מהאמנות העדינה של הצילום ועד בית מלאכה שילמד את הקטנים כיצד להכין זוג סנדלים בעצמם, לפניכם מגוון סדנאות אמנות ואומנות המתקיימות ברחבי הארץ, והמיועדות לילדים. חלקן כל כך מהנות, עד שאנחנו בטוחים שגם ההורים לא יהססו להצטרף.

אזור הצפון

צילום ללא מצלמה

מוזיאון לצילום הסוקר את ההיסטוריה התפתחות הצילום והמצלמות בארץ ובעולם.

מה עושים: לומדים לצלם ללא מצלמה. הסדנה מתקיימת בחדר חושך במהלכה מכינים פוטוגרמות (רישום באור) בעזרת חפצים. הילדים יוצרים תמונה על גבי ניר צילום רגיש לאור ועוקבים אחר תהליך פיתוחה מול עיניהם המשתהות עד לקבלת התמונה שיצרו בשחור-לבן.

למי: מגיל 3.

מתי: בימי שני-חמישי ושבת.

כמה: 10 שקלים, בתיאום מראש.

פרטים: המוזיאון הפתוח לצילום, גן התעשייה תל-חי. 04-6816702.

סנדלרים ליום אחד

הסנדלרייה הנטושה הפכה למוזיאון נוסטלגי ובית המלאכה הישן נעור לחיים חדשים. לצד השולחנות ומכונות העבודה מלפני 50 שנה נתלו תמונות מצהיבות מהעבר ועל המדפים מוצגות הנעלים הישנות, כולל נעליה של גולדה מאיר. מוש הראל, שנושא בגאווה את תואר המקצוע הנכחד - סנדלר, אחראי על שיקום המקום ולצד תיקון ושדרוג נעלים ישנות הוא מייצר נעלים וסנדלים בעבודת יד מסורתית.

מה עושים: בסדנה "סנדלר ליום אחד" מוש יכיר לכם את החומרים, ילמד כיצד מדגמים ואז תתחילו לגזור, לחתוך, להדביק, לדפוק ולשייף. לאחר שש-שבע שעות תצאו עם זוג סנדלים מעשה ידכם להתפאר.

למי: מגיל 10.

מתי: רצוי לתאם מראש.

כמה: 450 שקל.

פרטים: סנדלרייה, קיבוץ איילת השחר. 04-6932387.

עיצוב כלים שימושיים מחימר

ענבר רסקי היא אמנית, קדרית, מתמחה בטיפול באומנות ומתגוררת מול נוף הכנרת והרי הגליל משמשים לה השראה. החיבור העמוק שלה לעבודה בחימר הובילו לפתיחת הגלריה באתר ההיסטורי של המושבה ולסדנת התנסות חווייתית בסטודיו האינטימי שלה.

מה עושים: ענבר תלמד אתכם לעבוד על אובניים, לעצב כלי שימושי ולצייר על כלים מוכנים. אחרי שתיים-שלוש, כל משתתף ייצא מהסדנה עם שני כלים.

למי: לזוגות ומשפחות עם ילדים מגיל 4.

מתי: כל השבוע, בתאום מראש.

כמה: 150-120 שקל.

פרטים: ענבר רסקי, ראש פינה. 052-3406218.

בניית צעצועים מעץ

ה"נגרייה של סבא יוסי" היא הפתעה קטנה על המזח של האגם הלאומי. לסבא הנחמד נגרייה צבעונית ושמחה - בחנות הוא מציג את צעצועי העץ שהוא "מנגר" (סוסי נדנדה, עגלות, רכבות, חיות, שרפרפים ועוד) ובנגרייה הוא מלמד את הילדים את אחת מהמלאכות הנשכחות. לדבריו "בעבודה בנגרייה הילד חוזר לחוש בידיו את סוגי העץ השונים ואת העשייה והיצירה המעשית בו". עוד בנגרייה: צעצועים להרכבה בבית ומשחקיה על "ספינת פיראטים".

מה עושים: משייפים, מחברים, מדביקים, צובעים וחוזרים הביתה עם צעצוע חדש שהילדים בנו במו ידיהם.

למי: מגיל 3

מתי: שישבת, בשאר השבוע בתיאום מראש.

כמה: מ- 57 שקל, 25 שקל למשחקייה.

פרטים: הנגרייה של סבא יוסי, נמל עין גב. 04-6658195.

יצירת פסיפסים צבעוניים

האמנית דלית בן שלום מפסלת בבטון וברזל בשילוב אבני פסיפס צבעוניות ועבודותיה הצבעוניות והמרשימות מוצגות בסטודיו ובגינה שבכניסה אליו.

מה עושים: סדנאות הפסיפס של דלית הן חוויה אמנותית משפחתית ומגבשת בסופה תצאו עם יצירה משותפת של שלטים לדלת הבית, קישוטים דקורטיביים ועד לשולחן קטן.

למי: לכל המשפחה.

מתי: כל השבוע, בתיאום מראש.

כמה: 50 שקל.

פרטים: מוזיאקה, קיבוץ יחיעם. 052-3224431.

עיצוב בזכוכית

דני קלדרון הוא אמן ומעצב זכוכית בינלאומי שעובד בטכניקה ושפה ייחודיים לו. ניתן לערוך סיור בתחנות היצור, ולהיוודע לעבודותיו המקוריות ודרך עבודתו. במהלך הסיור, דני מדגים את תהליך עיבוד הזכוכית החל מהחיתוך דרך עמדת הליטוש, השטיפה, עיצוב הכלים ושריפתם בתנורים הגדולים. בסיום מוקרן סרטון המספר עליו ועל עבודתיו המוצגות בגלריה.

מה עושים: דני מנחה סדנאות של שעתיים עד חצי יום במהלכן תוכלו ליצור כלים ופריטי זכוכית בעיצוב אישי. את הכלים יכניס לשריפה ובסיום התהליך היצירה תישלח לביתכם.

למי: למשפחות וילדים מגיל 5.

מתי: בתיאום מראש .

כמה: מ-85 שקל לסדנה, 15 שקל לסיור.

פרטים: קלדרון MD, קיבוץ געתון. 052-3833501.

יצירות מחומרים ממוחזרים

לאמנית ענבל זלמן פנונו יש סטודיו צבעוני ושמח על גג ביתה המוקף במדשאות, בוסתן ופינת חי עם תרנגול שחור, פסיוני זהב, ברווזים, טווסים, ארנבונים, עיזים וזוג אתונות. בעוד המבוגרים נכנסים לסטודיו מהדלת הגדולה הוורודה, לקטנים עיצבה דלת קטנה וחמודה שצבעה בסגול.

מה עושים: ענבל עורכת מגוון סדנאות מחומרים ממוחזרים וכן שעת סיפור המלווה ביצירה בהשראתו. היא יוצרת עם הילדים צעצועים, משחקים, שרפרפים, כובעים מקרטון ובד, בובת יד מנייר, מסכות, ציור על מטריות, חולצות ועוד. לאחר הסדנה תוכלו לקטוף פירות ולאכול במקום, ללטף את החיות ולרכוב על האתונות.

למי: לגילאי 5-7, 3-5.

מתי: בסופשבוע, 11:00-15:00, בחמישי שעת סיפור ויצירה. בתיאום מראש.

פרטים: ELU, בצת. 050-2832167.

ציור ומשחקי צבע

הבית של אירית קלכמן הוא צבעוני ומזמין וכך גם הסטודיו הצמוד אליו, בו היא מציגה את ציוריה.

מה עושים: אירית מזמינה להשתרע על המזרנים ול"לגעת בילד שבנו" באמצעות משחקי צבע ויצירה מהמקום הכי ראשוני, מהרגש. המשתתפים בוחרים צבע אחד מתוך סלסילת הצבעים, היא מחלקת דפים, מבקשת לעצום עיניים, להקשיב למוזיקה, להסיר אחריות, לזרום עם הרגש ולצייר בעיניים עצומות את הנושא שבחרה עבורנו. בסיום הופכים את הדפים מבלי לראות את הציור ומציירים אותו שוב, הפעם בעיניים פקוחות. בתום התהליך היא מנתחת את העבודות ומספרת שלכל אצבע צבע ומה הוא אומר עלינו.

למי: חוויה מרגשת לכל המשפחה.

מתי: בתאום מראש.

פרטים: אירית קלכמן, גרנות הגליל, 054-7222834.

עיצוב בעור

אלדד בכר הוא אומן שעוסק בעבודות בעור בבבית המלאכה הממוקם בצמוד לרפת הקיבוצית. הוא מייצר חגורות, תיקים, סנדלים ונעלים מתוקות לפעוטות, ומלמד בבית הספר לעבודת יד בעור שבמקום. בצמוד לבית המלאכה נמצא גם מפעל הנפחות של אביו שם תוכלו לצפות בו בעבודתו. בין בתי המלאכה של האב והבן מחברת פינת זולה לתפוס אתנחתא מול הפרות הגועות.

מה עושים: מתנסים בעבודה בעור ובריקוע של צמידים, סיכות לשיער, מראות, ארנקים, תיקים ועד לסנדלים אופנתיים.

למי: מגיל 5.

מתי: ראשון –חמישי, 09:00-17:00, יש לתאם מראש.

כמה: מ-32 שקל לסדנה.

פרטים: אומניה, קיבוץ אפק. 04-8784330, 052-8391797.

עיצוב בנייר

יזהר נוימן מתגורר מול נוף רכס הרי קישור-ירכא. הוא עוסק בהפקת נייר מעץ הקואוזו היפני החל מגידול העצים במטעים, גיזום, גילוף הקליפות מהענפים, השרייתם במים ועד שלב יצירת העיסה, יציקתה לתבניות רשת, יבוש וקבלת הנייר.

מה עושים: מצטרפים אל נוימן בכל שלבי תהליך הפקת הנייר בדרך היפנית המסורתית. הילדים יהנו בעיקר מקילוף הענפים ושילוב עלים יבשים בתוך הנייר. בנוסף מתקיימת גם סדנת קליעת סלים מסנסני תמר.

למי: מגיל 5.

מתי: כל השבוע, בתאום מראש.

כמה: 40 שקל.

פרטים: תות נייר, ג'ת הגלילית. 04-6795992.

יצירה עם דלועים

תשכחו מדלעת למרק הכתום או לירקות של הקוסקוס. אצל יאיר בלאושטיין הדלועים, שהוא מגדל בשדות שליד ביתו, משמשות לו כחומר גלם ליצירותיו האמנותית.

מה עושים: אתם מוזמנים לבחור את הדלועים מתוך הערמות ויאיר ילמד אתכם לעצב מהן מסיכות, חיות ובובות בשילוב ציור, הדבקות, חרוזים ואביזרים.

למי: למבוגרים ולילדים מגיל 4.

מתי: כל השבוע, 10:00-16:00.

כמה: מ- 50 שקל.

פרטים: דלארט, בצת . 052-3751752.

ציור על משי

שלומית עזתי היא אמנית מוכשרת המציירת על בדי משי ומעצבת צעיפים, בגדים, תכשיטים ובעיקר טליתות ססגוניות ומיוחדות במינן.

מה עושים: שלומית מחלקת למשתתפים בד משי לבן, ערכת צבעים וסינר ומלמדת לצייר על הבד ולעצב לכם תמונה או צעיף צבעוני. עד שהיצירות יתייבשו ויחכו לכם מגוהצות וארוזות תוכלו לסייר בגן הארכיאולוגי שבקיבוץ, להשתולל בגן השעשועים ולזלול פיצות ומאפים מעולים במאפייה של אפרת כץ.

למי: לכל המשפחה.

מתי: בתאום מראש.

כמה: 80-50 שקל.

פרטים: משי בגליל, קיבוץ בית העמק. 04-9960611.

רקיחת בשמים

מרכז לייצור קוסמטיקה טבעית ואורגנית. יש בוסתן פרי וערוגות צמחים הגדלים בגן הצמוד מהם מפיקים שמנים אתריים ורוקחים את המוצרים הקוסמטיים.

מה עושים: סיור מודרך בגן המלווה בהסברים על תכונותיהם על השמנים וסדנה בה תלמדו לרקוח בושם אישי מתמציות השמנים בשילוב הניחוחות האהובים עליכם.

למי: לכל המשפחה.

מתי: שישבת, 10:00-15:00.

כמה: 25 שקל

פרטים: לבידו, מושב נהלל. 046515132.

יצירת פסיפס

רחוב מסדה הוא השנקין של חיפה. ברחוב יש עדיין חנויות של פעם, גלריות קטנות, קצת ענתיקות, ובתי קפה שכונתיים ומדליקים. באחת החצרות גילינו סטודיו לפיסול בפסיפס, ובו תוכלו להתרשם מעבודותיה היפות של הגר שעיצבה, בין השאר, גם פסיפסים מפוארים לביתו של ביל גייטס.

מה עושים: מצטרפים לשיעור פסיפס ("כל זמן שאני בסטודיו אפשר להישאר כמה שרוצים", מציינת הגר) ובוחרים משטח עבודה, ציור שאהבתם, סלסילות עם אבנים צבעוניות ועובדים בהרבה סבלנות.

מתי: ראשון-שלישי, חמישי-שישי.

כמה: 130 שקל.

פרטים: הגר פסיספסים, מסדה 18, חיפה. 054-2465792.

אזור המרכז והשפלה

תפירה וסטיילינג

סדנאות אופנה בהן לומדים עיצוב, תפירה, סטיילינג וארגון המלתחה הפכו לטרנד לוהט בקרב ילדות ונערות . סדנה שכזו מתקיימת במרכז לאקונומיה - מוסד חינוכי שמטרתו, בין השאר, להקנות כישורי חיים ברוח עקרונות האקונומיה.

מה עושים: מצטרפים לחוגים וסדנאות אופנה, סריגה, בישול ותזונה. בסדנה האופנתית לומדים לתפור ביד ובמכונת תפירה, לשדרג ולמחזר את הבגדים מהארון הפרטי, לעצב ולתפור תיקים, כריות, בובות, סינרים, חצאיות ואביזרי אופנה, לרקום וליצור אפליקציות (ולא בנייד). בסדנה נוספת לומדים את יסודות הטקסטיל וכישורי התפירה.

למי: לתלמידי א'-ו', ז'-יב'.

מתי: במהלך השנה.

פרטים: המרכז לאקונומיה ישראל, רחובות. 08-9365054,

ציור על עץ

הגלריה הוותיקה, שסימלה הוא ציפור הקקאדו, מוקפת בנופי עמק האלה המשמשים השראה לרעות ואהרון שחר, הוא נגר אמן והיא ציירת ומוזיקאית. השניים יוצרים מוצרים דקורטיביים ושימושיים, מציירים עליהם בעבודת יד ומפעילים מרכז לאמנות יוצרת.

מה עושים: תחת הכותרת "כל אחד נולד אמן" אתם מוזמנים לצייר ביחד על שטיח עץ משפחתי, על שלט, תמונה ועוד. בתום היצירה רעות עוברת על העבודות עם מרקר 'פלא' ומעניקה להן טאצ' משלים.

למי: לכל המשפחה.

מתי: כל השבוע, בתיאום מראש.

כמה: 45-150 שקל.

פרטים: גלריית קקאדו, מושב צפרירים. 052-8625271, 02-9998922.

עיצוב תכשיטים אישיים

אורית נבון-כהן צורפת תכשיטי זהב, כסף ואבני חן. את מרב תשומת הלב מושכים התכשיטים הצבעוניים שאותם היא מעצבת מחרוזי זכוכית. בפינת העבודה בסטודיו שבעליית הגג היא מדגימה איך היא מתיכה מקלות זכוכית מעל להבה ובטכניקה מיוחדת יוצרת מהם חרוזים בשלל דוגמאות וצבעיים.

מה עושים: אורית מעבירה סדנאות צורפות במהלכן מעצבים ומייצרים תכשיט אישי מפליז, נחושת או גולדפילד.

למי: לאמא ובת מגיל 10 וכן למפגשים משפחתיים.

מתי: בתיאום מראש.

כמה: 150-200 שקל.

פרטים: אורית נבון, שריגים. 050-8683508.

ייצור כלי נגינה

ג'ו בייזר הוא אומן שעובד בעץ , וממנו הוא מעצב קערות בטכניקה של חריטה ויוצר חלילים מקצועיים מקנים. גם דפנה, רעייתו, היא אומנית שעוסקת בקרמיקה וציור וביחד הם מפעילים מרכז לאמנות יוצרת ומייצרים גם יין ייחודי. המבקרים מוזמנים לראות את תהליכי ייצור עבודותיו של ג'ו ולהתרשם מיצירותיהם המוצגות בגלריה.

מה עושים: מצטרפים לסדנה לייצור חלילים בהנחיית דפניה וילדיה הכוללת שיוף, ליטוש והפיכת צמח הקנה לכלי נשיפה.

למי: למבוגרים וילדים מגיל 5.

כמה: 20-50 שקל.

פרטים: Joe's place – מרכז לתיירות יוצרת, שילה. 054-5994234.

ציור אינטואטיבי ופיסול בחימר

דורית אנג'ל-רוקח היא ציירת, פסלת ומנחת סדנאות אמנות בסטודיו שלה, וכן גם בסדנאות ייחודיות של ציור בטבע. המשתתפים מקבלים השראה לעבודותיהם כבר בכניסה לסטודיו, בגינה, שהיא למעשה סוג של גלריה פתוחה וכן מהפסלים הצבעוניים ומלאי ההומור המוצגים ברחבי הבית ובסטודיו הססגוני. לדברי דורית "כל ילד הוא אמן" ותחת הכותרת הזו היא מאפשרת לילדים להשתמש ב"כלי משחק"- עיפרון, צבע, מכחול, חימר, עיסת נייר ועוד, תוך שימוש במגוון טכניקות, זרימה חופשית עם נטייתם הטבעית ופיתוח שפת יצירה ממקום אינטואיטיבי אישי.

מה עושים: בוחרים באחת הסדנאות – פיסול בחימר שמתחיל בפיסול סקיצה מפלסטלינה והעתקת הפסל לחימר; סדנת ציור אינטואיטיבי – מציירים 4 ציורים על בריסטול ובסוף התהליך בוחרים אחד אותו מעתיקים בצבעי אקריליק על בד קנבס.

למי: לילדים מגיל 4 וכן סדנאות רב-דוריות

מתי: כל השבוע, בתאום מראש

כמה: 120-150 שקל, כולל כיבוד קל

פרטים: סטודיו חומרים, באר יעקב. 054-6881311.