להיות אמא, בין השאר, זה אומר שני דברים: רגשי אשמה וחוסר ודאות. הראשון הוא בילט אין ולא ניכנס אליו עכשיו. השני מתחיל מרגע שנכנסת להריון. כי מאותו רגע קסום ומופלא, רוב הזמן, רוב האנשים שמסביבך, ינסו להסביר לך למה את לא צריכה להקשיב לאינסטינקטים שלך. הסבתות יזכרו איך בתקופתן זה היה אחרת לגמרי, החברות הטובות לא בהכרח יחלקו איתך את אותן האג'נדות והבנות מהעבודה, כל אחת מהן, תכתיר את עצמה כטרייסי הוג הבאה. ואת, כאמא טרייה, תנסי בכל הכוח להקשיב בנימוס ולעשות את מה שאת הכי מאמינה בו.

אז מכל ההחלטות שלקחתי עד היום, כאמא לתינוקת בת 9 חודשים, יש החלטה אחת שאני הכי שלמה איתה. ההחלטה להניק. ואני גם עושה הכל בשביל לשכנע כל אמא חדשה למה זה כל כך חשוב, לה ולתינוק שלה.

מפחדת שיפלו לך הציצי?

אז כן, כבר שמעתי כאלה שאמרו שמה שאני עושה, זה טרור הנקה. ואתם יודעים מה? אין לי בעיה עם זה. אמהות שניסו להניק ולא הצליחו בגלל סיבות רפואיות או נפשיות, אני מכבדת לגמרי, אבל כל אמא שלא מניקה בגלל שהיא מפחדת שיפלו לה הציצי או כל סיבה אסתטית או אגואיסטית אחרת, אני בהחלט אירה לעברה כל הסבר ונימוק ושכנוע על למה אסור לה לוותר על זה.

לפי סקרים שונים ומשונים שמתפרסמים לאחרונה בקצב מסחרר, נראה שרובכם כבר הפנמתם שהנקה זה הדבר הכי בריא והכי טוב לתינוק. אבל לפי אותם סקרים נראה שרובכם עדיין מרגישים לא בנוח כשאתם רואים אישה מיניקה בציבור. אולי זה בגלל שרובכם לא ממש מבינים מה זה אומר הנקה. אז תנו לי שנייה להסביר לכם:

הנקה זה אומר שגם כשאת שוכבת בבית חולים, הכל כואב לך אחרי הלידה, מחוברות לך אינפוזיות בשתי הידיים ואסור לך לקום מהמיטה - את תמצאי דרך להניק, כי התינוק שלך צריך את זה.

הנקה זה אומר שגם כשאת סובלת מכאבים איומים בחזה, דלקות וחום וכל מה שאת רוצה זה לישון ושאף אחד לא יגע בך, את תקומי 5 פעמים בלילה, תנשכי את הכרית בשביל לא לצרוח מכאבים ותניקי, כי התינוק שלך צריך את זה.

הנקה זה אומר שגם אם זה לא הצליח לך על ההתחלה את תעשי הכל, כולל שאיבות, פטמות סיליקון, התייעצויות עם יועצות הנקה ואחיות, תאכלי חילבה, לא תאכלי מיליון דברים אחרים, תשני תנוחות, תבכי מתסכול (כי אין דבר מתסכל יותר מאמא שרוצה להניק ולא מצליחה) ותתעקשי עד שתדעי שניסית הכל, כי זה מה שהתינוק שלך צריך.

הנקה זה אומר שגם אם את באמצע הרחוב והכי לא בא לך בעולם להרים עכשיו את החולצה, ליד ההומלסים, הנערים החרמנים בספסל ליד וההיא שלמדה איתך פעם ויושבת בדיוק בשולחן ממול, את תעשי את זה, כי התינוק שלך רעב ואין לו שום דרך להבין את המושג "עוד מעט".

אז בפעם הבאה, כשאתם עוברים ליד אישה מיניקה, אל תעצרו ותמחאו לה כפיים, אל תסתכלו אפילו, פשוט תמשיכו ללכת ותקוו שגם אתם עושים את הדבר הכי טוב בשביל הילד שלכם.