בשבועות הראשונים לחייו, התינוק מסתגל בהדרגה לעולם שאליו הגיע. הוא זקוק בעיקר לאווירה שקטה ורגועה, למגע פיזי של הוריו, לחיוך ולסיפוק של צרכיו המידיים.

נסו להיענות לתינוק כשהוא בוכה

בדקו אם הוא רעב, אם החיתול מלא, אם משהו מציק לו. בחודש הראשון התינוק עדיין לא יכול לווסת בעצמו את הגירויים המציפים אותו (קור, חום, רעב, כאב) והוא זקוק להוריו שיעזרו לו להתמודד איתם. ולפעמים הוא פשוט צריך שתחזיקו אותו על הידיים.

דברו אל התינוק

דברו בשקט ובחיוך, בקול רגוע אך לא מונוטוני. לוו במילים כל פעילות שאתם עושים, שירו והשמיעו לו מוזיקה (לא רועשת, כמובן). התינוק

אולי לא מבין עדיין את המילים שאתם אומרים לו, אבל נימת הדיבור, הטון והמגע שלכם משדרים לו מה אתם מרגישים כלפיו. נוסף על כך, המילים שנקלטות עכשיו עוזרות לתינוק לבנות את הבסיס להתפתחות הלשונית שלו בהמשך.

צרו קשר עין

עשו זאת בכל הזדמנות – בשעת ההנקה, באמבטיה, בזמן החלפת החיתול.

שחקו איתו במשחקי מעקב

הניעו את ראשכם לאט מצד לצד כשאתם מחזיקים בתינוק ופניו מופנים אליכם. העבירו חפץ מצד לצד מול פניו של התינוק או מלמעלה למטה. צלצלו מולו בפעמון או ברעשן והעבירו אותו מצד לצד כך שהתינוק יעקוב אחריו במבטו.

הלבישו את התינוק בבגדים לא הדוקים

כך הוא יוכל להזיז את ידיו ורגליו בחופשיות. אל תעמיסו עליו שכבות עבות של בגדים.

השכיבו אותו בתנוחות שונות

על הגב בזמן שינה, על הבטן ועל הצד כשהוא ער ואתם משגיחים עליו ושנו את כיוון השכיבה שלו במיטה, כך שלעתים תוציאו אותו מהמיטה מצד שמאל ולעתים מצד ימין. זה חשוב כדי שחלקי גופו השונים של התינוק יפעלו בצורה סימטרית.