>> צפו בכל התוכניות של ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT

לקראת סוף הראיון עם יזם האופנה רועי ראובני, הוא מעווה את פניו לנוכח לבושו של צעיר שפסע ליד בית הקפה בו ישבנו - מכנסיו הקצרים השתלשלו ממותניו מטה וחשפו ישבן ארוז בתחתוני מיקי מאוס. פניו של ראובני אמרו הכול: סלידה מהסטיילינג של המתבגר המגניב לכאורה, שהחליט לצאת מהבית במראה מתאמץ ולא אופנתי בעליל. שעות ספורות קודם לכן, עמדתי במקומו של ראובני, הבעלים של בוטיק Orlando Any-Wear ברחוב שינקין, כששלף מולי מהקולב תחתונים מעוצבים עם - כדאי שתשבו - שתי כריות מרופדות לכל לחי ישבן ולשונית מרופדת באזור איבר המין, המעניקה לו מראה מוגדל; או בגד ים סליפ קטנטן מג'ינס "עם החריץ מבצבץ מבחוץ", כפי שהוא היטיב לתארו. "בהתחלה חשבתי לקרוא לבוטיק 'שרמוטה קובנה'", הוא אומר בחיוך. "זה נשמע קצת ערבי, קצת חו"ל. אבל בסוף עודד, הבן זוג שלי, הניא אותי מזה".

הקולקציה של ES בבוטיק Orlando Any-Wear  (צילום: ORLANDO ANY-WEAR)
הקולקציה של ES בבוטיק Orlando Any-Wear (צילום: ORLANDO ANY-WEAR)

לפני כשנה פתח ראובני את הבוטיק (תחילה ברחוב אבן גבירול בתל אביב ולפני כחודשיים עבר לרחוב שינקין), שהפך זה מכבר לתחנת חובה לתל אביבים גאים, הודות למותגים הייעודיים לגייז הנמכרים בו, ביניהם Rufskin ,ES ,Addicted, ומותג בגדי הים האוסטרלי Aussiebum, החביב על הומואים.

הרומן של ראובני עם אופנה החל לפני כשש שנים, כשהחליט לייבא את בגדי הים של Aussiebum עם תצוגת אופנה גדולה במועדון ה-Vox ז"ל. מהר מאוד הבין שבעלי החנויות בישראל מוכנים לעבוד רק בקונסיגנציה, והחליט לוותר. לפני כשנה דגדגה לו שוב התשוקה לאופנה. הפעם החליט לפתוח בוטיק משלו, עם שישה מותגי ייבוא לגברים, לכולם אוריינטציה הומו-אירוטית. "כשהבאתי לראשונה את Aussiebum לארץ, אנשים היו מזועזעים מהנועזות של המוצר", הוא משחזר. "אני חושב שמיניות זה דבר שמוביל ומניע את כולנו. אם אתה לא מתעורר בבוקר ויש בך טיפה של מיניות או ליבידו, אתה סוג של זומבי".

עידן רול מדגמן את קולקציית חורף 2011-12 של בוטיק Orlando Any-Wear  (צילום: איתן טל )
עידן רול מדגמן את קולקציית חורף 2011-12 של בוטיק Orlando Any-Wear (צילום: איתן טל )

מבלי שהתכוון לכך, הקים ראובני את בוטיק המותגים הראשון לגייז בתל אביב – העיר שחוגגת בסוף השבוע הקרוב את יום הגאווה. הוא עצמו אומנם מתחמק בכל דרך מהגדרות, אבל ברור לו שהקהל הפוקד את חנותו, שממוקמת בסמוך למכון כושר אופנתי, מורכב בעיקר מהומואים. בכלל, מוטב שתימנעו מלהגיד לידו בקול רם את המילה "גייז" - היא פשוט עושה לו פריחה. "אני רוצה להיות בית בשבילם", הוא אומר. "אני רוצה להביא בשורה, אבל יש לי גם לא מעט לקוחות סטרייטים. רק ביום שישי האחרון נכנס לכאן גבר מטופח בן 40 מראשון לציון, עם אשתו והילדה. אתה רוצה לקרוא לזה מותגים להומואים? אין לי עם זה בעיה".

Rufskin. לבעלי טעם אקסהיביציוניסטי נטול עכבות (צילום: ethan jones)
Rufskin. לבעלי טעם אקסהיביציוניסטי נטול עכבות (צילום: ethan jones)

סטרייטים, הומואים, או מה שביניהם - דבר אחד משותף לכל מי שנכנס לחנות של ראובני: יש לו טעם אקסהיביציוניסטי נטול עכבות. הרי קשה לדמיין מישהו ביישן שיעז ללבוש מכנסי ג'ינס צמודים בגזרה נמוכה של המותג Rufskin, עם רוכסן שמתחיל בקו המפשעה ומסתיים בגב התחתון. מדובר בבגדים שמציעים אסתטיקה הומואית למהדרין, מצד אחד, אך גם מראה שחותר תחת המיינסטרים בקהילה הגאה. אם בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000 הקפיד ההומו הממוצע על חזה מרוט, גוף שרירי ובגדים צמודים וחושפניים, היום האסתטיקה ההומואית היא מצ'ואיסטית, עם חזה שעיר וגברי, זיפי זקן, ומראה שראובני מכנה "קיבוצניקי", הכולל בין היתר דגמ"חים קצרים וגופיות. בשתי מילים, קוראים לזה "סטרייט אקטינג", ובדיוק נגד הקו המקובל הזה חותרת האופנה המצועצעת והפרובוקטיבית שמציע ראובני.

קולקציית חורף 2011-12 של בוטיק Orlando Any-Wear  (צילום: איתן טל )
קולקציית חורף 2011-12 של בוטיק Orlando Any-Wear (צילום: איתן טל )

ראובני, 40, הוא בהשכלתו מעצב גרפי ופרסומאי, ומשלח ידו העיקרי הוא דווקא בתחום הקולנוע. יחד עם בן זוגו עודד הורוביץ, הוא מחזיק בחברה להפצת סרטי האיכות Orlando Films ובסטודיו לפרסום וגרפיקה "עיצובים בנייר". לאחרונה פתחו גם את בית הקולנוע "אורלנדו סינמה" בבית ציוני אמריקה, המקרין סרטי איכות, לרוב אירופאיים. לשניים תאומות בנות 3 שלוש זוהר ואור, אותן הביאו לעולם באמצעות אם פונדקאית בארצות הברית. קודם לכן, ניסו פעמיים את הליך הפונדקאות בהודו, אך הדבר לא צלח.

ראובני עם בן זוגו עודד הורוביץ והתאומות זוהר ואור, אותן הביאו לעולם באמצעות אם פונדקאית בארצות הברית (צילום: רועי ראובני)
ראובני עם בן זוגו עודד הורוביץ והתאומות זוהר ואור, אותן הביאו לעולם באמצעות אם פונדקאית בארצות הברית (צילום: רועי ראובני)

לאחרונה הפכה סוגיית הפונדקאות בקרב זוגות הומואים למרכזית בתקשורת הישראלית, בעקבות מסקנות ועדת הפריון שמפלה בין זוגות סטרייטים, שיכולים לשלם לאם הפונדקאית, לבין הומואים שנדרשים למצוא פונדקאית שתסכים לשאת את ילדם ללא תמורה כספית. "המסקנות של הוועדה לא הגיוניות", אומר ראובני, כמי שעבר את המסלול הארוך והיקר להבאת ילדים לעולם. "איזו אישה תרצה לעשות פונדקאות בחינם? בודדות. יש פה משהו לא הגיוני, שלדעתי יזכה לפתרון בבית משפט. האבסורד הגדול זה שבישראל יש את הטכנולוגיה הכי טובה בעולם בתחום ההפריה והילודה, אבל במקום להקל על זוגות של הומואים להביא ילדים לעולם בישראל, אנחנו נאלצים לנסוע להודו או לארצות הברית. זה מלא כסף שיוצא מהמדינה במקום להישאר בה. המחיר של הליך פונדקאות נע בין 70 ל-100 אלף דולר. עכשיו תכפיל את זה בלפחות 50 ילדים שנולדו מפונדקאות בחו"ל לגייז ישראלים בשנה האחרונה".

הילדות קוראות לך אבא?

"בהתחלה הן קראו לשנינו אבא ואבא. היום זה אבא עודד ואבא רועי".

אצל הסטרייטים יש שאומרים שילדים הם סוג של "דבק" לחיזוק הזוגיות. איך זה אצלכם?

"הבאנו את הילדות מתוך רצון. אני אוהב ילדים. גידלתי את שני האחים הצעירים שלי ועבורי ילדים הם לא עול. אני ועודד ביחד כבר 18 שנה, וכמו בכל מערכת זוגית, גם אצלנו יש לפעמים אפס אנד דאונס. אני זוכר שיום אחד רבנו בארוחת ערב אצל ההורים שלי בהוד השרון, כי מאוד כעסתי שעודד החליט לקנות להפצה את הסרט 'התערבות אלוהית' (סרטו של הבמאי הפלסטיני איליא סולימאן, שהיה מועמד לאוסקר בקטגוריית הסרט הזר, א"י), בגלל סצנה שבה הוא זורק תפוז ומפוצץ איתו טנק. אז אבא שלי, שלא דיברתי איתו כמעט חמש שנים לאחר שיצאתי מהארון, תפס אותי ביד ואמר לי: 'זה הבן זוג שלך'. כאילו, צריכים ללמוד להסתדר גם כשלא מסכימים".

ES. ''אני מאמין שהומואים הם אנשים הרבה יותר שלמים מסטרייטים'' (צילום: Andrew Cunningham)
ES. ''אני מאמין שהומואים הם אנשים הרבה יותר שלמים מסטרייטים'' (צילום: Andrew Cunningham)

איך באמת היתה היציאה שלך מהארון?

"יצאתי מהארון רק בגיל 21, אחרי הצבא. אבל כבר בגיל 13 וחצי ידעתי בוודאות שאני הומו, לאחר התנסויות שהיו לי כשגרנו תקופה בקיבוץ שדה נחום בעמק בית שאן. היום באות אליי אמהות צעירות שהבנים שלהם יוצאים מהארון ושואלות אותי מה לעשות. אני תמיד אומר להן: שימצאו זוגיות טובה. אני בכלל מאמין שהומואים הם אנשים הרבה יותר שלמים מסטרייטים, שלא עברו בחיים תהליך של עיצוב ושאלות זהות, שהומואים עוברים בניסיון להבין מי הם. סטרייטים פשוט נולדו סטרייטים. בגלל זה אתה גם רואה לא מעט גברים סטרייטים שבגיל 40 עוברים משבר ומחפשים את עצמם, שלא לדבר על אלה שבין גילאי 40 ל-50 יוצאים מהארון אחרי שנים שהם היו מודחקים".

גברים, ללא שום קשר לנטייה מינית, עוברים משבר בגיל הזה. אתה גם בקבוצת הגיל הזאת.

"משבר? אני?", הוא נוחר. "מה, לעזוב את הבית וזה? בטח לא בגלל משבר גיל 40".