לאחרונה עולים בתקשורת משפטים מהסוג של "המגזר הרוסי הולך ונעלם", "תראו, אפילו ליברמן שבנה וייסד את ההצבעה המגזרית, צמצם ברשימתו את הקול הרוסי למינימום" וגם "הרוסים צריכים להיטמע במערכת הפוליטית הכללית". ומה אני, אחת שמשתייכת למגזר הזה, אמורה להבין מכך? "הגיע זמן שתיעלמו"? אני באמת ובתמים לא מבינה. מה יש בנו שכל כך מפריע לציבור בארץ, מה כל כך מעצבן אותם? האם זו השפה הרוסית, הנחישות של הרוסים להצליח, השאיפה למצוינות? מה למשל הפריע לזוגות במירוץ למיליון בזוג וובה ואלה? האם התנקמו בהם רק בגלל המבטא שלהם?

אתם נגד סקטוריאליות? גם אנחנו. הציבור הרוסי ממש לא חיפש להיבדל בתוך המערכת הפוליטית, לא בחר מגורים על פי שייכות מגזרית ותתפלאו, גם לא בחר על רקע העדפה סקטוריאלית. פשוט מי שהכיר את המגזר, ידע בדיוק על אילו נקודות ללחוץ. זה הכל. ליברמן לא רכב על גל סקטוריאלי, הוא רכב על מסר נכון ועבודת שטח מעולה. זו ממש טעות לומר שהוא זה שהמציא את ההצבעה הסקטוריאלית, היות ובהקשר למגזר הרוסי, הייתה מפלגה סקטוריאלית נטו לפניו (ישראל בעלייה), אשר לא שרדה זמן רב, בדיוק בגלל אותו הרצון של הרוסים להיטמע בחברה הישראלית, שקיים גם מבלי שתאמרו לנו מה לעשות.

מה כבר קיבלנו מהמדינה?

נראה לי שהגיע הזמן לתקן כמה סטיגמות בקשר למגזר שלי. למשל, האמונה שפרסו בפנינו שטיח אדום וקיבלנו מלא כספים והטבות מהמדינה על חשבון הציבור כללי. דעו לכם, שאני למשל, היות ועליתי יחד עם הוריי, לא קיבלתי אגורה מהמדינה. לקח לי שש שנים לסיים תואר ראשון, אותו התחלתי עוד באוקראינה. למה? כי הייתי חייבת לעבוד כדי לממן את עצמי ואת התואר, אז בכל פעם יכולתי להרשות לעצמי רק מספר קורסים בודדים במסגרת האוניברסיטה הפתוחה. כל מה שקיבלו הוריי זה 5,000 שקל לקניית מוצרי חשמל והטבת מס בקניית רכב ראשון, אשר מקבל כל תושב חוזר. מעבר לכך, המדינה רק דפקה אותם. אבי נפצע קשה במסגרת עבודתו הראשונה בארץ ועו"ד מטעם המדינה (כי הוא לא יכל להרשות לעצמו משהו אחר) מרח את הזמן בצורה כזאת שבסופו של דבר גם כשזכו בתיק, החברה פשטה רגל ואבי לא ראה גרוש מהם.

לאחר מכן, אבי זכה במשרת מדען מטעם המדינה בפרויקט חממות לאקדמאים. שבע שנים עבד שם ורק לא מזמן גילה שהמדינה "שכחה" להפריש פנסיה ממשכורתו במסגרת הפרויקט כל אותן שבע שנים. כך שאבי, אשר הגיע כבר לגיל 71, ממשיך עדיין לעבוד מתוך הפחד לצאת לפנסיה ולהידרדר מתחת לקו העוני. אמי יצאה לפנסיה או יותר נכון "נזרקה" לפנסיה על יד בית האבות בו עבדה במשך 15 שנה לילות וימים ולולא עזרתנו, היו בנוסף מקצצים לה גם מספר משכורות המגיעות לה על פי החוק. זה פחות או יותר היחס המיוחד שקיבלנו מהמדינה. שום דבר חוץ מהצעות מגונות, כי הרי כל הרוסיות הן "זונות", לא?!

ומה אנחנו נותנים למדינה?

אז לא קיבלנו הרבה, אבל נתנו לא מעט. העלייה מברית המועצות לשעבר הקימה רשתות חינוך מצוינות, אשר פתוחות לרשות הציבור הכללי, בניגוד למגזרים אחרים. רשת מופת, למשל, שנולדה מתוך שאיפה למצוינות וקידום תחום המדעים הריאליים, זכתה להצלחה כלל ארצית וכיום יש תכנית מופת כמעט בכל בית ספר. רשת גנים רוסיים, שסיפקה גם תכנית לימוד מעניינת וגם שעות עבודה בלתי רגילות ושרבים מהישראלים הביאו אותה כדוגמה להתבדלות הרוסית, מלאה כיום עד אפס מקום בנציגי הציבור הכללי. גם נושא החוגים בארץ קיבל דחיפה משמעותית בשל המאמנים הרוסים בתחום הספורט ומורות לפסנתר בתחום המוזיקה. אין כמעט גן כיום בלי מורה למוזיקה שמעבירה בו חוג. יוצאי ברית המועצות לשעבר תרמו רבות למדע, לחינוך, לספורט ולתרבות, מבלי לבקש שום דבר בתמורה.

אז על מה כל המהומה? הרי לא רק צעירים במגזר, אלא גם מבוגרים, מצביעים על פי אידיאולוגיה ולא על פי אינטרסים צרים. זאת עובדה. תשאלו אחד כמו אבא שלי למי הוא חושב להצביע והוא יתחיל לדון איתכם על סוגיות מדיניות, ביטחוניות וכן הלאה. הוא לא יחשוב אפילו לרגע על עצמו או על לטרפד מועמד כזה או אחר מכיוון שלא דאג לו או לא עמד בהבטחותיו. הלוואי וכולם בארץ היו מצביעים כמו המגזר הרוסי - על פי אידיאולוגיה נטו. לפי המחשבה על דעות ועמדות אליהן הם מתחברים יותר ולא על פי מי שייתן לציבור הבוחרים שלו הכי הרבה.

האם ידעתם, למשל, שלאלה שעלו לארץ בגילאי 40-50 לא מכירים בותק קודם ולכן הם עתידים לקבל או מקבלים פנסיה בגובה של כ-3,500 שקל בלבד, מתחת למשכורת המינימום. בטוח שלא שמעתם על כך וגם לא תשמעו הבטחות מאף מועמד דובר רוסית על תיקון העוולה הזאת. מדוע? כי הם יודעים היטב שאין לזה השפעה על הקול הבוחר. קחו לדוגמה את יולי אדלשטיין, משרידי "ישראל בעלייה", נדמה שהוא שכח רוסית לגמרי. כך גם ליברמן חופשי לפעול בהתאם לצרכים שלו בבניית רשימתו לכנסת. אף אחד לא הולך להתחשבן איתם על כך ששכחו את ציבורי בוחריהם, אז בואו נפסיק כבר עם ההתעסקות הזאת האם נעלם או לא נעלם המגזר הרוסי. מה זה משנה, לעזעזל? אין לזה שום השפעה על מפה הפוליטית. אם כבר משהו צריך להיעלם זו ההתייחסות המזלזלת למגזר הרוסי. כן, יש לנו מבטא. נו, אז מה?! אנחנו לא היחידים עם מבטא בארץ. תתחילו להתרגל אליו.