"חצבים פורחים וציפורים אינספור", פס הקול הוותיק של תיסלם, שרק מוכיח שוב שדברים טובים נשארים תמיד. ולרשימת הדברים הטובים של העונה, חוץ מהשיר הזה, מצטרפים גם החצבים, שפורחים עכשיו בכל פינה מצפון לדרום ולהקות הציפורים הנודדות, שחוצות שמיים מנוקדי עננים. אז תשירו יחד עם הילדים, תתניעו את האוטו ותצאו לאתר את עמודי הפריחה הלבנים והיפים, שמקשטים את כל השדות שהצהיבו מהקיץ הקשה והארוך ומחכים, כמו כולנו, לגשם.

ואחרי שגם במושב האחורי מזמזים "חצבים פורחים", הכריזו על תחרות מציאת החצב הכי גבוה בשדה ומי שימצא אותו ראשון יזכה לצילום שיודפס ויוגש למחרת לגננת, שתודה לכם מאוד.

איפה אפשר לראות חצבים?

לאורך כביש 1 בקטע שבין מודיעין ללטרון, לאורך כביש 6. אבל רצוי למצוא מקומות שבהם אפשר לעצור ממש ולהביט מקרוב בקבוצות הפריחה היפות והלבנות. כדאי מאוד להתעדכן מראש בדיווחי הפריחה של אתר צמח השדה.

פרטים נוספים כאן .

שמורת נאות קדומים

ביקור חווייתי בארץ ישראל של ימי התנ"ך, עם הנופים, החקלאות והתרבות העתיקה. מסלולי טיול מגוונים ופעילויות לילדים ברוח תנ"כית.

פרטים נוספים כאן .

נחל עיון וגבעת החצבים במטולה

סמוך לבית הקברות הותיק של מטולה תמצאו עמודי פריחה לבנים למכביר. אחר כך כדאי להמשיך ולטייל לאורך המסלול של נחל עיון.

פרטים נוספים כאן .

תל ידפת

נוף גלילי פסטורלי, תל מקושט בלבן של חצבים. מעל תל ידפת מתנשא הר צלמון, שמומלץ לטייל אליו במסלול הליכה מעגלי, ממנו נשקפת בקעת בית נטופה, המרופדת בחלקות שדה קטנות, כמו שמיכת טלאים ונופי הגליל. אם תלכו בשקט, אולי תזכו לראות בדרך באחת מהסלעיות גם שפני סלע ואם תסתכלו על הקרקע, תוכלו למצוא המון אבני קוורץ נוצצות ומאובנים שמאפיינים את האזור.

פרטים נוספים כאן .

חרבת קרתה עתלית

בקרבת מחנה המעפילים יש גבעת תצפית מקסימה שמשקיפה על הים ומפעל המלח, אשר מקושטת בפריחה של חצבים. טיפוס קצר במעלה הגבעה יביא אותנו אל מרפסת תצפית גבוהה שנבנתה על שרידי מבצר. הביטו אל הים בין עמודי החצבים ותוכלו לדמיין את ספינות האבירים עוזבות את הארץ בדרכן חזרה לאירופה או את אוניות המעפילים המתקרבות לחוף בחסות החשיכה.

פרטים נוספים כאן .

עוד אתרי פריחה של חצבים:

תל גמזו שליד מצפה מודיעין, ליד החווה בתל אביב (גבעת נפוליאון), גשר המשאלות ביפו, בירדן ההררי באזור מיצד עתרת, בכניסה ליישוב בית חנניה שליד כביש 4 וברחבי הר הנגב ושדה בוקר, במשטחים דלילים יותר.

ואחרי שתסיימו להתפעל מיופים של החצבים, תביטו למעלה כדי לראות את הציפורים הנודדות. הנה מספר המלצות למרכזי צפרות שמקיימים בימי אלה תצפיות על נדידת הציפורים. כדאי להצטייד במשקפת ובמדריך או מגדיר שיעזרו לכם לזהות את הלהקות שבשמיים.

סתיו ביפו
סתיו ביפו

אגמון החולה

תחנת החובה הראשונה לכל חובב צפרות בארץ. באגמון החולה אפשר לצפות בציפורים באופן עצמאי, להשתתף בסיורי צפרות מודרכים, לבקר בתחנות טיבוע, בסיורי זריחה, ספארי לילה או לנסוע באטרקציה - נסיעה בעגלת המסתור הרתומה לטרקטור אל מרכז ההאכלה של העגורים ולראות אותם מקרוב. כדי ליהנות מהביקור באגמון מומלץ להיעזר באוטובוס של האתר, להשכיר אופניים או רכב.

פרטים נוספים כאן .

מקור החסידה - מרכז הצפרות בכפר רופין

על שפת הירדן, לא רחוק מבית שאן בקיבוץ כפר רופין, סביב בריכות הדגים של הקיבוץ, הוקם המרכז לצפרות, בו פועלת תחנת טיבוע ציפורים ומתקיימים סיורי צפרות למשפחות ולקבוצות. במקום יש הרבה ציפורי מים - ברווזים, שחפים, חסידות לבנות ושחורות, עופות דורסים והמון דגים.

טלפון: 04-6068396.

שמורת אפק

שמורת הטבע עין אפק משמרת את נוף הביצות של עמק עכו ומהווה את השריד האחרון לנוף הביצות של מישור החוף. השמורה נמצאת על ציר הנדידה המערבי ולהקות גדולות של ציפורים נודדות בוחרות בכל שנה בשמורה כמקום למנוחה ולחיפוש מזון.

טלפון: 04-8779992.

הגן הבוטני בסמינר הקיבוצים אורנים בקרית טבעון

הגן קיים כבר עשרות שנים ויש בו צמחיית ארץ ישראל ובריכות מים. בכל שבת אחרונה מתקיימים בגן סיורי צפרות, הדרכה על טיבוע ציפורים ופעילות לכל המשפחה. הסיורים בהרשמה מראש בלבד.

לפרטים: 1-800-301-080.

בריכות הדגים של מעגן מיכאל

בריכות הדגים וחוף הים של חוף הכרמל הם אחת התחנות הפופולאריות למנוחת הציפורים בעונת הנדידה ובעיקר בסתיו. שימו לב - הבריכות נמצאות בשטח פרטי של הקיבוץ ולא ניתן להגיע לבקר בהם באופן עצמאי. מומלץ להצטרף אל אחד מסיורי החברה להגנת הטבע המתקיימים באיזור.

טלפון: 03-6388688, 057-2003030.

בריכת דגים במעגן מיכאל
בריכת דגים במעגן מיכאל

התחנה לחקר ציפורי ירושלים

במרכז גן הורדים הצמוד לכנסת מפעיל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע את התחנה לחקר ציפורי ירושלים; אתר הטבע העירוני הראשון בישראל. במקום פועלת תחנת טיבוע ומסתור שממנה ניתן לצפות בציפורים הבאות לאכול ולשתות ממתקני האכלה ושתייה שהותקנו במקום. אפשר להצטרף אל הפעילויות שבמקום, המיועדות בחלקן גם לילדים.

טלפון: 052-3869488.

פרטים נוספים כאן .

המכ"ם הרוסי באתר השריון שבלטרון

המרכז הבין לאומי לחקר נדידת ציפורים מפעיל באתר השיריון של לטרון מכ"ם מיוחד, שהובא לארץ מברה"מ לשעבר ומופעל על ידי צוות של מדענים עולים מברית המועצות, שעוקבים אחרי להקות של ציפורים נודדות.

ביקורים בתיאום מראש בלבד.

טלפון: 03-6446010.

פארק לכיש באשדוד

לאורך גדות נחל לכיש, הזורם מצפון לאשדוד, מתקיימת מערכת טבעית המושכת אליה עופות מים, דגים, דו-חיים, זוחלים ויונקים, כגון הקנית האפריקאית, צבי ביצות וצפרדעים. החברה להגנת הטבע מפעילה בפארק מדי פעם סיורי טיבוע לחובבי צפרות ולמתעניינים בתחום.

טלפון: 03-6388688, 057-2003030.

פלמינגו במדבר

בבריכות המלח שמצפון לאילת התמקמה להקת ציפורי פלמינגו שמשאירה נציגות גם כאשר רוב חבריה ממשיכים בנדידה.

טלפון: 03-6388744

פארק הרצליה

בפארק המקסים לצד שלולית החורף ודייריה הקבועים, ישנה בקתת תצפית המיועדת לצפרים חובבים.

פרטים נוספים כאן .

אינפורמציה נוספת לחובבי צפרות:

מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע

המרכז נותן ייעוץ ומסייע בכל הקשור לסיורי צפרות בישראל ומארגן סיורי צפרות בכל האתרים שהוזכרו ובאתרים נוספים

טלפונים: 03-6388744, 03-6388688.

הצפר

אתר אינטרנט המסקר את תחום הצפרות בארץ ומציג גם אינדקס ציפורים מצולם, כתבות וידאו ודיווחי צפרות מכל הארץ.

וכדאי להציץ גם כאן לרשימת אתרי הצפרות המלאה.