לפני שלושה חודשים ההצעה נחתה עלי. ברגע הראשון סירבתי בתוקף. "לעבוד באופן קבוע מחוץ לבית? לא בא בחשבון!" ואני יודעת על מה אני מדברת. עד שנולדה בתי החמישית עבדתי כמורה מן המניין. היה קשה בטירוף להוציא את הילדים בשבע וחצי כדי להגיע לבית הספר בשמונה בדיוק. ואז עוד הייתה לי את פריוולגית המעון שנפתח בשעה שבע עבור הורים עובדים.

מאז, הילדים גדלו והגנים שלהם מתחילים את פעילותם בשמונה בבוקר ולפעמים עוזרת הגננת מעט מאחרת. כך מצאתי את עצמי מאחרת שוב ושוב לעבודה.

הגיע היום בו הבנתי כי עלי לעזוב את משרת ההוראה. במהלך השנים בהם כתבתי את הטור שלי, קיבלתי טוקבקים רבים ומיילים אינספור שטענו בפני: טוב נו, את לא בדיוק נחשבת כאישה עובדת. את עובדת מהבית! מה שקומם אותי מאוד, כי העבודה מהבית דורשת התעלמות מוחלטת מהמיטות הסתורות, מערמות הכביסה, מהכלים בכיור. וכן, זו עבודה לכל דבר. עבודה של שעות רבות. הרבה פעמים מצאתי את עצמי משמונה וחצי בבוקר ועד רבע לארבע מול המחשב, למעט הפסקת קפה קצרה. כמה כוחות נפש צריך כדי להיכנס למשטר עבודה. ונכנסתי. ופעם בשבוע בקביעות היה עלי להתייצב במערכת. אני זוכרת את עצמי לא פעם מביטה ביושבים שם וחושבת, איך אנשים עושים את זה, איך יוצאים יום יום מהבית לעבודה?

  (צילום: shutterstock)

האם זו באמת אני בפקקים?

אבל הנה, ההצעה נחתה על שולחני. שדרוג מקצועי רציני, עם "אבל" אחד: הג'וב מחייב שהות יומיומית במערכת. התלבטתי במשך חודשיים. הרבה ישיבות. הרבה בעד ונגד. "האם אצליח לפזר את הילדים בכל בוקר בשמונה בדיוק וגם להיות מוכנה ליציאה?" שאלתי את עצמי בייאוש. הפרטנר הבטיח להושיט יד. מדובר בהצעה חד פעמית. שדרוג רציני.

אחרי לבטים אינספור נפל הפור והחלטתי שכן. אז הנה אני, שבועיים אחרי. כל המשפחה עברה שינוי אמיתי. פתאום הפקקים גורמים לי לאחר והילדים שאספתי אותם בעצמי, החלו לחזור בהסעה. אני עדיין מרגישה כמו בחלום. האמנם זו אני? מוקדם מדי מכדי להצהיר הצהרות או להסיק מסקנות. אני יכולה בקלות למנות בפניכם את יתרונות העבודה מהבית, אבל בדיוק השבוע חברה שלחה לי כמה מילים בנושא במייל שדיברו בשמי...

יתרונות העבודה מהבית:

כשאתה עובד מהבית אתה אדון לעצמך. אין לך בוס על הראש וכתוצאה מכך, אתה פחות לחוץ ויותר משוחרר ויכול לממש את הרעיונות שלך ללא הגבלה.

1. כשהעבודה היא דרך האינטרנט ניתן לעבוד מכל מקום. לשבת בבית קפה עם לפטופ ואפילו לעבוד מחו"ל.

2. ההשקעה הכספית הדרושה להקמת עסק מהבית לעומת עסק רגיל, זניחה.

3. העבודה בתנאים שלכם בזמנים שלכם.

4. אפשר לעבוד מהבית למטרת הכנסה נוספת ובמקביל להמשיך לעבוד כשכירים.

5. כשעובדים מהבית יש לנו יותר זמן אותו ניתן לנצל לרכישת מיומנויות חדשות והתפתחות אישית.

6. העבודה מהבית מאפשרת גמישות להתנסות במודלים עסקיים שונים.

7. העבודה מהבית פותחת אפשרויות צמיחה וגדילה בלתי מוגבלות.

חסרונות העבודה מהבית:

1. ישיבה לבד בבית יכולה לגרום להרגשת בדידות. לכן יש לבדוק האם אתה מרגיש בנוח משהות ארוכה לבדך והאם אתה מסוגל לקבל החלטות לבדך.

2. כדי לעבוד מהבית צריך משמעת עצמית גבוהה מאוד, שכן אנחנו עובדים בעצמנו ואין מי שעוקב אחרי הביצועים שלנו ומניע אותנו.

3. בבית יכולות להיות הסחות שיכולות לפגוע לנו בריכוז ולבזבז לנו זמן עבודה (למשל, ילדים). לכן, חשוב שתהיה לנו סביבת עבודה מוגדרת בה נוכל לעבוד בשקט ובריכוז.

4. כשעובדים מהבית אפשר להתפתות לחרוג הרבה מעבר לשעות העבודה שהגדרנו לעצמנו וכך לפגוע בחיינו הפרטיים.

5. כשעובדים מהבית יש נטייה לגלוש לדברים אחרים. לכן חייבים לקבוע לעצמנו שעות עבודה מוגדרות ומשימות עם לו"ז לעמוד בהן.

לסיכום, סגנון החיים של עבודה מהבית לא מתאים לכל אחד, אך היתרונות הרבים יכולים לכפר על החסרונות. תמיד אפשר להתחיל לעבוד מהבית במקביל לעבודה הקיימת שלכם ולהתנסות. לאחר כמה חודשים ניתן לקבל החלטה האם אתם מוכנים להקים עסק מהבית במשרה מלאה.