חדרי האמבטיה או המקלחת בישראל מתאפיינים בחללים קטנים יחסית, ועל כן כל בחירה של אלמנט עיצובי - מבחירת צבע הארונות ועד גוני המגבות - היא בעלת משקל רב. לפני שניגשים למלאכת העיצוב יש לקחת בחשבון כמה אלמנטים.

אלמנטים מרכזיים המגדירים את גוני ועיצוב האמבטיה

 • ארון אמבטיה מראה, משטח (שיש/עץ/חלק מהארון) וכיור
 • חיפוי קירות וריצוף
 • צבעי הקיר והתקרה
 • כלים סניטריים (שלרוב הם לבנים)
 • אביזרים נלווים כמו שטיחון, מגבות וכו'.

___________________________________________________________________

עוד על שיפוצים בחדר האמבטיה בעשו בעצמכם :

>> 10 טיפים לעיצוב חדר האמבטיה

>> איך קודחים בקרמיקה?

>> איך פותחים לבד סתימה במקלחת?

______________________________________________________________________________________________________

בין אם אתם בונים חדר מקלחת או אמבטיה חדש ובין אם אתם מבקשים לחדש את העיצוב או לשדרגו, לפניכם כמה עקרונות חשובים, שיעזרו לכם במלאכה:

עיקרון 1: בחרו עוגן עיצובי

מתלבטים מאיפה להתחיל? פנו לחנות, מגזין או חלל שביקרתם בו, ובחרו מרשימת האלמנטים לעיל בחירה אחת שמצאה חן בעיניכם בוודאות. בחירה זו תהווה עבורכם את העוגן לשאר הבחירות העיצוביות והצבעוניות, וכך תוכלו לייצר חלל הרמוני ואחיד.

עיקרון 2: הקפידו על הרמוניה בין האלמנטים

השתדלו להימנע מלייצר "תחרות" בין האלמנטים העיצוביים שבחרתם. נסו לייצר תמיכה של אלמנט באחר. אם בחרתם ריצוף או חיפוי מאוד נועזים ומסוגננים, כדאי ששאר האלמנטים, כמו ריהוט ואביזרים, ישתלבו כ"נותני במה". שילוב שכזה ניתן לייצר במערך גוונים אחיד (לאוו דווקא גוון אחד) לכל האלמנטים המשתלב בצורה הרמונית עם הריצוף או החיפוי, או דווקא בקונטרסט חד כדי להבליט את האפקט המסוגנן שבחרנו.

בפרויקט הזה היה צורך לטפל בארון אמבטיה של נגרות משובחת לצד חיפוי קיר, שיש וריצוף מיוחדים שנבחרו. לכן חשוב היה למצוא גוונים מאוד מדויקים שישתלבו בבחירות הקיימות ולא יתחרו בהן.

 גוונים הרמוניים שמשתלבים זה בזה (צילום: מיכל יניב )
גוונים הרמוניים שמשתלבים זה בזה (צילום: מיכל יניב )

הגוון התחתון והמבצבץ שנבחר הוא סגול-ורוד עדין שהותאם לשיש.

 גוון סגול ורוד שמתכתב עם השיש (צילום: מיכל יניב )
גוון סגול ורוד שמתכתב עם השיש (צילום: מיכל יניב )

הגוון העליון, שהוא הגוון המלא יותר ברהיט, הוא אפור חם. האפור נבחר בהתאמה לחיפוי הקירות אך בדרגת כהות גבוהה יותר, דבר שהדגיש את הרהיט היפהפה, נתן במה נאותה לשיש המיוחד ויצר הרמוניה בחלל כולו.

 (צילום: מיכל יניב )

במקלחת נבחרה טכניקה בשני גוונים בהתאם לחלל המעוצב. אל תיטעו לחשוב שהגוונים הנבחרים הם שחור ולבן סטנדרטים. בכדי לייצר רכות והרמוניה, היה צורך לבחור בגוונים רכים יותר, פחות ניגודיים. הגוון התחתון המבצבץ שנבחר הוא סגול כהה ועמוק מאוד, כמעט שחור, בהתאמה לשיש ולריצוף.

 (צילום: מיכל יניב )

הגוון העליון נבחר בהתאמה לחיפוי הקיר. זהו גוון אפור אבן בהיר ורך מאוד שאיפשר להכניס בהירות נעימה לרצפה השחורה המתכתית. השיש והריצוף נשארו נוכחים מאוד והצבע תומך בהם במקום להתחרות בהם, וכן מוסיף עומק לחלל.

 (צילום: מיכל יניב )

עיקרון 3: אל תפחדו להעיז

ניתן להגדיר את סגנון החלל דווקא דרך הרהיט המרכזי והמראה שמעליו, ואז להתאים את שאר האלמנטים מבחינה צבעונית וסגנונית. כך ניתן "לשבור" מראה סטנדרטי ולקבוע כללים חדשים בחלל. בחדר רחצה קלאסי ושקט מאוד, ניתן לבחור ברהיט מרכזי בצבע נועז בעל אמירה משמעותית. רהיט כזה יחולל את האווירה המרכזית.

בתמונה שלמטה ישנו רהיט המרכזי בולט ונועז, כשהקירות והריצוף תומכים בנוכחותו

רהיט בולט ונועז ששובר את חלל (צילום: מיכל יניב )
רהיט בולט ונועז ששובר את חלל (צילום: מיכל יניב )

עיקרון 4: צבעו חלק מהקירות

צבעו את הקירות או חלק מהם במקום לחפות את הכול. אם ברצונכם לשוות לחדר האמבטיה מראה כפרי, ניתן לחפות את הקיר בטיח דקורטיבי שמייצר חיפוי חולי לקירות. אם ברצונכם לתת לקירות מראה מהודר ומאופק, קיים היום בשוק צבע שמן על בסיס מים בעל איכויות כשל צבע שמן. הוא רחיץ ועמיד, ידידותי למשתמש, מתייבש מהר, ומשווה מראה מט נהדר ויוקרתי לקיר.

טיפול בקירות האמבטיה בצבע מיוחד במקום חיפוי והוספת רהיט שונה יכולים להגדיר אווירה אחרת, חמה ומסוגננת.

בפרויקט שלפניכם נצבע הקיר בגוון חום ( IS0046N של נירלט) ומעליו ביישום אומנותי אפקט "פנטזיה" זהב של חברת טמבור. מעל הכל צבענו בלקה על בסיס מים. המראה שנוצר הוא קירות בגוון ברונזה במראה עתיק ומסוגנן, קו מקשר בין עתיק למודרני וכך מותאם לשפה המסוגננת שהחלל מבטא.

  (צילום: מיכל יניב )
(צילום: מיכל יניב )

עיקרון 5: אל תפחדו להכניס צבע לאמבטיה

אם בא לכם לטפל באמבטיה הקיימת, ניתן לייצר שדרוג משמעותי ואדיר בעזרת צבע בלבד. ניתן לצבוע בקלות ארון ומסגרת מראה, כמו גם קירות ותקרה. בחירה מדויקת של צבעים היא כמובן מהותית, ויכולה אפילו לטשטש חיפויים בגוונים שאנו פחות מרוצים מהם. אם אתם מתקשים לבחור את הגוון המועדף עליכם, תוכלו להתייעץ עם מומחה לצבע, שבפגישה אחת יציג לכם שלל מניפות גוונים, יעזור לכם למצוא את הגוון המדוייק בעבורכם, וייעץ לכם איפה ובאיזה מינון כדאי לצבוע.

שימו לב בתמונה הבאה לאריחי החיפוי באמבטיה הזו, כמה הם נראים כבדים ועכורים לפני השינוי בצבע הריהוט והקירות, וכיצד קיבלו גוון בהיר ונעים לאחר הבחירה הנכונה של הצבע סביבם והסרת כמה שורות של אריחים.

 חדר האמבטיה לפני השיפוץ (צילום: הגר יואלי )
חדר האמבטיה לפני השיפוץ (צילום: הגר יואלי )

חדר האמבטיה לאחר צביעת הקיר והארון (צילום: בנימין אדם )
חדר האמבטיה לאחר צביעת הקיר והארון (צילום: בנימין אדם )