>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

במרץ 2006, במהלך שבוע האופנה בפריז, צעדה הדוגמנית ג'סיקה סתאם בתצוגת סתיו-חורף 2006-7 של המותג קלואה, לבושה שמלת מידי בצבע פחם. סתאם מעדה על רגלה הימנית והשתטחה על פניה, כשמצחה מכה בחוזקה במסלול. היא התרוממה כשהיא אוחזת במצחה בשתי ידיה, ובחיוך נבוך המשיכה לצעוד לקול תשואות רמות מהקהל. הודות ללמעלה ממיליון וחצי צפיות ביוטיוב, זוהי הנפילה הנצפית ביותר ברשת, אך לא בהכרח הזכורה ביותר. תשאלו את נעמי קמפבל, שכמעט עשרים שנה מאז התרסקה על המסלול של ויויאן ווסטווד בפריז, עדיין נחשבת לשגרירת הדוגמניות הנופלות על המסלול.

דוגמנית נופלת על המסלול של פראדה בשנת 2008 (צילום: rex/asap creative)
דוגמנית נופלת על המסלול של פראדה בשנת 2008 (צילום: rex/asap creative)

עונת התצוגות לחורף 2012-13, שתסתיים בשבוע הבא עם תום שבוע האופנה בפריז, היא אחת העמוסות בנפילות של דוגמניות על המסלול זה זמן רב. מניו יורק, דרך לונדון ומילאנו ועד פריז, לא מעט דוגמניות מצאו את עצמן נופלות, וקמות, ונופלות שוב, לקול מחיאות כפיים סוערות בקהל התומך. איש מהקהל, אגב, לא יעיז לקום ולסייע לנופלת לקום על רגליה. המבחן האמיתי של דוגמנית מסלול טובה, הוא רגע אחרי הנפילה – כמה מהר היא התרוממה ואיך התגברה על המבוכה, ואולי אפילו איך מינפה אותה לטובתה. מהצד זה אכן מצחיק, אבל אסור לשכוח כי במקרים רבים הכאב מופיע כאפטר אפקט, כשלנפילה מתלווה רגל שהתעקמה וחבטה כואבת בגב התחתון.

ניתן למנות סיבות רבות להחלקה על המסלול, גליצ'ים בז'רגון הספורטיבי. ממסלול חלק שלא תמיד מאפשר צעידה בטוחה (מה שמביא דוגמניות רבות להרים את ברכיהן גבוה במהלך הצעידה ולהיראות כשועטות על המסלול) ועד איבוד שיווי משקל רגעי, או כמו כמה כוסות שמפניה יותר מדי מאחורי הקלעים - כמו במקרה של הטופ מודל הרוסייה מילנה בוגולפובה.

דוגמנית מועדת בתצוגת אופנה של ולנטינו בשנת 1992 (צילום: rex/asap creative)
דוגמנית מועדת בתצוגת אופנה של ולנטינו בשנת 1992 (צילום: rex/asap creative)

אבל את הסיבה המרכזית לריבוי הנפילות על מסלולים בעשור האחרון, ניתן לנעוץ בשני מדדים שהשתנו בו משמעותית: גיל הדוגמניות הנסוג לאחור, שמביא לתצוגות דוגמניות פחות מיומנות, וגובה העקבים המאמיר לשחקים ומכשיל אפילו את צעדיהן של הוותיקות שבדוגמניות. לראיה, דוגמניות רבות סירבו לצעוד בתצוגת אביב-קיץ 2010 של מעצב האופנה אלכסדנר מקווין, לאחר שגילו כי נעלי הארמדיל בעיצובו מתנשאות לגובה של 25 סנטימטרים. דפני גינס וליידי גאגא, ש"התקוטטו" לאחר התצוגה מי תלבש אותן ראשונה בציבור, דווקא הצליחו לצעוד בהן ללא תאונות פומביות, אבל זה כי הן לא באמת נשים בשר ודם. רגע לפני פרידה מחודש התצוגות המפילות בבירות האופנה בעולם, הנה עשרת הנפילות הבלתי נשכחות בכל הזמנים.

1. מי: נעמי קמפבל

 (צילום: rex / asap creative)

איפה: ויויאן ווסטווד, סתיו-חורף 1993-4

איך: זה היה עניין של זמן עד שאחת הדוגמניות בתצוגת האופנה של ווסטווד תתרסק על המסלול, אבל אף אחד לא ציפה שמכל הדוגמניות תהיה זו דווקא הטופ מודל השחורה נעמי קמפבל, שתאבד את שיווי משקלה על עקבים בגובה 22.86 סנטימטרים. קמפבל נחתה על הישבן בעוצמה, ואף סיפרה לדיוויד לטרמן חודשים לאחר מכן כי כמעט ושברה את שתי רגליה. "אף אחד לא קם לעזור לי", אמרה בתמימות שאפיינה אותה בתחילת דרכה. "קמתי בעצמי והמשכתי ללכת".

2. מי: אגנס דין

 (צילום: rex/asap creative)

איפה: תצוגת צדקה בחסות נעמי קמפבל, פברואר 2010

איך: זו היתה נפילה כפולה וכואבת, שקרתה בתצוגה שארגנה קמפבל למען נפגעי האיטי. מצוידת בסנדלים בדוגמת נחש של ברברי, קרסה אגנס דין על המסלול והתרוממה ממנו לקול מחיאות הכפיים של הקהל, רק כדי לצנוח עליו שוב שבריר שנייה לאחר מכן. בסיום התצוגה צייצה דין בחשבון הטוויטר שלה: "תצוגה ראשונה בפאשן וויק. נפלתי! קמתי! נפלתי שוב. הייתי צריכה להישאר למטה בפעם הראשונה! אאוץ'".

3. מי: אליז קרומבז

 (צילום: gettyimages)

איפה: פרואנזה סקולר, אביב קיץ 2007

איך: בספטמבר 2006, כשאף אחד עוד לא ממש ידע איך מבטאים את שם המותג פרואנזה שולר (שולר? סקולר? ומי זאת לעזאזל פרואנזה), זכו שני המעצבים האמריקאים בחשיפה בינלאומית הודות לדוגמנית הבלגית אליז קרומבז. בהשוואה לפלטפורמות של ווסטווד, נעלי העקב שהתנשאו לגובה של 12 סנטימטרים יכלו בקלות להיחשב כנעלי נוחות. אך בטרם חצתה קרומבז מחצית מהמסלול, היא התנדנדה על העקבים, וסיימה את התצוגה יחפה, כשהיא אוחזת בידיה את הנעליים הארורות.

4. מי: קארן אלסון

 (צילום: rex/asap creative)

איפה: זאק פוזן, סתיו-חורף 2008-9

איך: לבושה שמלת ערב עתירת בד ועמוסה שכבות של טול, מעדה הדוגמנית האדמונית קארן אלסון שניות ספורות לאחר שעלתה על המסלול. בעזרת הדוגמנית שפסעה מולה והושיטה לה יד, אלסון קמה מחויכת. בסוף התצוגה היא כבר התהלכה חבוקה בזרועותיו של פוזן, שתמך בה (תרתי משמע) לכל אורך המסלול.

5. מי: לרה סטון

איפה: קרל לגרפלד, אביב-קיץ 2007

איך: לרה סטון היתה עוד דוגמנית מתחילה בת 23 עם רווח בשיניים, כשצעדה על המסלול של לגרפלד ב-2006. שבוע האופנה בפריז היה אחד משבועות האופנה הראשונים שלה, והדבר ניכר גם באופן בו צעדה על המסלול. ב-2009 גם סיפרה בראיון לווג פריז כי היא סובלת מהליכה מגושמת גם ללא כל קשר לעקבים, קל וחומר על סטילטו של 14 סנטימטרים. בנוסף, סיפרה כי מידת הנעליים שלה קטנה מן הממוצע, וברוב המקרים היא נאלצת לצעוד בנעליים הגדולות עליה במידה או שתיים. לימדו אותנו שאסור לצחוק על אנשים שנופלים, אבל זאת אחת הנפילות המשעשעות ביותר. צחקנו איתה, לא עליה.

6. מי: מילנה בוגולפובה

 (צילום: gettyimages)

איפה: דיור, ריזורט 2008

איך: הטופ מודל הרוסייה מילאנה בוגולפובה ידועה בזכות המראה השברירי והענוג שלה. זה בהחלט מצטלם נהדר בהפקות אופנה, אבל זה פחות תורם כשאת נאלצת לצעוד על סטילטו דקיקים להחריד על מסלול ארוך. בתצוגת קולקציית הקרוז של המותג דיור, שהתקיימה בניו יורק במאי 2007, נפלה בוגולפובה בשתי יציאות שונות אל המסלול. שמועות שנפוצו לאחר התצוגה, קישרו בין הפדיחות על המסלול לשמפניה שבוגולפובה לא הפסיקה לגמוע מאחורי הקלעים.

7. מי: יוליה חרלפנובה

איפה: פראדה, אביב-קיץ 2009

איך: השילוב בין סנדלי אספרדיל עם עקב גבוה ולא נוח, מסלול מעוקל עם דוגמת דגים מוזרה שהודבקה עליו וחוסר מיומנות בהליכה בתצוגות, היו קצת יותר מדי עבור הדוגמנית הצעירה יוליה חרלפנובה שמעדה, התרוממה ואיבדה משקל בשנית על המסלול של פראדה. בניגוד לדוגמניות אחרות, שקמות בחיוך לקול מחיאות הכפיים של הקהל, חרלפנובה לא נראתה מרוצה מהאקסידנט הציבורי.

8. מי: מוניקה ג'אגסיאק וקרולין וולטר

 (צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages)

איפה: מקס אזריה להרווה לז'ה, סתיו-חורף 2009-10

איך: מילא דוגמנית אחת שנופלת, אבל שתיים? זה כבר אסון רבתי. תצוגת האופנה של הרווה לז'ה בשבוע האופנה בניו יורק לא כללה משטח צעידה חלק במיוחד, או דוגמניות לא מקצועיות. האשם העיקרי בסיפור הזה היו עקבים גבוהים ואימום משופע, שחוברו אל הרגל ברצועות שלופפו סביב הקרסוליים. מה הפלא שאחת אחרי השנייה נפלו שדודות על המסלול הדוגמניות קרולין וולטר ומוניקה ג'אנסיאק, שאיבדה את שיווי המשקל ונפלה אחורה על גבה. תנחומינו.

9. מי: לינדזי וויקסון

 (צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages)

איפה: Fashion For Relief, קאן, 2011

איך: הדוגמנית לינדזי וויקסון, מחביבות ערוץ האופנה של Xnet, צלחה בשלום את חלקו הראשון של המסלול בשמלת טאפט מרהיבה בצבע נחושת. את מה שקרה לאחר מכן, קשה לתאר במילים. בדרך חזרה על המסלול דרכה וויקסון על שובל השמלה, וקרסה בהילוך איטי אל מול עיניה המשתהות של הדוגמנית שהגיעה ממולה. לאחר שהתרוממה בפעם הראשונה, היא הרימה את ידיה כמנצחת וחייכה לקהל, רק כדי להתרסק פעם נוספת. ועוד פעם. ופעם אחרונה ודי. וביי.

10. מי: זלדה קפלן

 (צילום: gettyimages)

איפה: ג'ואנה מסטרויאני, סתיו-חורף 2012-13

איך: לא רק דוגמניות קורסות על המסלול. מסתבר שהסכנה אורבת גם לדרי השורה הראשונה, שעלולים להתרסק גם ללא עקבים או צעידה מאתגרת. בתחילת החודש הלכה לעולמה אשת החברה הניו יורקית זלדה קפלן בת ה-95, שנפלה ממקומה בשורה הראשונה עם פניה על המסלול ומתה. אף אחד לא חייך כשהבינו שמהנפילה הזאת קפלן כבר לא תקום.