>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

בתחילת החודש יצא לאור הספר החדש Polariod בהוצאת Taschen הגרמנית, המציג 300 תצלומי פולארויד של צלם האופנה המיתולוגי הלמוט ניוטון. זהו הספר השני המתמקד בתצלומי הפולארויד של ניוטון – מחשובי צלמי האופנה במאה ה-20, שנהרג בתאונת דרכים בלוס אנג'לס ב-2004 כשהיה בן 83. ב-1992 השיק ניוטון את הספר Pola Woman, בו נחשפו עבודות רבות של הצלם מתחילת שנות ה-70, אותן תיאר אז כ"תצלומים שהציגו את המהירות והספונטניות שבהן נעשו התמונות". בעידן הטרום-דיגיטלי, מצלמות הפולארויד סייעו לצלמי אופנה רבים, שנעזרו באפשרות לחזות בתצלום מודפס במהירות, ללא צורך בתהליך הארוך של פיתוח הפילם, כדי לכוון את התאורה, לתקן את האיפור ולנבא התוצאה הסופית של הצילום.

בספר החדש, המלווה גם בתערוכה בגלריית Helmut Newton Foundation שבברלין, מוצגות תמונות של ניוטון מתקופות שונות: מתצלומים למגזין ווג פריז משנות ה-70, דרך תצלום עירום שצילם ניוטון ב-1997 ל-Focus Magazine ועד תצלום למעצב טיירי מוגלר מ-1998. תצלומי הפולארויד של ניוטון שימשו אותו במהלך עבודתו רבת השנים. בין 224 עמודי הספר מופיעים לא מעט מתצלומיו הנודעים, שהופיעו בעבר בספרי אמן שהוקדשו לו במהלך חייו. על חלק מהתמונות מופיעות הערות בכתב ידו וסימונים בטוש של תמונות שנפסלו מתוך המאגר הרחב.

הלמוט ניוטון. מצלמי האופנה החשובים של המאה ה-20 (צילום: gettyimages )
הלמוט ניוטון. מצלמי האופנה החשובים של המאה ה-20 (צילום: gettyimages )

ניוטון נולד בשנת 1920 למשפחה יהודית מברלין, שהחזיקה במפעל לייצור כפתורים. עם אירועי ליל הבדולח ב-1938, עזבה המשפחה לצ'ילה ומשם נדד ניוטון לסינגפור ולאחר מכן לאוסטרליה, אליה הגיע ב-1940. לאחר שירות צבאי בן חמש שנים, בעיקר כנהג, פתח סטודיו קטן לצילום במלבורן. ב-1948 הוא נשא לאישה את השחקנית ג'ון ברונל, שהשפיעה רבות על עבודתו ואף דגמנה לו במשך שנים רבות. היא עצמה החלה לצלם ב-1970, ועבדה תחת השם המקצועי אליס ספרינגס.

קריירת הצילום המגזיני של ניוטון החלה בשנות ה-50. תחילת למהדורה האוסטרלית של מגזין ווג, עד שב-1961 הצטרף לווג הצרפתי, לו צילם באופן קבוע במשך 25 שנה. בנוסף צילם לווג האמריקאי ולמגזיני אופנה רבים נוספים. הסגנון הפטישיסטי של תצלומיו, שצולמו ברובם מחוץ לחלל הסטודיו, יצר גוף עבודות מגובש בעל שפה חדשנית, שהשפיעה על צלמי אופנה רבים אחריו.

  (צילום: Helmut Newton copyright Helmut Newton Estate )

מאז מותו זוכה עבודתו של ניוטון למעמד איקוני. מדי שנה מתקיימות ברחבי העולם תערוכות המציגות את תצלומיו (בימים אלו מוקדשת לצלם תערוכה רחבת היקף במוזיאון לאמנות ביוסטון) וספרי צילום רבים נוברים בביוגרפיה שלו כדי לבחון את סגנונו מחדש. ניוטון הטביע את חותמו בצילומים שביטאו את צדו האפל של עולם הזוהר, לצד השראות מנוף עיר הולדתו ברלין והצגת הדקדנס האירופי במלוא תפארתו. הדוגמניות שלו הונצחו תמיד כאמזונות ארוכות רגליים המצוידות בעקבי סטילטו אימתניים וביריות, פרוות וקולרי יהלומים, או לחלופין – חליפות גבריות מחויטות, שלרוב לא מכסות פטמות זקורות. הספר Polaroid החדש מאפשר הצצה נוספת אל תהליכי העבודה של ניוטון, בניסיון להבין בדיעבד את ההחלטות שלקח בזמן אמת כצלם אופנה על סט הצילומים.