הבת שלי עולה לכיתה א' ואני מתרגשת. קצת מצחיק, כי קדמו לה אחיותיה ואחיה, ועדיין, הפרפר הקטן הזה בלב, הרצון לעטוף אותה בנוצות, שלא יפגעו בה, שהיא תעבור חוויה נפלאה, שהאותיות ידמו בעיניה לעולם של קסם, שהמורה שלה תהיה מזן המורות שמאהיבות את הלימודים על התלמידות. חלק מהטקס של עליה לכיתה א' כולל עליה לרגל לחנות הילקוטים.

  (צילום: shutterstock)

הגעתי לחנות ושם עשרות תיקים, מפו הדב ועד הדבורה מאיה. פרפרים ורדרדים לצד דגים תכולים. "תגידי, את בעלת ניסיון, אולי תוכלי לייעץ לי מה חשוב בתיק של ילדה שעולה לכיתה א'?" נעמדתי דום מול שכנה צעירה וגיליתי ש... אין לי מושג. לעזרתנו נחלץ אברהם קריבוס, מנהל החנות (כפר השעשועים) ולבקשתי הוא הכין מדריך קצר להורה הנבוך:

לפי התקן

חשוב לוודא שילקוט בית הספר נושא אישור של מכון התקנים הישראלי. בדיקות המכון תבטחנה כי תיק הגב עוצב באופן העונה על צרכיו הבריאותיים של הילד ומתוכנן באופן שיגן מפני נזקים לעמוד השדרה.

כל גב והילקוט שלו

להתאמה בין גובהו של הילד לגב התיק, קיימת חשיבות ניכרת. מומלץ שתיק הגב לא ירד נמוך מתחת לקו המותניים ולא יעלה על גובה השכמות. מומלץ להשתמש בתיקים בעלי כתפיות, היוצאות מנקודה מונמכת בגב ובעלי סרטי ייצוב עליונים. אלו מאפשרים התאמה אידיאלית בין גב הילד לילקוט בית הספר. את הכתפיות יש להדק, כך שרוב שטחו של גב הילקוט יהודק לשטח גבו של הילד.

בסיס יציב

תחתית קשיחה של הילקוט, שקיימת כיום ברוב תיקי בית הספר לכיתות הנמוכות, מסייעת לשמירה על מצבו של הילקוט. התחתית הקשיחה מאפשרת לילקוט לעמוד באופן יציב, גם כשאין בו תוכן ובכך מונעת לכלוך ובלייה בטרם עת.

עמידות לגשם

הקפידו לבחור ילקוטים העשויים מחומרים עמידים במים, בייחוד בכיתות הנמוכות. ילקוט מוגן מחדירת מים יכול למנוע עוגמות נפש מיותרות, כאשר עם הגשם הראשון הופך מלאי הספרים והמחברות לגוש אחיד של נייר רטוב. יצרנים רבים דואגים לספק כיסויים עמידים במים להגנה על התיק ותכולתו. במקרים כאלו מומלץ להצטייד בכיסויים מחזירי אור, שיסייעו לילד לבלוט בשטח ויגנו עליו בדרכים.

נשיאה נוחה

אם בחרתם בילקוט בעל עגלת נשיאה, כדאי לוודא מבעוד מועד שהילקוט יושב באופן יציב על גבי העגלה ולא ישתרך אחרי הילד לאחר מטרים בודדים. חשוב לוודא שכל רצועות הילקוט מונחות הרחק מן הרצפה, כדי למנוע את שחיקתן. פרט נוסף שיש להקפיד עליו הוא ידית נשיאה מתכווננת. ידית הנשיאה צריכה להיות ארוכה באופן שלא יאלץ את הילד להתכופף וליצור מתח מיותר בגוף.

בטיחות

רצוי לדאוג שבילקוט לא יהיו חוטים או רצועות משוחררות, דבר העלול לסכן את בטיחותו של הילד.

קניה נעימה.