אחד מהנושאים החמים ברשת עולים בדיונים של הורים לתאומים או אחים שהפרש הגילאים ביניהם קטן, המחפשים פתרון לנייד שני ילדים בשכונה או בפארק בלי הסרבול של עגלת תאומים אימתנית. האם מוצר שהוא ספק צעצוע ספק עגלת נשיאה מביא עימו בשורה לעם ישראל?

שנינו יחד בעגלה אחת (צילום: אבי ורון)

ה-WAGON משווק בישראל בארבעה דגמים, למגוון צרכים וטווח מחירים הנע בין 749 ₪ ל-1299 ₪. הדגם שנבחר למבחן הוא ה-PATHFINDER WAGON (דגם 2700), הכולל שני מקומות ישיבה המאובזרים כל אחד בחגורת בטיחות תואמת, משענות גב ניתנות לקיפול ומחזיקי כוסות והוא מומלץ ע"י היצרן מגיל שנה וחצי לטיולים יום יומיים בשכונה. המוצר בעל ידית הובלה ארוכה במיוחד, שגובהה 98 ס"מ, בדומה לגובה ידית ממוצע בעגלות ילדים. המחיר: 999 ₪. זהו הוא לא בדיוק קרון ולא בדיוק מריצה. הוא לא בדיוק עגלה, לא בדיוק טיולון ולא בדיוק צעצוע. הוא לא בדיוק אף אחד מאלה והוא בעצם כולם יחד.

הורים לתאומים או הורים לשני אחים שגילם קרוב, מתלבטים לא מעט בשאלת הניידות. המשימה להגיע עם שני ילדים ממקום למקום, לצאת לטיול, היא מסובכת יותר כשמדובר בשניים. לכן את המוצר הייחודי הזה העמדנו למבחן ממושך, שכלל שני היבטים: שימוש כמשחק ושימוש ככלי אלטרנטיבי לעגלת פעוטות.

המוצר לפני הרכבה (צילום: אבי ורון)

המוצר מגיע בחלקים בארגז קרטון מרשים ואחרי הרכבה הדורשת, מברג פיליפס, פטיש וכ-10~15 דקות (תלוי במיומנות הטכנית) הכלי המפואר עומד לו גאה על המדשאה. מדובר בכלי מסיבי במשקל נטו של 8.6 ק"ג, אורך 101 ס"מ ורוחב 46 ס"מ, רוחב זעום המעלה חיוך של רווחה על פניהם של הורים רבים, שהורגלו לעגלות המתקשות להיכנס לפתחים צרים של מעליות למשל.

כדי להבין עד כמה מסיבי המוצר, די להסתכל במשקל המורשה: 200 פאונד או למעלה מ-90 ק"ג. לשם השוואה, עגלות תאומים מורשות בין ל-30 ק"ג עד 45 ק"ג בסה"כ (2 ילדים + מטען בסל).

4 גלגלי גומי בקוטר 21 ס"מ וברוחב נאה של כ-4 ס"מ נושאים על ציריהם המתכתיים את המסה הזו שיכולה להתמודד ללא קושי עם שני פעוטות מגיל שנה וחצי (המלצת היצרן) ועד גיל דו-סיפרתי.

למוצר עבירוּת מצוינת. כדי להמחיש זאת העמסנו שני ילדים במשקל כולל של כ-50 ק"ג וביקשנו מאחותם הצעירה בת ה-3 לגרור אותם על הדשא. טוב, לא בדיוק ביקשנו, צהלות השמחה של הגדולים והסיפוק בעמידה באתגר כבר עודדו אותה לעשות זאת במשך דקות ארוכות.

פעוטה בת 3 גוררת 60 ק"ג על דשא (צילום: אבי ורון)

המידות הפנימיות של הוואגון, כ-89 * 43 ס"מ מאפשרות אפילו לשלושה ילדים להצטופף כאשר המוצר נייח. לא מומלץ להסיע אותם כך. לשם כך קיימים שני מושבים עם משענת נוחה וחגורות בטיחות, חשוב תמיד אבל בעיקר לקטנטנים, שלא יפתיעו לפתע וינסו לצאת במהלך נסיעה מהרכב. הידית הגדולה ניתנת לקיפול מתחתיו ומאפשרת אחסון נוח ואף ניוד בתא המטען של הרכב, כשיוצאים לפארק או לטיול עם חברים. כמשחק, המוצר הזה שובר קופות, תרתי משמע. המחיר הגבוה שלו בישראל שובר את קופת החיסכון, כאשר המחיר הרשמי בארה"ב הוא 90$ בלבד. הדשא האמריקאי נראה מכאן הרבה יותר ירוק.

השלב הבא של המבחן היה אצל משפחה עם תאומות לפני גיל שנתיים, שנושא הניידות עמן הוא עדיין בלתי אפשרי ללא עגלה או שני מנשאים שכבר מזמן הפכו לכבדים מדי.

הנה המשוב שהתקבל:

כן:

ה"וואגון" עושה את העבודה. הוא מאפשר להורה אחד לקחת לטיול שני ילדים יחד בנוחות יחסית. הוא יפה, וקשה לעבור איתו ברחוב בלי לקבל קריאות התפעלות. יש בו מושבים נוחים הפונים זה אל זה ומאפשרים לשני הילדים תקשורת תוך כדי נסיעה. אצלנו זה גרם לפרצי צחוק הדדיים ועליזים. הוא מצויד במשענות גבוהות, בחגורות בטיחות ובמקומות ייעודיים לכוסות / בקבוקי שתייה. ל"וואגון" גלגלים גדולים ורחבים המעניקים לו יציבות ויכולת תמרון. מוט ההיגוי נוח לאחיזה וכשה"וואגון" אינו בשימוש, הוא מתקפל מתחתיו לאחסון נוח. גם משענות הגב מתקפלות ומאפשרות הגנה על ניקיון המושבים בעת האחסון גם מחוץ לבית. כשהמשענות מקופלות ה"וואגון" ראוי יותר לשם "מריצה", כי אז הוא יכול לשמש להעברה של חפצים ממקום למקום. הכי חשוב: הילדות הפרטיות שלנו שמחו עד השמים מכלי הרכב החדש שלהן. גם בנסיעה שנייה ושלישית הן פוצחות בקריאות שמחה תוך כדי נסיעה.

צריך למשוך... פחות קל ונוח מאשר לדחוף עגלה (צילום: אבי ורון)

לא:

זו אינה עגלה. ההורה צריך למשוך את ה"וואגון" אחריו. זה פחות קל ונוח מאשר לדחוף עגלה וכדי לראות את הילדים תוך כדי נסיעה חייבים להסתובב לאחור. מוט ההיגוי שולט ב"וואגון" בנוחות יחסית, אולם ודאי שהוא יותר מסורבל מידית של עגלת תינוק. אפשר ללכת עם ה"וואגון" ברחוב, אבל פחות נוח לרדת ולעלות מדרכות. אין ל"וואגון" בולמי זעזועים ולכן אפשר להרגיש את חריצי המדרכה וגבשושי הכביש. הישיבה ב"וואגון" היא ישיבה זקופה בלבד. אי אפשר להתרווח ולהירדם במהלך הטיול. כל אלה הופכים את ה"וואגון" לכלי מתאים לטיולים קצרים, עדיף כאלה שאינם כרוכים בכבישים ומדרכות. אופטימלי לטיולים במושב, בכפר, בפארק. פחות מתאים לאזור עירוני.

אמא:

התרגלנו לטיולים ארוכים בשכונה, ובגיל שנה אנחנו מחפשים טיולון קליל ונוח יותר מעגלת התינוקות הנהדרת שלנו. ה"וואגון" אינו יכול להחליף את העגלה, אבל הוא כן יכול להיות עבורנו פתרון נוח לטיולים קצרים, ולרגעים של שמחה לילדות.

אבא:
ה"וואגון" הוא גאדג'ט נפלא ומיוחד למשפחה. אהבנו את אווירת החופש וחוסר הפורמאליות שהוא מקנה לילדות. ברור כי הוא מתאים למשפחה צעירה, בייחוד אם זו גרה בקיבוץ או במושב. בשכונה שלנו, בעיר, ה"וואגון" טוב לטיולים למרכול או לביקור השכנים בקצה הרחוב. אולם, לטיולים ארוכי טווח מזה, הוא יתקשה לתת מענה. וחבל.

שלושה "בסירה" אחת (צילום: אבי ורון)

מילותיו של אלון אולארצ'יק משירו 'בא לשכונה בחור חדש' מיטיבות לתאר את התופעה היטב:

בכיכר בקפה נאספו בנות הרבה

לחישה וחיוך כזה מתנוך לתנוך.

היום כשעגלות הפרמיום כבר הפכו לשגרה וצעדת העגלות כבר הופכת אותן להצהרה חברתית פחות פופולארית בעת הזו, טיול בשכונה עם מוצר זה ייסחט חיוכים מילדכם ויסובב ראשים מכל עבר. סדרת WAGON ושאר מוצרי רדיו פלייר בישראל, ניתנים לרכישה באתר. אפשר שתספיקו להצטייד בכזה לקיץ ואפשר שתבחרו לרמוז לסבתא והסבא כי החגים קרבים. נסיעה נעימה !

מסרבים לצאת (צילום: אבי ורון)