>> צפו בכל התוכניות של ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT

"אם זה נראה כמו טרול ומתנהג כמו טרול - זה קרוב לוודאי 'טרולסן טווין', או מישהי שעונדת אחד מתיקי ה-16,000 דולר שלהן, העשויים פרווה ועור של חיות תמימות". את ההצהרה הזאת פרסמה באינטרנט בסוף השבוע האחרון עמותת Peta לזכויות בעלי החיים, כתגובה רשמית נגד המעצבות-כוכבות-תאומות מרי קייט ואשלי אולסן, המציגות בקולקציית הפרה-סתיו החדשה שלהן ל-The Row תיק עשוי פרווה. על אף ש-The Row הוא אחד המותגים המדוברים והמוערכים כיום בתעשייה, Peta משאירה את הסופרלטיבים למדורי האופנה. כאן מדובר בהכרזת מלחמה. "האחיות אולסן מנסות לפצות על חוסר היצירתיות שלהן, ביצירת מוצר שיגרום להלם אצל הלקוחות. למרבה הצער, מי שמשלם את המחיר היקר על חוסר היצירתיות שלהן הם שועלים, תנינים ועגלים, שלעתים העור והפרווה שלהם נתלשים מגופם כשהם עדיין בהכרה ומסוגלים להרגיש כאב". Peta כבר סימנה בעבר את התאומות אולסן, אך בעולם מתייחסים להצהרה הרשמית נגדן כעליית מדרגה - בעיקר מכיוון שהן נחשבות כיום למעצבות אופנה מוערכות ובולטות.

תיק הפרווה באתר של The Row
תיק הפרווה באתר של The Row

אחרי שסימנו את עורכת ווג אמריקה אנה ווינטור, וכן מעצבי אופנה רבים ובהם קרל לגרפלד ודמויות נוספות מציר הרשע אופנה-פרווה-רצח, ארגון Peta העולמי פותח חזית חדשה-ישנה, מול זוכות פרס מעצבות בגדי הנשים של השנה מטעם ה-CFDA (מועצת המעצבים האמריקאית), שכבר ב-2007 סומנו על ידי הארגון.

למרות שהן לובשות מתהדרות מזה שנים בפרווה כחלק מהופעותיהן הציבוריות, ועל אף שהן לא המעצבות היחידות בענף שמשתמשות בפרווה, זכייתן השנה בפרס החשוב של ה-CFDA הפכה אותן לבולטות ומשפיעות בתעשיית האופנה. העילה של Peta לפרסום הנוכחי היא המלצה שהופיעה באתר של הסטייליסטית האמריקאית המצליחה רייצ'ל זו, שהעבירה למיליוני גולשיה את בשורת תיק הפאצ'ים הצבעוני מפרווה מהקולקציה של השתיים.

משחק המחשב ''להלביש את הטרולסן טווינס''
משחק המחשב ''להלביש את הטרולסן טווינס''

"אני לא מתפלאת מעליית המדרגה במאבק מול האחיות טרולסן", אומרת ג'יין הלוי, יו"ר הקואליציה הבינלאומית נגד פרווה. "המלחמה על התודעה היא יומיומית. פרווה זה דבר מכוער ואכזרי, סמל סטטוס שמסמל בורות וחוסר מודעות". לדברי לוי, האחיות אולסן אינן היחידות על הכוונת של Peta כרגע. "אווה לנגוריה וביונסה, שהתבטאו בעד פרווה ולובשות פרוות זוכות לביקורת מאוד גדולה", היא מסבירה. "אנשים שמתנגדים לפרווה אינם בודדים. זאת תנועה של מיליונים, ביניהם גם הרבה דוגמניות ואנשים מתעשיית האופנה". הלוי מספרת על סוכנות דוגמנות חדשה שנפתחה באנגליה בשם Ethical Model, אשר שמה לה למטרה לפעול על פי כללי אתיקה, ובהם דוגמניות שלא מדגמנות פרווה. את הנושא הזה מתכוונת לוי להביא ארצה, ולדבריה תיפגש בקרוב בנושא עם סוכן הדוגמניות עדי ברקן.

כאמור, המאבק של Peta באחיות אולסן אינו חדש. מלבד שם התואר המעליב, "טרולסן טווינס", שהעניקו בעמותה לתאומות כבר ב-2007, הושק בתחילת השנה אתר האינטרנט Meet The Trolsen Twins, בו ניתן לשחק במשחק המשעשע "להלביש את הטרולסן טווינס". ב-Peta יצרו שתי דמויות מחשב כעורות להפליא - טראשלי והיירי קייט (קייט השעירה) - אותן ניתן להלביש בחיות מתות ומדממות, כמו במשחק הלבשת בובות של ילדים. התוצאה, מרתיעה ומגעילה, באותה המידה שהיא מצחיקה וממכרת.