יום אחד לבשתי לאירוע שמלה ארוכה וג'קט. העובדה שלא חשפתי שום איברים וכיסיתי את כל גופי בבגדים, גרמה לאחת האורחות באירוע לגשת אלי, לגעת בשיערי ולשאול: "האם זו פאה?" לא עלתה בדעתה האפשרות שאני פשוט מתלבשת בצורה מכובדת, כי במדינה שלנו, המילה לאישה שלא חושפת איברים היא לא מכובד, אלא צנוע. ואם את מתלבשת בצורה צנועה, כנראה שאת חרדית.

למה בעצם? אף אחד הרי לא הסתכל עקום על גוונית פאלטרו, גלן קלוז או מריל סטריפ שהתלבשו באופן צנוע להפליא לטקס אוסקר 2012. לא. להן מותר. עליהן נכתב: "לוק צחור ומדויק", "נוצצת ומושקעת" ואף "התלבושת הטובה ביותר". אצלנו אם אחת השחקניות תלבש משהו דומה, מיד יכתבו בכותרות: "היא מתחרדת". וכל זה למה? כי אנחנו אנטי צניעות.

גלן קלוז באוסקר 2012: אף אחד לא חושד בהתחרדות (צילום: gettyimages)
גלן קלוז באוסקר 2012: אף אחד לא חושד בהתחרדות (צילום: gettyimages)

אני מתלבשת בדרך כלל לפי מצב רוחי באותו היום. למשל, אני מאוד אוהבת לחבוש כובעים, ככה, לפעמים. אבל האביזר המקסים והמיוחד הזה, שמוסיף כל כך הרבה ללוּק של אישה, מביא איתו מיד את השאלה הכנראה מתבקשת כאן, בארץ הזאת, "מה? מתי חזרת בתשובה?"

וכדי לא להיחשד בחרדיוּת, הרבה נשים הולכות לקיצוניוּת השניה. גם אני הייתי כזאת. בעבר העירו לי על הבגדים וכמובן שכבר במפגש הבא - הופעתי בלבוש פרובוקטיבי במיוחד. דווקא. היום אני בצד השני. באמת משתדלת לכבד את המשפחה מצד בעלי, לפחות באירועים משפחתיים.

מריל סטריפ מקבלת אוסקר וגם מחמאות: "נוצצת ומושקעת" (צילום: gettyimages)
מריל סטריפ מקבלת אוסקר וגם מחמאות: "נוצצת ומושקעת" (צילום: gettyimages)

מה שמעניין זה שאין באמת הלכה בנוגע ללבוש דתי. יש דעה פרימיטיבית, על פיה רק אם אישה תשים שק שיכסה את כולה, היא תחשב למישהי שלבושה צנוע. כיום אין כמעט דתיות שמתלבשות בהתאם לכל הכללים שקבעו עבורן. כל האובססיה הזאת עם סוגיית הצניעות פשוט חוגגת בארץ.

לצערי, תוצאות של ההקצנה הזאת רואים בין כתלי בתי הספר. תראו את הבנות - לא מסתירות שום דבר והג'ינס הנמוך הזה, עם התחתונים בחוץ, פשוט מזעזע. רק לצורך השוואה: דעו לכם שברוסיה לבשנו שמלות עד הברך עם שרוול ארוך לבית ספר. אוי ואבוי אם מישהי הייתה מקצרת את השמלה או מתאפרת לבית הספר. הבנים התלבשו אלגנט, עם ג'קט ועניבה. כל זה לא מטעמי דת, אלא מטעמי כבוד למקום הזה.

נראה לי שאם נלמד להתעלם מכל הקשור לסוגיית הצניעות ורק נחשוב מה מכובד או לא מכובד ללבוש במקרה כזה או אחר, הכל יראה אחרת. הרי לא תראו, למשל, את חברות כנסת שלנו מתרוצצות בגופיות ומיני. למה? הן נשים צנועות יותר? לא. אני מכירה את אנסטסיה מיכאלי ויודעת איך היא התלבשה לפני שנבחרה לכנסת. אז מה העניין? הכנסת מקום מכובד יותר מכל מקום עבודה אחר? אני לא חושבת כך.

גווינת פאלטרו: "לוּק צחור ומדויק" (צילום: gettyimages)
גווינת פאלטרו: "לוּק צחור ומדויק" (צילום: gettyimages)

לסיכום, בנות ישראל, בואו נשכח מכל הקשור בענייני הצניעות. בואו נתלבש באופן מכובד - מכובד בהתאם למעמד או מכובד בהתאם למקום. לכו תדעו, אולי נראה את השינוי המיוחל גם אצל בנות הנוער? ואולי סוף סוף אוכל למצוא שמלה יפה עם חצי שרוול לחג ולא אצטרך להסתבך עם השרוולון המעצבן הזה.