חג הפסח הוא ללא ספק החג המשפחתי ביותר בלוח השנה העברי. חברי המשפחה מתקבצים מכל קצוות הארץ והעולם למפגש מרגש הכולל ארוחה עמוסת כל טוב. וכן, האוכל הוא אומנם הגורם המרכזי בערב, אך הנושא הנוסף שמעסיק את כולם – לפני, תוך כדי ואחרי הזלילה – הוא מה לובשים לסדר?

יותר מאשר בכל מועד אחר, בפסח הפכו הבגדים החגיגיים לחלק מרכזי ואינטגרלי מההכנות הקדחתניות לחג. לפני שנים היה נהוג לפצוח במסע קניות ולהתהדר בבגדים חדשים לכבוד האירוע, אך נראה כי נוהג זה נעלם לאטו מהעולם. יחד עם זאת, איתור הבגדים המתאימים לארוחה המשלבת חגיגיות מחד ושמירה על נוחות מקסימלית מאידך, ממשיך לכהן כאחד ממרכיבי החג החשובים.

פסח, כמו גם הקיץ המתדפק על דלתנו ונושא בחובו קולקציות ססגוניות ומרגשות, הוא סיבה מצוינת להתחדש בבגדים הולמים. להשלמת האווירה האביבית החליט Xnet לבקר בבתיהם של מעצבי האופנה המובילים בישראל, ולקבל את המלצותיהם על הבגדים הנחשקים ביותר כרגע – אלה שהם היו בוחרים ללבוש לערב החג. כל מעצב בחר בתלבושת שיצר מעצב ישראלי אחר, שאותה היה חפץ ללבוש לליל הסדר. המעצב הנבחר בוחר מיד את הבגדים האהובים עליו, וכך יעבור השרביט ממעצב אחד למשנהו, עד שתתגבש נבחרת הבגדים המומלצים החג.

המעצבת שפותחת את הפרויקט היא בחירת המערכת: אניה פליט, שהצליחה לשבות את עינינו עם אוברול משי מדהים בגוון ניוד. פליט, מצדה, ממשיכה את השרשרת ומציגה לנו את התלבושת שבה היא חושקת – שמלה מעוטרת שרשראות של המעצב ויוי בלאיש. כי בלילה הזה, כולנו מסובין.

  (צילום: ניקיטה פבלוב)

אניה פליט

בוגרת שנקר, שנת 2006. אחרי סטאז' בחברת בת של מרקס אנד ספנסר ועבודה במותג שרון ברונשר, אניה פליט לא השתהתה והקימה כבר ב-2007 את מותגה העצמאי. לפליט כתב יד ייחודי המשלב ניחוח קוטור הניכר באיכות הבדים וברמת התפירה הגבוהה. עיצוביה משלבים עבר והווה, תוך יצירת סילואט נשי שמצליח להיות טרנדי ובה בעת על-אופנתי. הקולקציה שלה מחולקת לכמה קווי עיצוב, בהם גם שמלות ערב וכלה.

הבגד

"צורת העבודה של ויוי מרגשת, וכן אהבתו לעשיית הבגדים. בחרתי אצל ויוי במעין קומבינזון שאליו מחוברות שרשראות כסופות. צ'רלסטון מודרני (25,000 שקל – one of a kind)".

הסדר

"השנה אנחנו עושים לראשונה סדר אצלנו בגינה. זה יהיה ליל סדר של חברים, שביניהם גם מעצבים, מוזיקאים ואמנים לצד המשפחה הקרובה. הארוחה תהיה גם חנוכת הבית שאליו עברנו לאחרונה".

האווירה

"בדרך כלל אנחנו חוגגים בחיפה אצל משפחתו של בן זוגי, מורן, ביחד עם אמי. אין הרבה נוכחים, אך הילדים שמגיעים הופכים את המפגש להרבה יותר שמח. קריאת ההגדה מלווה בהרבה צחוקים, ובניסיונות שלי ושל מורן לחזות מראש – לפי שנים עברו – מה כל אחד יגיד".

הזיכרון

"הסדר היחיד שערכנו כהלכתו היה כשעוד הייתי באוקראינה, כשהגיעו אלינו נציגי חב"ד וערכו סדר פסח קהילתי לכל יהודי הסביבה. לי זה היה חדש, שכן לא הייתי קרובה לדת. הסדר היה בדיוק לפי הספר, עם מצות עגולות בעבודת יד, והוא נמשך עד השעות הקטנות של הלילה".

אצל מי ויוי בלאיש מתלבש לחג? תשובה בפרק הבא בסדרה

  (צילום: ניקיטה פבלוב)