>> צפו בכל התוכניות של ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT

"תמיד הרגשתי סוג של חריגה, וכשהגעתי לצבא הבנתי שהמצב קשה. נעלי גולדה היו צפופות וקטנות, אז קיבלתי היתר מיוחד ללכת עם נעלי ב'. אבל גם המכנסיים לא הגיעו עד לנעליים. באותה תקופה, להיות אישה בגובה 1.80 מטר היה עניין חריג. הסתכלו עליי אנשים ואמרו – איך תמצאי חתן?". אופירה בוטו, 47, עומדת מאחורי רבים מאירועי התרבות הגדולים בארץ במסגרת תפקידה כסמנכ"ל במשרד יחסי הציבור אורה לפידות, אך היא עדיין לא שכחה את תחושת השוני שהרגישה כשהגיעה לצבא.

רבות כבר נכתב ונאמר על נשים במידות גדולות, כאשר ההתמקדות היא בנשים שמבנה גופן מלא או רחב. אך מה עושה מי שהיא בעיקר גבוהה בהרבה מהממוצע? בוטו, אישה תמירה ומרשימה למראה, נופלת לקטגוריה זו. היא לובשת בגדים במידה 44, ומידת הנעליים שלה היא 44-43. למרות ההיצע הגדול של רשתות אופנה שנחתו בישראל בשנים האחרונות, היא עדיין מתקשה למצוא בגדים ונעליים שיתאימו לה. בוטו מספרת שהיא מוצאת מעט בגדים בארץ, אך בעיקר נעזרת בשירותי תפירה אישיים, ואילו את נעליה היא רוכשת דרך האינטרנט או קונה נעליים שמעוצבות עבורה בהזמנה אישית בחנות מנגו עיצובים ביפו.

השמלה בקום איל פו. קנינו (צילום: ענבל מרמרי)
השמלה בקום איל פו. קנינו (צילום: ענבל מרמרי)

"רשתות אופנה הולכות על הממוצע, משם בא הכסף", אומרת בוטו. "מידה 44 בארץ היא קטנה יחסית, בדרך כלל, וצריך להידחס בקושי רב אל תוך הבגד. במידות אמריקאיות אפשר למצוא מידות אורך ורוחב, וכאן זה לא קיים. אין לי בגד שלא עשיתי לו תיקון". הדרישות האופנתיות של בוטו, חשוב לציין, אינן מוגזמות כלל. יש לה טעם מינימליסטי, בסגנון קלאסי-מחויט, אך היא לא מצליחה למצוא בחנויות פריטים מחמיאים שיהלמו את גופה. ז'קטים מחויטים, היא מספרת, חסרים לה במיוחד.

יצאנו עם בוטו לסיבוב מדידות וקניות, וגילינו שלמרות המראה החטוב – אכן קשה מאוד להרכיב לה מערכות לבוש מחמיאות. פעם הבגדים קצרים מדי, ובפעם אחרת הם רחבים מדי במקומות הלא נכונים. ולגבי נעליים, אין בכלל על מה לדבר. רוב הרשתות מחזיקות בנעליים עד מידה 41, מקסימום 42. בוטו נאלצה להביא איתה זוג מארונה הפרטי, וכמה זוגות שהשאילה מחנות הנעליים מנגו עיצובים ביפו – ככה זה כשהשוק מתעלם מקיומך. רק בעזרת הרבה רוח ספורטיבית וקלילות, גילינו שלמרות הקשיים, אפשר להרכיב מלתחה מוצלחת גם לאישה גבוהה מאוד.

הכניסה לחנות קום איל פו במתחם בית בנמל (צילום: ענבל מרמרי)
הכניסה לחנות קום איל פו במתחם בית בנמל (צילום: ענבל מרמרי)

תחנה ראשונה: קום איל פו

החנות: את סיבוב הקניות פתחנו בחנות רחבת הידיים של קום איל פו בבית בנמל. בוטו, שאינה נוהגת לקנות את בגדי המותג, הפקירה את גופה בידינו ומדדה כל פריט שהצענו לה. המידות אומנם תאמו את גופה, אך רוב הפריטים לא תאמו את סגנונה או ביגרו את המראה שלה. הבנו שאת השיק האלגנטי הפשוט האהוב עליה, לא קל כל כך ליצור.

מה מדדנו: שמלה אדומה (790 שקל) בשילוב צעיף אפור מנוקד (2,100 שקל); חולצת טוניקה לבנה (990 שקל) בשילוב מכנסיים מחויטים באורך שלושה רבעים (890 שקל) וז'קט שחור רפוי (1,790 שקל); שמלה משי מודפסת (1,390 שקל) בשילוב ז'קט פשתן לבן (1,900 שקל) ותיק קלאץ' אפרפר (1,790 שקל). פריטים אחרים – ובהם שמלה בצבע תכלת, מכנסיים מחויטים וחולצה ירוקה – לא התאימו לגופה.

מה קנינו: את השמלה האדומה, שהחמיאה לבוטו מאוד והעלתה חיוך מאושר על פניה.

שורה תחתונה: "דווקא הפריטים המחויטים והמוקפדים יותר נראו גדולים ומסורבלים – הרגשתי בהם כאילו אני לובשת אוהל".

ml. ''גם אישה גדולה יכולה להיראות אחרת'' (צילום: ענבל מרמרי)
ml. ''גם אישה גדולה יכולה להיראות אחרת'' (צילום: ענבל מרמרי)

תחנה שנייה: ml

החנות: בסניף של רשת המידות הגדולות ml גילינו שבוטו היא מידה 1 במקרה הטוב, ובמקרים רבים אפילו היא גדולה עליה. מיד עם כניסתנו הבחנו בשמלה פרחונית בעלת כתפיות ספגטי, אך המידה הקטנה היתה חסרה. התמקדנו לכן בפריטים מהקו הצעיר mlLy, אך גם בו היה קשה למצוא פריטים שיהלמו את הסגנון של בוטו.

מה מדדנו: בוטו מתרחקת לרוב מגזרת סטרפלס, מכיוון שהיא מרגישה שהחיתוך מרחיב את מבנה גופה, אך היא הסכימה בכל זאת למדוד שמלת סטרפלס בצבעי שחור ולבן (300 שקל). מערכת הלבוש השנייה שמדדה הורכבה מחצאית עפרון מחויטת בצבע שחור (350 שקל) וחולצת טי לבנה (20 שקל, במבצע).

מה קנינו: דווקא שמלת הסטרפלס היתה המוצלחת מבין הפריטים. שאר הבגדים היו סתמיים למדי.

שורה תחתונה: "ml מותאם לנשים גדולות, אך גם אישה גדולה יכולה להיראות אחרת. הבגדים בחנות נחמדים ליומיום, לא יותר מזה".

מאיה נגרי. הגענו עם ציפיות גבוהות, אולי מדי (צילום: ענבל מרמרי)
מאיה נגרי. הגענו עם ציפיות גבוהות, אולי מדי (צילום: ענבל מרמרי)

תחנה שלישית: מאיה נגרי

החנות: לחנותה של המעצבת מאיה נגרי הגענו עם ציפיות גבוהות. נגרי עצמה מתנשאת לגובה של מעל 1.80 מטר, ועיצוביה מתחשבים במידות גוף לא שגרתיות. למרות זאת, גילינו שבגדים רבים בחנות לא מחמיאים לבוטו – לעתים מפני שהיו רחבים מדי (כמו במקרה של מכנסי בלון), ולעתים מפני שנראו פשוטים מדי וחסרי שיק. בסופו של דבר, הצלחנו למצוא כמה פריטים מדויקים, שיצרו את המראה הנכון והמחמיא שאחריו חיפשנו.

מה מדדנו: שמלה מחויטת בצבע אפור (990 שקל), שהעניקה לבוטו מראה אצילי ומאופק; ומערכת לבוש שהורכבה ממכנסי צינור לבנים (890 שקל) וחולצה מחויטת ללא שרוולים בגוון כחול נייבי (690 שקל).

מה קנינו: את חולצת הנייבי המחויטת, שאספה את גופה של בוטו בצורה מחמיאה, בלי להיראות חונקת או מאולצת.

שורה תחתונה: "פתאום אני מגלה שדווקא מתאימים לי בגדים צמודים".