ההודעה המרעישה על חזרתו של אריה דרעי לזירה הפוליטית, שוגרה לתקשורת יממה לאחר הכרזה על שיתוף הפעולה בין חברת H&M ובית האופנה האיטלקי ורסאצ'ה. מה בין שמיטה להר סיני אתם שואלים? מסתבר שלא מעט. מי שבקיא בקוד הלבוש של תנועת ש"ס, שדרעי היה ממקימיה, חייך לעצמו מתחת למגבעת. מילה שלנו: ב-17 בנובמבר, יום השקת הקולקציה בעולם, יצטופפו בתור בסניף עזריאלי של הרשת השבדית גם לא מעט ש"סניקים, שדבקה בהם תדמית של חובבי המותג בזכות דובר התנועה לשעבר איציק סודרי ("איציק-ורסאצ'ה"). מי אמר שטיימינג זה לא הכול בחיים.

אריה דרעי, 52, פרץ אל החיים הפוליטיים במחצית השנייה של שנות ה-80, כשהתמנה בשנת 1986 למנכ"ל משרד הפנים. שנתיים לאחר מכן הוא מונה לשר הפנים, והוא עוד לא בן 30. מהר מאוד צצו פרשות שחיתות, מרמה, והפרת אמונים, כמו פרשת "בר און" ו"התיק האישי". דרעי פרש מהממשלה בשנת 1993, ואחר כך גם ישב שנתיים בכלא. בעבר ניסה לשוב אל החיים הפוליטיים, אך ללא הצלחה. עד אתמול.

במונחים אופנתיים, אריה דרעי רחוק מלהיות אייקון אופנה, בטח במגזר החילוני אשכנזי. אבל היסודות שהניח עם כניסתו לחיים הפוליטיים, והחליפות המצוחצחות שהיו אנטיתזה למראה הארצישראלי והקיבוצניקי של חברי כנסת ממפלגות השמאל, הפכו במהלך שני העשורים האחרונים לקוד לבוש בולט בתנועת ש"ס. באמצעות אימוץ של קוד לבוש מערבי שהגיע מעולם העסקים, דרעי ולהקתו "קנו" את מקומם בכנסת בלבוש מחויט ואלגנטי. כמו באמריקה.

חגיגי בכניסה לבר מצווה של יאיר נתניהו (צילום: עמית מגל)
חגיגי בכניסה לבר מצווה של יאיר נתניהו (צילום: עמית מגל)

במקרה של דרעי, הלבוש הגיע קומפלט מהבית, אבל לא המרוקאי. כמו צעירים רבים מבני עדות המזרח, דרעי התחנך בישיבות ליטאיות. במקביל למבטא האשכנזי שסיגל לעצמו, אימץ בחום גם את קוד הלבוש החרדי-ליטאי, ובמילים אחרות - "השתכנז". אם היהדות האורתודוכסית של מרוקו או של מדינות ערב אחרות הסתפקה בכובע קסקט, או אפילו בכיפה שחורה וחולצה לבנה, דרעי אימץ את מגבעות הפדורה של חברת ברסלינו האיטלקית, את החליפות המחויטות בגזרות שיושבות פרפקט על הגוף, נעלי העור האלגנטיות ועניבות המשי הצבעוניות.

בלוק קז'ואל כשהוא נופש צימר (צילום: גיל נחושתן)
בלוק קז'ואל כשהוא נופש צימר (צילום: גיל נחושתן)

לא בכדי דבק בתנועה החברתית כתם של מחממי כיסאות ואוכלי חינם. הפער בין קהל המצביעים של ש"ס למנהיגי התנועה הלך וגדל החל מסוף שנות ה-90 והלאה. למרות שאין עדויות ספציפיות כי דרעי היה ממנהיגי גל חליפות הוורסאצ'ה, אלו שפעלו תחתיו כבר אימצו את קוד הלבוש הגנדרני, ובראשם דובר התנועה איציק סודרי (שזכה כאמור לכינוי איציק-ורסאצ'ה) והשר אלי ישי, ששמשו כפוסטר מדיה של המותג האיטלקי, מבלי שהיו מודעים לכך.

מנהל דיאלוג עניבות עם אביגדור ליברמן (צילום: רפי דלויה)
מנהל דיאלוג עניבות עם אביגדור ליברמן (צילום: רפי דלויה)

בראיון שהעניק לאתר האינטרנט "בחדרי חדרים" סיפר סודרי: "לא לבשתי מעולם ורסאצ'ה, אבל רציתי לשבור את התדמית של החרדי והמזרחי הדפוק, ולהראות שאני דווקא מכיר ויודע מה זה. אבל אז הגיעו התקפות עדתיות מאוד צורמות נגדי. הרגשתי כאילו אומרים לי: 'הלו, ורסאצ'ה זה שלנו, של האשכנזים והאליטות מכיכר המדינה'".

מוקפד בחתונת בתו (צילום: עמית שאבי)
מוקפד בחתונת בתו (צילום: עמית שאבי)

בחזרה לדרעי. בשנים האחרונות נראה כי הוא אינו מקפיד בלבושו כבעבר. החליפות נראות כאילו גדלו עליו בחצי מידה והעניבות כבר לא מפוארות כשהיו. אבל אל תתטעו בו, דרעי הוא הסטייליסט האמיתי. לפני שמונה שנים הוא הקים יחד עם חבר הכנסת לשעבר מש"ס, יצחק סבן, חברה לייבוא חליפות המותג ס.לורנצו מאיטליה וטורקיה, יחד עם המשביר החדש לצרכן. "החברה הולכת לעשות מהפכה בשוק אופנת העילית של הגבר הישראלי – לא רק החרדי", אמר אז דרעי. "אם כי השוק החרדי הוא שוק חשוב מאוד בתחום אופנת הגבר". אנחנו בהחלט היינו קונים ממנו חליפה. ואתם?