כבר 17 שנים שבכל פעם שזה מגיע אני מתרגזת. לא רק מתרגזת - מתפוצצת.

זה התחיל כשהטינאייג'ר היה זאטוט בעגלה והדבר היחיד שהרגיע אותו היה להיות בחוץ. ואני, אמא טרייה, מצאתי את עצמי גרה בגינה הציבורית, בעיקר בשעות אחר הצהריים, מנענעת עגלה לבד בחושך.

כן, בחושך, בשעה חמש אחה"צ.

כי מישהו החליט לכבות את השמש הנהדרת שלנו מוקדם. הרבה יותר מדי מוקדם.

אנו חיים במדינה שהשמש שלה היא מוקד המשיכה הכי גדול שלה, אבל מוצאים את עצמנו עוד לפני סוף ספטמבר, בכל שנה, כמו שעון שוויצרי, עוברים לכוננות חורף ולחיים בחושך. כאילו זה שוויץ פה.

אחר כך הקטנה נולדה ואחרי העבודה הייתי רצה למעון, מוציאה אותם בארבע ויודעת שחובה עליהם להיות קצת בחוץ באוויר (כי בבית הם ישתגעו וישגעו אותי). כמה שמיהרתי, עד שנכנסנו לאוטו ועד שפרקנו את הבמבה, הוופלים והשמיכה והתיישבנו על הדשא הקטן בין הבניינים, כבר היה חושך בגינה.

וכך, במשך השבוע הילדים שלי בקושי ראו אותי באור יום.

בארץ השמש הילדים גדלים בחושך כי מישהו החליט שצריך להזיז את השעון קדימה בחורף, כדי שהחושך יגיע מוקדם יותר. זה בכלל היה צריך להיות הפוך. צריך היה להזיז אותו אחורה, שהחושך ירד עלינו יותר מאוחר, כדי שהילדים שלנו ייהנו מקצת אור יום גם בחורף, אבל ככה זה פה במדינת ה"הכל-הפוך-וכבר-התרגלנו-לזה".

ובכל שנה הורים מתרגזים ובכל שנה מצטרפים עוד הורים ההמומים מהחושך הזה שיורד עלינו לעצבים, אבל שום דבר לא קורה. אף אחד לא עוצר את השיגעון הזה. שגם עולה הון למשק.

אומרים שהדתיים מתעקשים על זה, היות וזה עוזר להם עם הצום של יום כיפור.

אני לא מבינה איך הנושא הזה הפך למלחמת כוחות בין החרדים לחילוניים. הרי יש לא מעט חילונים שצמים ויש לא מעט הורים דתיים לילדים קטנים שמעדיפים ששעון הקיץ יימשך.

ובואו רגע, נודה על האמת, הצום לא מתקצר כי מזיזים את השעון.

הצום נמשך בדיוק אותה כמות שעות, דקות ושניות. אז בשביל מה? על מי מנסים לעבוד? על הקדוש ברוך או על הבטן?

אז הנה ההצעה שלי. תזיזו את השעון כמה שעות שבא לכם, אפילו ארבע אם זה מה שכיף לכם ועוזר לכם לעבוד על הגוף שלכם בעת הצום - אבל יומיים אחרי יום כיפור תחזירו את השעון למצבו הקודם.

מה אתם אומרים?

קחו לכם ארבעים ושמונה שעות סביב כיפור ותחליפו את השעון ואחרי הצום ואחרי התה ואחרי שתאכלו משהו - תחזירו. תחזירו את השעון לזמן סביר.

אור עד שבע בערב זה מה שצריך להיות.

בייחוד בחורף כשקר וכל טיפת שמש מביאה בריאות לכולנו ובייחוד לילדים.