>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

שנת 2011 היתה ללא ספק השנה של שרה ברטון – פחות משנתיים חלפו מאז לקחה על עצמה את תפקיד המנהלת הקריאטיבית של בית האופנה אלכסנדר מקווין, וכבר אין ספק כי מדובר באחת המעצבות הבולטות והמוכשרות של העת האחרונה. בשנה אחת היא הספיקה לעצב את שמלת הכלולות של קייט מידלטון לחתונה המלכותית עם הנסיך וויליאם, לזכות בשלל פרסים ולהפוך לשם החם של תעשיית האופנה הבריטית.

  (צילום: gettyimages)

ברטון, 37, הצטרפה לבית האופנה של אלכסנדר מקווין כמתמחה בשנת 1996, כשהיתה עדיין סטודנטית לאופנה בסנטרל סיינט מרטינס. בשנת 2000 מונתה למעצבת הראשית של בגדי הנשים, ובמסגרת תפקידה עיצבה שמלות למישל אובמה, קייט בלנשט, ליידי גאגא, גווינת פאלטרו ומפורסמות נוספות. לאחר התאבדותו הטראגית של מקווין בפברואר 2010, היא מונתה לממשיכת דרכו בבית האופנה.

"בהתחלה לא רציתי לקחת את העבודה", אמרה בראיון וידאו לפתיחת חנות המותג בבייג'ין בחודש שעבר. "הוא היה כזה גאון, ואי אפשר להעמיד פנים שאני זו הוא. הוא היה מעורר השראה, אדם מדהים וכל כך מצחיק, מאוד פחדתי לקחת את התפקיד. אבל עכשיו, במבט לאחור, אני שמחה מאוד שעשיתי זאת, מפני שזה כמעט כמו להשאיר את הסטודיו בחיים לפי הרוח שלו. זה שמר את הקבוצה ביחד. הרי, מדוע הוא עבד כל כך קשה במשך כל השנים אם זה פשוט היה נעלם?"

אלכסנדר מקווין. ''מאוד פחדתי לקחת את התפקיד'', אמרה ברטון (צילום: gettyimages)
אלכסנדר מקווין. ''מאוד פחדתי לקחת את התפקיד'', אמרה ברטון (צילום: gettyimages)

מאז מותו של מקווין מציגה ברטון קולקציות ברוח עיצוביו, אך בפרפראזה נשית ורכה יותר החושפת את כתב ידה האישי. היא נזהרת מלייצר העתקים חיוורים של הבגדים שיצר המנטור שלה, וממשיכה את מורשתו בלי לאבד את ראיית עולמה הסגנונית. העיצובים שהיא יוצרת לבישים, נשיים ורומנטיים, אך לא נעדרים את החספוס וההילה שהטביע מקווין ב-DNA של בית האופנה.

החתונה המלכותית של בריטניה. נסיך, נסיכה ושמלת חלומות (צילום: gettyimages)
החתונה המלכותית של בריטניה. נסיך, נסיכה ושמלת חלומות (צילום: gettyimages)

ב-2011 עלה שמה לכותרות לראשונה כאשר לאחר חודשים של תהיות ושמועות נחשפה לעיני 1,900 מוזמנים ומיליארדים של צופים מרחוק, שמלת הכלה של קייט מידלטון – הנסיכה החדשה של אנגליה. שמלת המשי והתחרה בצבע שנהב, שהצליחה להיות מלכותית אך לא נדושה, הוכתרה כהצלחה גורפת של המעצבת ושל הלובשת כאחד, וברטון הפכה לשם הכי חם בממלכה המאוחדת. מעמדה זכה לאישור נוסף בחודש שעבר, כאשר הוענק לה פרס מעצבת השנה בטקס פרסי האופנה הבריטית. במהלך 2011 ברטון זכתה גם בתואר מעצבת השנה של המגזין הרפר'ס בזאר וצוינה כמעצבת מצטיינת ב-Walpole Award.

  (צילום: gettyimages)

אפילו תערוכת הרטרוספקטיבה של מקווין, "יופי פראי", אשר נפתחה בחודש מאי במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק ומשכה אליה יותר מחצי מיליון מבקרים, הוסיפה כבוד גם לברטון – המעצבת שעמדה לצדו במשך שנים ושממשיכה להעניק חיים לסגנון שיצר ולקדם את שמו גם עכשיו.