון עם הנסיך וויליאם. כוכבת יציע הכבוד (צילום: gettyimages)

הרגע המביך

את מדליית הזהב לרגע המביך אנחנו מעניקים לאצן הג'מייקני יוהאן בלייק, ולו רק בזכות השעון שלו. בתמונת הסיום של תחרות הגמר בקטגוריית 100 מטר לגברים, כשהגיע במקום השני, בלט במיוחד השעון שענד בלייק בצבעי צהוב וירוק, המקבילים לדגל ארצו. רק מאוחר יותר התגלה כי השעון המדובר יוצר עבור בלייק בהזמנה מיוחדת ממעצב השעונים ריצ'רד מיל, ושוויו של הפריט 500,000 דולר. מעבר לבזבזנות שלא התקבלה בחום, התקרית גם חשפה את בלייק לקנסות ועונשים אפשריים, שכן החוקים הנוקשים קובעים שלספורטאים מותר לענוד רק פריטים שיוצרו בחסות ארצם או על ידי נותני החסות של האולימפיאדה – במקרה הזה, מותג השעונים אומגה.

את מדליית הכסף לרגע המביך אנחנו מקדישים לכל המתחרים בקטגוריות הריצה למרחקים קצרים והקפיצה, שנאלצים לעטות על עצמם בגדי גוף צמודים במיוחד אשר חושפים בליטות שונות ומביכות באזור המפשעה. למרבה הצער, ככל שהטכנולוגיה מתקדמת יותר, הבגדים הללו רק הופכים לדקים והדוקים יותר. ואנחנו שואלים, איך יכול להיות שעם כל הפיתוחים, אין עדיין דרך ליצור בגדים פחות מביכים?

זה באמת צריך להיות כל כך צמוד? בגדי ריצה במשחקים האולימפיים (צילום: gettyimages)
זה באמת צריך להיות כל כך צמוד? בגדי ריצה במשחקים האולימפיים (צילום: gettyimages)

הרגע המביך שזוכה במדליית ארד שייך הפעם לישראל, וליתר דיוק – לאצן הישראלי דונלד סנפורד. כמה דקות לפני תחילת תחרות הריצה ל-400 מטר התגלו סימנים שסנפורד מעכב את תחילת התחרות ומתקשה לקשור את שרוכיו. לפתע הופיע אחד המארגנים כשבידו זוג נעליים, סנפורד החליף את נעליו במהרה ורץ לעמדת הזינוק. מאוחר יותר הוא סיפר שנעליו נגנבו והוא שאל נעליים מאצן אחר. למרות שהסיפור נשמע מאוד כמו "הכלב אכל לי את שיעורי הבית", סנפורד הצליח לשפר את שיאו והגיע במקום החמישי.

בילוי משפחתי. פול וסטלה מקרטני (צילום: gettyimages)
בילוי משפחתי. פול וסטלה מקרטני (צילום: gettyimages)

המעצבת האולימפית

אנגליה כולה התגייסה לקראת האולימפיאדה, ולכן אין פלא שמדליית הזהב בקטגוריה זו הולכת למעצבת האופנה הבריטית סטלה מקרטני. היא עיצבה את מדי הספורטאים, הגיעה למשחקים, וכמובן – לוותה לאירועים באביה פול מקרטני, שגם הופיע בטקס הפתיחה של האולימפיאדה. אין מה להוסיף, פשוט מדובר פה בסיפור אהבה ספורטיבי.

וורוד סוואלחה והחג'אב המסורתי (צילום: gettyimages)
וורוד סוואלחה והחג'אב המסורתי (צילום: gettyimages)

הפריט הסנסציוני

החלטתה של הוועדה האולימפית לחייב את המדינות המוסלמיות לשלב נשים בנבחרותיהן הולידה מראה בלתי שגרתי במשחקים האולימפיים: אצניות עם חג'אב על ראשן – ללא ספק הזוכה במדליית הזהב בקטגוריית הפריט האופנתי הסנסציוני והמפתיע. נציגת ערב הסעודית בריצה, שרה עטר, חבשה לראשה מעין חג'אב בעיצוב ספורטיבי חדשני; ואילו הנציגה הפלסטינית וורוד סוואלחה נשארה בגבול המסורת עם החג'אב הלבן והמוכר. זה אולי לא ייצור טרנד חדש, אך על המסלולים גרר החג'אב לא מעט תשומת לב.

טקס הסיום

טקס הסיום האולימפי שנערך אמש היה אחד מטקסי הסיום המרשימים אי פעם. שלל להקות וזמרים בריטיים, ותיקים וחדשים, עלו בזה אחר זה על הבמה – שבעצמה שימשה כרקע ויזואלי מעוצב להפליא עם מכוניות מכוסות נייר עיתון ושימשה כהדמיה של מטרופולין. באמצע הטקס, לאחר כניסת הנבחרות לאצטדיון, התרחש הרגע שזוכה במדליית הזהב שלנו: על הבמה הופיעו דוגמניות על בריטיות מכל הזמנים, כשהן לבושות בבגדי קוטור בגווני זהב שיצרו מעצבים בריטיים כמובן. קשה לתאר במילים את המראה: קייט מוס ונעמי קמפבל בשמלות של אלכסנדר מקווין, קארן אלסון בשמלה של ברברי, לילי קול בשמלה של ארדם, לילי דונלדסון בשמלה של ויויאן ווסטווד, ג'ורג'יה מיי ג'אגר בשמלה של ויקטוריה בקהאם, סטלה טננט בשמלה של כריסטופר קיין והדוגמן היחיד – דיוויד גנדי – בחליפה של פול סמית'.

את מדליית הכסף אנחנו מעניקים באהבה לבנות הספייס גירלס, שהצליחו ליצור באז לא קטן סביב איחוד הלהקה בטקס הסיום של האולימפיאדה. פוש, ג'ינג'ר, בייבי, ספורטי וסקרי עלו על הבמה כשהן נראות רעננות ושמחות מתמיד, ונתנו הופעה קופצנית כמו שרק הן יודעות. פייר, התגעגענו.