נרצה או לא, אנחנו חיים במדינה יהודית. ככזו, אנחנו נתקלים בדת באופן צמוד וקרוב בכל אספקט בחיים שלנו, בבית הספר, בחגים, בימי הזכרון, בצבא, בחיי האישות והזוגיות שלנו וכו'. פועל יוצא של העובדה הזו הוא שהיום בו הילדים שלנו ישאלו אותנו על אלוהים הוא בלתי נמנע בהכרח. עבור חלקנו השאלה הזו היא טבעית, פשוטה וחלק מאורח החיים שלנו. עבור אחרים, מדובר בסימן שאלה גדול שהם בעצמם עדיין לא יודעים איך להתמודד איתו. והדרכים כמובן רבות כמספר ההורים. אז שאלנו את אבות הפרלמנט מה הם יגידו לילדים כשישאלו איפה אלוהים. זה מה שיצא.

גבריאל ויינמן: תיזהר מאנשים שמאמינים

אלוהים הוא דמות דמיונית, שמשתתפת בהרבה סיפורים וספרים שיכולים ללמד אותנו דברים על החיים, על טוב ורע ועל המשמעות של אחריות. בדיוק כמו פיטר-פן, גנדלף, אנדר או הארי פוטר. יש אנשים גדולים שמסרבים להתבגר, חושבים שאלוהים הוא אמיתי ולא מבינים שכל מה שחשוב הוא השיעור שלומדים מהסיפורים שלו. אתה מבין איזה מגוחך זה? אתה הרי יודע שאין דבר כזה "פית שיניים" או "המפלצת שבארון". תזהר מהאנשים האלה. לפעמים הם נוטים לעשות דברים לא יפים בשם אותו חבר דמיוני.

ברק שטרית: קשה להיות אדם בלי אמונה

כשעידן יבוא וישאל "מה זה אלוהים?" לא תהיה לי תשובה יחידה. יהיו לי הרבה תשובות, שלכל אחת מהן יהיה את הרציונל שלה. אני אסביר שיש אלוהים או כוח עליון כלשהו ושהוא יכול לקרוא לו איך שירצה. אני אסביר לו שיש לו את האפשרות לבחור להיות אדם מאמין או להיות חסר אמונה. אני אסביר לו כמה קל להיות בעל אמונה וכמה קשה להיות חסר אמונה ובסופו של דבר, כמה נכון להאמין במה שטוב לו. אלמד את עידן שלכל אדם יש אפשרות לבחור את אמונתו וגם לו מותר להחליט ואפילו לשנות את דעתו כמה פעמים. חשוב מכל, אלמד אותו שלא משנה הדת שלו או של העומד מולו, שלעולם לא יזלזל באמונתו של אדם אחר. כי אלוהים או לא אלוהים, כבוד האדם יותר חשוב לי מהכל.

יובל אדם: שלא יבחרו בדת כפתרון

אני לא מסוגל לתת תשובה "שקולה" שמנסה להציג את שני הצדדים כדי שיבחרו. זה פסול בעיני באותה מידה כמו שאסור להציג בשיעור מדע את האבולוציה והסיפור של בריאת העולם בשבעה ימים זה לצד זה ולתת לילדים לבחור מה שבא להם. אז בוא נתאמן. "יש אנשים בעולם שחושבים שיש מישהו שנקרא אלוהים. שהוא ברא את העולם ואת כל מה שבו והוא משפיע על העולם שלנו. אני? לא, אני לא מאמין בזה. הרי היום כבר יודעים איך נוצר העולם".
אפילו לי זה נשמע לא טוב. אבל אני אנסה. התשובה הזו לילד בן חמש תהיה כזו. לילד בן עשר, 13, 20, כבר אהיה הרבה יותר בוטה. אסביר לו שזה בריחה; שזה פתרון נוח נגד פחדים מהמוות. אציג לו את האקזיסטנציאליזם והחשיבה הבודהיסטית כפתרונות נוספים למי שמחפש תשובות.
אני רוצה שניהנה מהחגים יחד; שיהיו לנו ערבים נהדרים של ביחד ובכיף אני שר את "אחד מי יודע", אבל אלוהים ישמור, שלא יבחרו בדת כפתרון.

אליסף יעקב: לא נראה לי שאכפת לאלוהים אם אני הולך עם כיפה

אני ומורן דיברנו יותר מפעם אחת על היום שבו הילדים ישאלו אותנו: "מה זה אלוהים?". זו שאלה קשה לכל אחד, אבל זו שאלה ממש קשה כשבני הזוג בעצמם לא מסכימים על התשובה. מבחינת מורן – אלוהים זו ישות שבראה את העולם שבו אנו חיים ושבעצם אלוהים והמעשים שלנו הם מה שמניע את מה שקורה כאן. התורה והמצוות שהוא הביא לנו, הם כדי שהעולם שבו אנו חיים יהיה יותר טוב. בואו נגיד שאני ומורן לא רואים עין בעין בנושא הזה. אני כן מסכים שיש ישות כלשהי שבראה את העולם (כי נראה לי הזוי שעולם כזה מפורט ומדהים נוצר לבד), אבל אני בספק אם לאותה ישות אכפת אם אני הולך עכשיו עם כיפה, מחכה 3 או 6 שעות בין בשר לחלב, הולך עם ציצית או אם יש לי או אין לי מפתחות בכיס ביום שבת ואני לא נמצא בשטח עירוב.
כששואלים אותי במה אני מאמין, אני עונה שכמו שיש אנשים שמאמינים באלוהים, אז אני מאמין באנשים. אני מאמין שאנשים אחראים לגורלם ושהם יוצרים אותו ושבסופו של דבר אנשים הם אלה שקובעים אם המקום שבו הם חיים יהיה טוב יותר או טוב פחות. לא סתם מהטמה גנדי אמר "היו השינוי שאתם רוצים לראות בעולם".

עומר להט: כבר לא חשוב אם אלוהים קיים או לא

זה לא משנה. מה שמשנה זה מה שעושים עם זה. כי נרצה או לא נרצה – אלוהים קיים, המושג קיים והשיח קיים. "אלוהים" הוא פה בשביל להישאר, כי הדיון סביבו כבר מזמן (אלפי שנים, כן?) לא עוסק בשאלה אם הוא קיים או לא. זה הכל המעטפת, הפולחן וההפצה של הרעיון.
כל אחד מאיתנו בוחר איך הוא רוצה להשתלב (או לא להשתלב כלל) בתוך המעטפת הזאת ומעצב לעצמו את האופן בו הוא יכניס את הדת לחייו, לביתו ולמשפחתו. אנשים מסוימים בוחרים להרחיק את המשפחה שלהם כמה שיותר מהדת ואחרים עושים הכל על מנת שאורח חייהם יהיה דתי ואף חרדי.

אילן שיינפלד: הדת לא מכירה בילדיי כיהודים

ילדיי גדלים בביתו של אדם מאמין - מאמין גדול בכוחה של אמונה. כל אמונה, בעיקר אמונה בטוב, ביכולת האדם לברוא את מציאות חייו ובהכרח ובאחריות שלו לעשות את המיטב עמו ועם סובביו. כבר כיום, בגיל שנתיים ומחצה, הם יודעים היכן מצויות הכיפות בשידה בביתו של סבא, ניגשים, מוציאים אותם בעצמם וחובשים אותן על ראשיהם, לקראת הקידוש. אף על פי כן ולמרות כל הדברים האלה, ילדיי גוירו בגיור רפורמי, לא בגיור אורתודוכסי, כי הדת האורתודוכסית אינה מכירה בהם כיהודים, מפני שהפונדקאית, לא תורמת הביצית שלהם, אינה יהודיה, אלא הודית.

גיא רוה: איתי יחליט אם הוא רוצה בר מצווה

בתעודת הזהות אני רווק. איתי נולד להורים שחיו יחדיו כידועים בציבור. היה טכס, היו ברכות, היתה מסיבה, אך לא היה רב ולא כל מפגש אחר עם הרבנות. גם כשבחרנו להיפרד לא היה כל מפגש עם הרבנות. המפגש היחיד היה מספר שנים לאחר שנפרדנו, כשאמא של איתי התחתנה, הפעם תחת כנפי הרבנות. פנו אלי מהרבנות ובקשו ממני להצהיר טלפונית שאני האבא של איתי. הצהרתי.

אני לא נגד היהדות. אני פשוט לא אוהב ולא מכבד את הממסד הדתי בצורתו הנוכחית. וכן, כשחברים ביקשו, הלכתי איתם לרבנות כעד. העדתי, למשל, שידידה שגדלה איתי במושב עדיין בתולה (נראה לכם?).

היום איתי כמעט בן 12 ויודע שאני לא מאמין באלוהים. אני חושב שגם הוא לא. בשנה הבאה איתי יהיה זה שיחליט אם לערוך טכס בר מצווה.

טל חן: מיהו אלוהים? תמציא בעצמך

כשהילדים ישאלו אותי, אני אמציא, כמו שכולנו ממציאים, לפי מה שנראה לנו הכי הגיוני, לפי מה שעונה על הצורך הכי חשוב כרגע – תחושת ביטחון, תחושת תקווה, תחושה של שייכות, תחושה של אפסיות או חוסר משמעות. אני חושב שגם למאמינים הכי גדולים, אלה שהולכים מילה במילה ואות אות אחרי מה שהרבי אומר, יש את המושג האישי והאינטימי שלהם, שהם המציאו בעצמם, לגבי אלוהים. כמו שאומר המשיח לעדת מאמיניו ב"בריאן כוכב עליון: "אתם לא צריכים שאני אגיד לכם מה נכון – אתם כולכם אינדיוודואלים".

הפוסטים המלאים:

שיסתדר לבד / ברק שטרית - אמונה, ראציונל ומה שביניהם

תתבגרו כבר / גבריאל וינמן -מִי יְהוָה אֲשֶׁר אֶשְׁמַע בְּקֹלוֹ, לְשַׁלַּח אֶת-יִשְׂרָאֵל... לֹא יָדַעְתִּי אֶת-יְהוָה, או את זאוס, אללה, אודין, אמון-רה, קאלי או עשתרות

מאמין באנשים / אליסף יעקב - איש באמונתו יחיה... האומנם?

ילדים רפורמים / אילן שיינפלד - אלוהים אשר בעליית הגג

לא מכבד / גיא רוה - רבנות זה לא בשבילי ועובדה שאפשר גם בלי.

אתם אינדיווידואלים! / טל חן - להמציא את אלוהים

אלוהים ישמור / יובל אדם - נולדתי יהודי

אבא של שבת / עומר להט - אלוהים פה בשביל להישאר