הם התחתנו בשמחה ואהבה. זוג מקסים. אחרי הלידה הראשונה היא ירדה לחצי משרה, כי הוא עבד המון שעות כדי להרוויח יותר, כדי לאפשר להם להתקדם כמשפחה, ולקחת משכנתא, והיה חשוב לה להיות עם התינוק, ולשניהם היה חשוב שהיא תיניק. ואז, עם התינוקת השנייה היא החליטה לקחת שנה אחת חופש. והוא תמך בה. הוא ראה איך היא מותשת מהריצות, מותשת בכלל, וכל כך היה חשוב להם שהילדים יהיו עם אחד מהם. ועברו שנתיים, והיא חזרה לעבוד, אבל בחצי משרה כי הילדים עוד היו קטנים.

ואז זה קרה.

הדבר הזה שקורה לפעמים, או בעצם קורה יותר מלפעמים, הרבה יותר מדי, והם הגיעו לרגע שבו נפרדים. הוא והיא. והיה הרבה כעס. והיה הרבה כאב.

היא צלצלה אלי בחרדה. "הוא ייקח לי את הילדים", היא אמרה. מתברר שהוא צעק את זה, ואמר את זה.

הרגעתי אותה ואמרתי לה שהוא לא יכול. שבשביל לעשות את זה הוא צריך להוכיח שהיא בלתי כשירה כאמא, והוא לא יעשה את זה. לא כל עוד הילדים קטנים.

והיא אמרה שהוא אמר לה שהוא יילחם איתה עד הסוף, והיא אמרה שיש לו יכולת כלכלית הרבה יותר גדולה משלה, ושהוא כבר לקח עורך דין כריש, ולה בקושי יש כסף לשכור דירה עד שכל זה ייגמר. והיא פחדה. מאוד.

ועכשיו מובילה הח"כית יוליה שמאלוב-ברקוביץ' הצעת חוק שתבטל את האוטומטיות שבה האמהות מקבלות את החזקה הראשית על ילדים עד גיל 6.

וכדי שיהיה ברור, אז זה לא שהיום נשללות זכויות האב, וכמובן שמדובר בגידול משותף, שבו לשני ההורים יש זכויות, והדבר האוטומטי היחיד הוא שהבית של האמא הוא הבית המרכזי.

כמובן שגם היום, במקרים קיצוניים, יכול אבא לזכות בחזקה על ילדיו. הוא רק צריך לעבוד על זה קשה ולהוכיח שאכן האמא לא מסוגלת לגדל אותם.

אם החוק הזה יעבור, זה יהיה נורא. זו תהיה מכה קשה לכל הנשים החלשות ביותר בחברה.

דווקא הנשים האלו, שזקוקות להגנה אוטומטית, בייחוד ברגע הקשה והכואב הזה של החיים, שבו הכל מתמוטט, ואין אחיזה, והבלבול נורא - ההגנה הזו תישלל מהן.

הגברת שמאלוב-ברקוביץ' היקרה, אני מבקשת ממך, אל תמשיכי עם הצעת החוק הזו.

אמהות לילדים קטנים הן מגזר לא חזק ובלי גב. אני לא חושבת שהדבר הכי חשוב כרגע הוא לפגוע בהגנה שמגיעה להן, זו שהן קיבלו בזכות היותן אמהות, כדי שאף אחד לא יוכל לאיים עליהן בלקיחת ילדיהן מהן. מהחיבוק שלהן.

גם אם יש לו יותר כסף. גם אם הוא יכול לקחת עורך דין.

בשנים האחרונות היו כמה מקרי גירושין שבהן רצח האב את הילדים, רק כדי להכאיב לאם (שלושת ילדיה של לילך סימן טוב חייבים להיות דגל שחור מול עינייך).

אם בא לך לעשות משהו חשוב וטוב, תעבירי חוק המכריח כל זוג העומד לפני גירושין להיפגש חמש פעמים עם מטפל זוגי. כדי שהם יעשו את זה אחרת.

כדי שהגירושין לא ייעשו מתוך המקומות הכועסים והנוקמים, אלא בכבוד הדדי, בהקשבה ומתוך מחשבה על טובת הילדים.

כי שום דבר לא יותר טוב לילדים שהוריהם התגרשו, מאשר שהוריהם עשו את זה יפה.

כי כשהגירושין טובים, אז לילדים טוב.
או כמו שאמרו פעם: "הבטחנו זה לזו, שאם זה ייגמר, נגמור את זה יפה".

אמן. לכולם.