אנני סאווין – השם הזה לא אומר לכם כלום, ויש לכך סיבה טובה. מדובר בבחורה בריטית, אנונימית לחלוטין, שכמעט לא מוזכרת בכלי התקשורת. הדבר הכי רחוק מסלב שאפשר לדמיין. אבל סאווין, 32, היא סטייליסטית עסוקה. ולא סתם סטייליסטית – היא הסטייליסטית של צמד כוהנות הסטייל טריני וסוזנה. כן, גם לסטייליסטיות המפורסמות בעולם יש סטייליסטית (ולה עצמה יש סטייליסטית משנה, כמו גם רשת של סטייליסטים מקומיים שאותם היא מפעילה בכל ארץ שאליה מגיע הצמד לצילומים). למעשה מדובר בהיררכיית סטייל שלמה, שכל מטרתה היא לקבץ את פריטי הלבוש היפים ביותר שיעזרו ליצור את מהפכי האופנה המוצלחים ביותר.

שבע שנים שסאווין צמודה לטריני וסוזנה. היא משמשת כעיניים והאוזניים שלהן בשטח, בוחרת את הבגדים שבהם הן משתמשות לתוכניות הטלוויזיה שלהן וגם פריטים עבורן. היא נוסעת איתן ברחבי העולם, נחשפת לתרבויות שונות, ומעידה כי ההרמוניה הכמעט מושלמת שניבטת מהמסך קיימת גם בחיים. צמד הסטייליסטיות חוזרות עכשיו לישראל, להשתתף באירועי הביוטי סיטי שמתחילים היום בגני התערוכה ואשר במסגרתם יערכו מייק-אובר מקיף ל-30 נשים שנבחרו על ידי צוות מקצועי מטעם הסופר-פארם. בכל יום תתקיים באירוע תצוגת אופנה שבה יפציעו עשר מהנשים במראה חדש. לקראת נחיתתן, הגיעה סאווין לתל אביב לפני כמה ימים לאיסופי בגדים. הצטרפתי לסאווין ולסטייליסטית המקומית גילי סיוון, מדריכתה בנבכי האופנה הישראלית.

אנני סאווין. ''הגעתי עם סגנון ברור משלי''
אנני סאווין. ''הגעתי עם סגנון ברור משלי''

אופנה עדכנית לא תמיד מתאימה לנשים אמיתיות

נפגשנו בסטודיו המותג סאקס, התחנה השנייה שלהן באותו הבוקר. "חשוב לנו לבחור פריטים מחנויות מקומיות במחירים נגישים", מסבירה סאווין. "קל מאוד להלביש את כולן בבגדי מעצבים כמו שאנל או פראדה, אבל כשהנשים מגיעות הביתה, מה אז? אנחנו מנסות לתת להן פתרונות פרקטיים".

אז איך זה לעבוד עם ה-סטייליסטיות?

"זה תהליך. אני הגעתי עם ניסיון משלי – עשיתי מהפכים לאנשים, עבודות סטיילינג והלבשתי סלבס. כלומר, הגעתי עם סגנון ברור משלי. להן יש את הטעם המובהק שלהן, אך מה שהן בעיקר עושות זה לעצב את הגוף. הן מאוד מעריכות אופנה עדכנית, אך לנשים אמתיות זה לא תמיד מתאים. לכן הן קודם כל נוגעות בסטייל על ידי הענקת צורה לגוף. החזייה הנכונה, המחטבים, התחתונים, ורק אחר כך עוברים לבגדים. למדתי מזה המון. אני חושבת שאני מביאה את הסגנון שלי, גישה יותר צעירה, והן מביאות את הטעם המובהק שלהן. סוזנה מדהימה עם נשים בסגנון הגוף שלה – נשים מלאות עם חזה בולט. ממנה למדתי הרבה. לטריני ולי, לעומת זאת, יש מבנה גוף רזה דומה, אז קל לי יותר בזירה הזו כי זה כמו להלביש את עצמי. זה היה תהליך, אבל היום אני יודעת מה הן היו בוחרות לו היו מסתובבות בעצמן".

את לא מתעייפת מהשיטוט ומהעיסוק הבלתי פוסק בבגדים?

"להפך, אני מתה על זה. אני רוצה להסתובב עוד ועוד. אין לי סבלנות, אני נמצאת בחנות אחת ואז כבר רוצה לעבור לשנייה. כך אני מרכיבה את כל התמהיל".

תוך כדי שיחה מופיעה העובדת בסטודיו בשמלת מקסי שחורה ממשי. "איזה יופי", קוראת סאווין. "לא לקחתי כזאת, אני חייבת גם אותה בשני צבעים".

שמלת דובדבנים של Vanity. ''מושלמת לטריני'' (צילום: טל טרי)
שמלת דובדבנים של Vanity. ''מושלמת לטריני'' (צילום: טל טרי)

כמו ילדה בחנות ממתקים

התחנה הבאה היא חנות קסארה ברחוב אילת. סאווין מסתערת על הקולבים ונהנית מקשת הצבעים הרחבה. "אני מרגישה כמו בחנות ממתקים", היא פולטת.

מה הסגנון של טריני וסוזנה? (אני שואלת תוך כדי רדיפה אחר סאווין).

"הן מתות על צבעים. אחרי עיצוב הגוף, הצבע הוא הדבר שהכי חשוב להן. נשים רבות מעדיפות לקנות בגדים שחורים, וזה מובן כי מאוד קל לשלב אותם, אבל אנחנו כל הזמן מנסות להחדיר לתודעה כמה שיותר צבע, הדפסים וטקסטורות".

מי המעצבים המועדפים עליהן?

"טריני מאוד אוהבת את פראדה, אבל הן יכולות לקנות בזארה בדיוק כמו אצל מעצבי העל, העניין הוא לשלב. סוזנה מעדיפה בגדים מחויטים, בגלל מבנה גופה והחזה הגדול, ובתי האופנה האהובים עליה הם אלכסנדר מקווין, גוצ'י ודונה קארן".

טריני וסוזנה. ''הן מאוד מצחיקות כשהן ביחד'' (צילום: gettyimages)
טריני וסוזנה. ''הן מאוד מצחיקות כשהן ביחד'' (צילום: gettyimages)

אנחנו ממשיכות לחנות התכשיטים של ליאת גינזבורג, ושם מאבדת סאווין את שפיותה לחלוטין. היא מודדת הכול ונפעמת מהצבעוניות ומהחומרים. כשהיא עונדת על עצמה שרשרת עם עיגולים גדולים בגווני חום וירוק, היא מודיעה: "אני לא עוזבת את ישראל בלי השרשרת הזו". אני מנצלת את ההזדמנות להוציא ממנה רכילות על יחסי צמד הסטייליסטיות המפורסמות.

איך היחסים של טריני וסוזנה בחיים?

"מעולם לא ראיתי אותן רבות. הן מאוד מעורבות אחת בחיים של השנייה, וזה רק מוכיח את עומק הקשר שלהן. אני חושבת שהן כמו אחיות – תומכות מאוד, אך יכולות גם לשבת שעות ולא לדבר. הן מאוד מצחיקות כשהן ביחד, ומדברות לפעמים בשפה לא ראויה, אפילו גסה. בעבודה כל אחת מהן מתמקדת בתחום החזק שלה, אבל הן אוהבות להתייעץ".

מה סוד ההצלחה שלהן?

"אני חושבת ששתיהן עברו דברים בחיים – נישואים, גירושים, ילדים. הן מתייחסות לעולם בגובה העיניים. דווקא החיים הלא קלים שלהן חיזקו אותן ומיתגו אותן בהצלחה. שתיהן מעורבות מאוד בחיי ילדיהן – לטריני יש ילדה וילד מאומץ, לסוזנה יש שלושה ילדים. כשהן מסתובבות איתם הן בבגדי קז'ואל קלילים וללא איפור".

שרשרת פרצופים של ליאת גינזבורג. לא עוזבים את הארץ בלעדיה (צילום: טל טרי)
שרשרת פרצופים של ליאת גינזבורג. לא עוזבים את הארץ בלעדיה (צילום: טל טרי)

הכי קשה להלביש נשים שמפחדות להזדקן

לאחר שרוב תכשיטיה של ליאת גינזבורג נארזו לטובת המהפכים בביוטי סיטי, אנחנו ממשיכות לחנות היד שנייה Vanity ברחוב גאולה. שם מסתערת סאווין על שמלת מקסי אפרפרה צרה עם הדפס דובדבנים ומצהירה: "זו שמלה מושלמת לטריני". בהמשך היא בוחרת שמלה צהובה, בזכות הצבע, ועל הדרך רוכשת לעצמה חולצת תחרה לבנה משנות ה-50.

האם יש נשים שנאבקות במהפך?

"בוודאי, בעיקר נשים דתיות שמפחדות להיראות עדכניות אפילו אם שומרים על עקרונות הלבוש שלהן. אבל הכי קשה להלביש נשים שמפחדות להזדקן. יש ז'אנר שלם של נשים שהופכות להיות וולגריות ככל שהן מזדקנות, ובוחרות בחצאיות מיני קצרצרות, מחשופים, שיער מנופח, תכשיטים ואיפור כבד. כשאנחנו מנסות ללמד אותן להוריד את הווליום, הן טוענות שאלה בגדים של זקנות. אך בסוף התהליך אני יכולה להגיד שתשע מתוך עשר נשים מרוצות ומודות לנו על השינוי".

ולסיום, מה את חושבת על אופנה ישראלית?

"יש כאן סוג של 'מדים', מעין מראה אנדרוגיני ולא רשמי. לדעתי זה נוצר בגלל מזג האוויר וההיסטוריה של הארץ. אני חושבת שנשים כאן יכולות להתאמץ יותר. בנוסף, אני מזהה בעיה אצל נשים במידות גדולות – יש בישראל הרבה כאלה, אך אין היצע הולם של בגדים למידותיהן. באנגליה יש רחובות שלמים שעמוסים בחנויות מעוצבות למידות גדולות. בישראל הן נשארות מחוץ למעגל, מה שגורם להן להתאמץ להתלבש עוד פחות".