מריחים את הסתיו? למרות שבארצנו עונת המעבר אינה מובחנת וברורה כמו בארצות הקרות, הרי שהצמחייה בגן מגיבה בהתאם לעונה, וצמחים נשירים מקבלים צבעים מיוחדים ומרהיבים.

גם בתקופה זו אפשר לטפח את הגן כדי שיהיה נעים לישיבה, וליהנות מהשינוי במערך החומרים של הצמחים: הצבע הירוק בעלים מתפרק, ונותרים רק הצבעים הצהובים והאדומים. לפניכם כמה זנים המתאימים לגינות בעלות גודל שונה.

עוד על גינון בסתיו בעשו בעצמכם

>> בניית חממה קטנה למרפסת ולגינה

>> מדריך לגינת ירק חורפית

>> גידול תותים בעציצים

שתילת צמחי סתיו

 אגס קלריאני. מפיץ גם ריח טוב (באדיבות משתלות וונדי )
אגס קלריאני. מפיץ גם ריח טוב (באדיבות משתלות וונדי )

עצים ושיחים המתאימים לגינות קטנות:

אלון התבור: בזנים מבויתים העץ יתנשא לגובה של 2.5 עד 6 מטרים, ולכן מעולה לגינות קטנות.

שיח אברהם מצוי בצהבהב: שיח גבוה באופן יחסי, גובהו כמטר-שניים. בנוסף להופעתו בסתיו הוא מלבלב עם בוא האביב.

גפנית מחומשת: מטפס המתאפיין בצמיחה מהירה לגובה של 5 עד 7 מטרים. משמש לכיסוי קירות ושטח, לכן אפשר לגדלו בצמוד לקיר הבית או לגדר, כל עוד המקום מואר בצל חלקי עד שמש בינונית. עצים שגדלים לגובה של 10-8 מטרים בממוצע:

  • ספיון השעווה: עץ המתאפיין בקצב צמיחה בינוני-מהיר. מתאים לשתילה בכל הקרקעות, כל עוד האזור מקבל שמש מלאה.
  • אלה סינית: עץ בעל קצב צמיחה בינוני, המתאים לשתילה כעץ בודד או כקבוצה.
  • אגס קלריאני: עץ המעניק בפריחתו גם ריח לגן.

עצים גבוהים יותר:
  • אלה ארץ ישראלית:עץ הצומח לגובה של יותר מ-10 מטרים. עצי אלה הם עצמאיים ובדרך כלל לא דורשים השקיה נוספת.
  • דולב:מתנשא לגובה של 15 מטרים בקצב צמיחה בינוני-מהיר, ולכן אינו מתאים לכל הגינות. אלו שיוכלו להכיל אותו ייהנו מעץ עמיד למחלות ולמזיקים.

צבעי השלכת שונים מצמח לצמח ואינם ידועים מראש. כדי להבטיח את צביעת הגן בגוני שלכת יפים מומלץ להגיע למשתלה ולבחור עצי שלכת בחודשי הסתיו. כך תוכלו לבחור עצים או שיחים, שיבטיחו לנו צבעוניות מרשימה בתקופה זו גם בשנים הבאות.

אם אינכם רוכשים צמח מפותח השתמשו בצמחים אשר מיוצרים מייחורים של צמחים המוצאים חן בעיניכם. הייחור תואם את הצמח ממנו נלקח וכך ניתן להבטיח את גוון הצבע שיתקבל בתקופת הנשירה. לאחרונה ישנן משתלות שמציעות ייחורים מורכבים, המשלבים בין זני עצים שונים שהמשותף לכולם הם צבעי שלכת יפים. כך מובטח עץ עם גוון מרשים.

טיפוח הגינה בעונה בקרה

עלי השלכת דווקא מועילים לגינה (צילום: thinkstock)
עלי השלכת דווקא מועילים לגינה (צילום: thinkstock)

עלי השלכת:יש הרואים את נשירת העלים כמטרד שצריך לסלקו, אולם עבור חובבי גינון מראה השלכת מוסיף יופי לשבילי הגן. השלכת אף מועילה לגן שכן לאחר הנשירה נוצרת בעלים רקבוביות שתורמת לקרקע חומר אורגני מטיב ומזין.

גיזום: רצוי להכין את העצים בגן לקראת החורף על ידי תמיכה בעצים הצעירים, קיצור ענפים שעלולים להישבר וענפים סדוקים או יבשים. חשוב להעריך אלו ענפים עשויים לגרום למפגע בחוטי חשמל וגגות בעקבות רוחות חורף חזקות.

מעבר להיבט הבטיחותי, הסתיו הוא העונה המתאימה ביותר לגיזום העץ מבחינה בריאותית עבור הגלדה ואיחוי תקין של הקטע הגזום. הפחתת כמות הענפים בהתאם לתאורת החורף הקודרת תשפר גם את רמת התאורה הגינה.

השקייה: זכרו שיש להוריד את כמויות מי ההשקייה בהתאם לטמפרטורות, אך לא לעצור את ההשקייה, גם אם כמה גשמי סתיו יפתיעו אותנו. הגשמים הראשונים אינם מעידים על ההמשך.

כדי למנוע אכזבות, זכרו שהטבע והגינה אינם מתחשבים בשמות החודשים וסדר הופעתם בלוח השנה. כל עניינם הוא מזג האוויר המורכב מטמפרטורות, אורך היום, עוצמת קרינה וגשם. לכן כאשר ניגשים למלאכת הגינון ודאו שאכן הסתיו הגיע גם מחוץ ללוח השנה.

>> הכינו את ביתכם לחורף