>> ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT - צפו בכל התוכניות

ב-28 ביוני נפרדה בדמעות מגישת הטלוויזיה אן קורי מצופי התוכנית TODAY, אותה שידרה מדי בוקר ב-15 השנים האחרונות, ברשת הטלוויזיה האמריקאית NBC. קורי שימשה ברשת הטלוויזיה על תקן "מנחת-על" וכתבת לעניינים בינלאומיים. TODAY משודרת מדי בוקר משנת 1952 ועזיבתה של קורי, מהמגישות הבולטות ברשת, הפתיעה רבים. מנהלי הרשת מסרו בתגובה כי סיבת העזיבה הוא הרייטינג הנמוך של המנחה, אולם בראיון שהעניקה קורי החודש למגזין Ladie's Home Journal, היא מגלה כי סיבת העזיבה האמיתית היתה הסטייל שלה. או במילים אחרות, מערכות הלבוש שאיתן נהגה להופיע בתוכנית.

אן קורי נפרדת בדמעות מהצופים

בעידן בו מאחורי כל מגיש טלוויזיה ישנו סטייליסט צמוד - טעם וסגנון אישי נראים כמו גיבנת מהעבר הרחוק. ובכל זאת, במקרה של קורי, מנהליה חשבו שהיא סובלת מטעם נוראי. "יום אחד הגעתי לבושה בשמלה צבעונית ואחד מהמנהלים שלי שאל אם אני מנסה להיות 'טוקאן סם' (דמות מצוירת של תוכי צבעוני המופיע על דגני בוקר פופולאריים בארצות הברית, א"). לבשתי אותה כי חשבתי שזה יעורר את הצופים". במקרה אחר, סיפרה: "עודדתי על ידי הבוסים שלי ללבוש נעליים עם עקבים גבוהים ומגוחכים, כי נשים אמרו שהן אוהבות את הנעליים שלי. אמרתי לעצמי שאם זה עושה לנשים טוב - אנעל אותן. מצד שני, רציתי גם לשמור על הזהות שלי והגעתי גם בכפכפים ונעליים שטוחות - אבל הבוסים שלי טענו שזה לא עובר מסך".

צפו בסיכום הקריירה של קורי

ההתערבות של מנהליה של קורי לא נעצרה במלתחה שלה. משום מה הם החליטו כי הם רשאים להיכנס לה גם מתחת לאפידרמיס. "אני לא מוכנה לקנות את הרעיון הזה של אנטי אייג'ינג ולעצור את הגיל שלי", סיפרה באותו ראיון. "הקמטים שלי הם הקשר שלי למשפחה, לאבותיי ולעתיד שלי. כך היה נראה אבי כשהוא היה בגילי. יש לי צלוליטיס כי זה תורשתי אצלנו במשפחה, ויש לי שיער מאפיר כי אני לא צובעת אותו".

אן קורי. מנהליה חשבו שהיא סובלת מטעם נוראי (צילום: gettyimages)
אן קורי. מנהליה חשבו שהיא סובלת מטעם נוראי (צילום: gettyimages)

ההתעסקות של מנהלי רשתות הטלוויזיה בעולם באופן בו מגישות טלוויזיה ועיתונאיות נראות על המסך, אינה דבר חדש. הגברים המגישים פחות מפריעים להם בעיניים, כמובן. יש לכך שלוש סיבות מרכזיות: מגישים גברים נדרשים לקוד לבוש רשמי וברור של חליפה ועניבה, בניגוד למגישות נשים; רוב המגישות הנשים הן צעירות, בניגוד לגברים שיכולים לשדר חדשות גם בגיל 70 ומעלה (ע"ע לונדון וקירשנבאום); ושוביניזם, על אף שבשנת 2012 המושג הזה נשמע ארכאי. ההתעסקות במלתחה של קורי, למשל, היא היטפלות לאופן בו היא מתלבשת ונראית, במקום לוותק ולניסיון שלה.

סוזאנה ריד. ''יש כנראה אנשים שעדיין מופתעים מהעובדה שלנשים יש חזה'' (צילום: gettyimages)
סוזאנה ריד. ''יש כנראה אנשים שעדיין מופתעים מהעובדה שלנשים יש חזה'' (צילום: gettyimages)

מקרה דומה התרחש בישראל בנובמבר האחרון. העיתונאית המוערכת ושדרנית הרדיו קרן נויבך הודחה מהנחיית תוכנית הטלוויזיה "מבט שני" בערוץ הראשון, בתואנה כי היא לא עוברת מסך. מעליב? מאוד. אבל ניסיון ההדחה האחרון שלה מהגשת "סדר יום" ברשת ב', והניסיון שנכשל להצמיד לה "מנחה מאזן" - רק מוכיחים כי התירוץ "נויבך לא עוברת מסך", היה תרגיל שנועד להעיף אותה מהמרקע על רקע פוליטי. סביר להניח כי לקולגות הזכרים מהערוץ, כמו עמנואל הלפרין או עודד שחר, מעולם לא היו אומרים כי הם אינם עוברים מסך.

את הפרשייה הזו מחזקים דבריה של שדרנית הטלוויזיה המיתולוגית דליה מזור, כפי שנאמרו בראיון שהעניקה לתוכנית הטלוויזיה "תיק תקשורת" לפני כשנה, כשהתייחסה לאי קידומה בערוץ. "אחד הדברים שאני בפירוש יודעת ונאמר, ולא מתחת לשולחן, זה שמגיל מסוים אני לא מעניינת", סיפרה. "'צריך להצעיר את המרקע', נאמר לי. את כבר עשית, היית הבלונדינית של הערוץ. יש מקום לבלונדיניות צעירות יותר'. זו המגמה הכללית".

למרות שהדברים לא נאמרו באופן ישיר, קשה להתעלם מהרמיזה בדבריה של מזור לכיוונה של מרב מילר הבלונדינית והצעירה, שהגישה עד לאחרונה את המהדורה המרכזית של "מבט". מי שעקב אחר הופעותיה, כמו גם אחר יונית לוי בחדשות ערוץ 2 ותמר איש שלום בערוץ 10, קיבל מגישות מלוטשות, עם מבט מלא חשיבות עצמית ומערכות לבוש שמרניות במראה גברי של ז'קט, לרוב בשילוב חולצה מכופתרת. עד כמה מתאים המראה הסגפני שלהן לצופי המהדורה או להגשת חדשות בכלל? זו סוגיה ראויה לסקר מקצועי, שייבדק על פני תקופה ארוכה. לעתים כתם צבע אחד או כפתור אחד נוסף פתוח, יכולים להוות גורם משמעותי ברייטינג של מהדורה מדשדשת.

תלונות על מחשופים עמוקים. סוזאנה ריד

ואולי המראה הנזירי של המגישות הישראליות כן פועל לטובתן. לפני פחות מחצי שנה התפטרה מגישת ה-BBC סוזאנה ריד, לאחר שתלונות חוזרות ונשנות על הלבוש שלה נשלחו למחלקת פניות הציבור של הערוץ. בין היתר, נטען כי המחשופים העמוקים של ריד והרגליים המבצבצות שלה מקשים על הצופים להתרכז. ריד בחרה להתפטר כאות מחאה. בריאיון ל"רדיו טיימס", אמרה המגישה המוערכת בת ה-41 כי "אני חושבת שאנשים לא ממש הפנימו את עובדות החיים. יש כנראה אנשים שעדיין מופתעים מהעובדה שלנשים יש חזה. אני לא מתלבשת באופן סקסי. אני בטלוויזיה, ובטלוויזיה צריך להיראות טוב. מחוץ לאולפן אני הולכת רק עם ג'ינס וטי-שירט, אבל זה לא בדיוק הבגדים שאיתם אפשר להופיע בטלוויזיה, נכון?".