>> ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT - צפו בכל התוכניות

"מזל שלא הבאתי את אשתי לסיור", אומר לנו כתב הטלוויזיה הקנדי פרנסואה בג'ינגו כשאנחנו נכנסים לסטודיו של המעצבת אניה פליט. "אם היא היתה פה, הייתי פושט את הרגל".

בג'ינגו הוא חלק מצוות טלוויזיה קנדי שהסתובב ביום קיץ מהביל ברחובות תל אביב, במטרה להיחשף לסצנת האופנה המקומית ולתעד אותה לסדרת טלוויזיה בת 13 פרקים בשם Israel Beyond The Headlines, שתראה אור במהלך שנת 2013 ותעסוק בצדדים הלא פוליטיים של החיים בישראל – שלא נחשפים בדרך כלל בתקשורת העולמית. את הסיור האופנתי, המבוסס על קשרים אישיים ומקצועיים, יצרה והובילה גלית רייסמן, 36, בעלת המיזם הצעיר TLV סטייל – סיורי אופנה בנבכי תל אביב.

הקולקציה של אניה פליט. ''אם אשתי היתה פה, הייתי פושט את הרגל'', אומר בג'ינגו  (צילום: סשה פרילוצקי)
הקולקציה של אניה פליט. ''אם אשתי היתה פה, הייתי פושט את הרגל'', אומר בג'ינגו (צילום: סשה פרילוצקי)

לתל אביבים ותיקים ולאנשי תעשיית האופנה המקומית, סיור אופנה בתל אביב עלול להיראות כרעיון מוזר. אך עבור אנשים המגיעים מחו"ל ורוצים להכיר את נקודות האופנה הבולטות בעיר, הסיור הוא סוג של הצלה. רייסמן בוחרת שלא לתפקד כמדריכת טיולים קלאסית, אלא לספק הצצה מקצועית לתחום. היא נמנעת מאזורים נדושים כרחוב דיזנגוף או קניון עזריאלי, ובוחרת לקחת את המסיירים אל מאחורי הקלעים של תעשיית האופנה המקומית.

הסיור שאליו הצטרפנו עבר בארבע נקודות. בכל אחת מהן מספרת רייסמן באנגלית רהוטה על ההיסטוריה של המעצב, ומעבירה אליו מיד את זכות הדיבור כדי שיסביר על עיצוביו ויראה אותם. בג'ינגו, מנחה התוכנית הקנדית, מגלה עניין רב במעצבים הישראלים, ואף מבקש למדוד את הפריטים החביבים עליו.

הסיור בסטודיו של עודד ארמה (צילום: ענבל מרמרי)
הסיור בסטודיו של עודד ארמה (צילום: ענבל מרמרי)

לאחר הסטודיו של אניה פליט, אנחנו מגיעים לסטודיו של המעצב עודד ארמה, שם משיל בג'ינגו את נעלי הפלדיום המשופשפות שלו ומודד נעליים בכחול-שחור וסנדלים עם רצועות כחולות. "את הנעליים הייתי לובש לחתונה שלי", הוא אומר בחיוך. משם ממשיך הסיור אל גלריית בלומפילד במתחם נגה ביפו. בגלריה נמצאות שלוש מעצבות התכשיטים אפרת שחר, גלית קול אגינסקי ואביטל טלי כורש, שמציגות את עבודותיהן ומספרות על תהליך היצירה. הסיור נחתם בחנותו של מעצב בגדי הגברים יוסי קצב למותג Sketch.

סיורי TLV סטייל נולדו בספטמבר בשנה שעברה, אך הושקו מסחרית רק בינואר 2012. לאחר חמש שנים שבילתה על קו ניו יורק-תל אביב כעובדת בחברת הפצה שייצגה מעצבי תכשיטים ישראלים בחו"ל, הובילו געגועיה של רייסמן להחלטה לחזור לתל אביב עם גישה הפוכה: במקום לצאת את גבולות הארץ כדי להפיץ את הבשורה הישראלית, היא תבסס את הפעילות בתוך תל אביב ותקיים סיורים ללקוחות זרים בעיר. במילים פשוטות: היא תשמש כמעין שגרירת אופנה ישראלית.

בג'ינגו ומעצבת התכשיטים אפרת שחר בגלריית בלומפילד (צילום: ענבל מרמרי)
בג'ינגו ומעצבת התכשיטים אפרת שחר בגלריית בלומפילד (צילום: ענבל מרמרי)

לאורך הסיור, רייסמן – לבושה בשמלה של המעצבת ענבל גווילי – נראית כאם גאה ומדברת על הבשורה הייחודית של המעצבים המקומיים ועל האידיאולוגיה שמאחורי הסיורים. "אני רוצה להפיץ את הסיפור האנושי שבו אנחנו חיים", היא אומרת ל-Xnet. "אם הם חוזרים לחו"ל ומספרים שהם עונדים משהו מישראל, עשיתי את שלי".

המיזם אומנם צעיר, אך רייסמן הספיקה לערוך כבר למעלה מ-20 סיורים – מימי הולדת לנשות עסקים, דרך סיורים בחנויות לשמלות כלה ועד סיורים לעיתונות הזרה ולדיפלומטים. היא בונה כל סיור לפי דרישות הלקוח, ומשתמשת בשאלון מקדים המשמש כבסיס לקביעת המסלול. אפשר לבחור, לדוגמה, בסיור אופנה לנשים, בסיור אופנה לגברים, בסיור המתמקד במעצבים המשתמשים בטכנולוגיה ובחומרים חדשניים או בסיור היכרות עם אופנה ידידותית לסביבה מחומרים ממוחזרים.

סנדלים בעיצוב עודד ארמה (צילום: דדי אליאס)
סנדלים בעיצוב עודד ארמה (צילום: דדי אליאס)

אחד השיאים שרשמה רייסמן היה אירוע בבית השגריר המצרי, שאליו הוזמנה באופן אישי על ידי אשת השגריר. היא פנתה לשש מעצבות מקומיות, ובהן אניה פליט, תמר פרימק מאישתר ואלינור אבני מנוריתמי, ואלו הביאו דוגמאות מעבודותיהן למפגש. רייסמן מספרת שבאירוע נכחו נשות דיפלומטים, וביניהן לבין המעצבות נוצר שיח מעניין על עיצוב ישראלי ועיצוב אופנה בכלל. "העיצוב המקומי בולט בזכות התעוזה, החדשנות והחוצפה שיש כאן", אומרת רייסמן.

מימין: מעצבות התכשיטים גלית קול אגינסקי ואביטל טלי כורש בגלריית בלומפילד (צילום: ענבל מרמרי)
מימין: מעצבות התכשיטים גלית קול אגינסקי ואביטל טלי כורש בגלריית בלומפילד (צילום: ענבל מרמרי)

למרות האסוציאציה הצרכנית של סיור אופנה, המטרה של TLV סטייל היא לאו דווקא רכישת פריטים. אם המסיירים מעוניינים בכל זאת להתחדש, הם זוכים למחירי סטודיו ולייעוץ וסטיילינג של רייסמן ושל המעצב. עם זאת, צריך לקחת בחשבון שהסיור עצמו אינו זול – מחיר סיור יחיד הוא 250 דולר, לא כולל רכב ונהג, אך רייסמן מציינת שככל שהקבוצה גדולה יותר, המחיר לאדם יורד בהתאם.