בן-אלווי קטן-פרחים, Hesperaloe parviflora (שם עממי: Red yucca), הוא צמח שושנת רב-שנתי, שייך למשפחת האגבה, בעל עלים סרגליים בצבע אפור ופרחים בצבע ורוד, הנישאים על עמודי פריחה גבוהים. ניתן לגדלו בכל אזורי הארץ ובכל סוגי הקרקע. הצמח חסכני במים, עמיד למחלות ומזיקים ופורח במרבית חודשי השנה.

עוד מצמחי הגן של סימה:

>> ברוכים הבאים לישראל - איקלום צמחים

>> היביסקוס קליפורני - מעוג ימי

>> פריחה בוורוד - טבבויה איפה

>> פריחה בכחול לבן - עפרית הכף

מאפיינים

הסוג כולל שלושה מינים של צמחי שושנת רב שנתיים, שמוצאם מצפון מקסיקו ודרום מערב ארצות הברית. בן-אלווי קטן-פרחים הוא צמח ותיק בארץ, אך אינו מוכר. הצמח חסר גבעול והעלים גדלים בשושנת. העלה סרגלי, אורכו מגיע עד ל- 1.3 מטרים ורוחבו בבסיס העלה כ- 3 ס"מ, מזכיר עלים של צמחי יוקה. אולם בשונה מיוקה, קצה העלה אינו קוצני. העלים בעלי מרקם נוקשה, בעלי סיבים, צבעם אפור-ירוק והם שמוטים לאחור. הפרחים ערוכים בשיבולים הנישאים על עמוד תפרחת, המתנשא לגובה של 2-1.2 מטרים. הפרחים דמויי פעמון, אורכם כ- 3 ס"מ ורוחבם כ- 1.5 ס"מ. צבע הפרחים ורוד-קורל. הפריחה נמשכת במרבית חודשי השנה, והפרחים מושכים אליהם את ציפורי הצופית (יונק הדבש).

תנאי גידול

בן-אלווי קטן-פרחים מתאים לגידול בשמש מלאה בכל אזורי הארץ. הצמח עמיד לטמפרטורות קיצוניות של חום וקור ,עד לטמפרטורה של מינוס 10 מעלות צלזיוס ועמיד בכל סוגי הקרקע, כולל אדמות כבדות ובלבד שיהיו מנוקזות. אחזקת הצמח מועטה, וכוללת הורדת התפרחות שסיימו את פריחתן. עם השנים הצמח מתרחב, ומגיע לקוטר של למעלה ממטר. מכל שושנת עולים מספר עמודי פריחה, ועם התרחבות הצמח עולה מספר עמודי הפריחה. הצמח עמיד למחלות ומזיקים.

היכן שותלים אותו?

בן-אלווי קטן-פרחים מתאים לשתילה במסלעה. אפשר לשלבו בגן ים תיכוני, הוא מתאים לשתילה סביב בריכות שחייה, לאורך שביל כניסה לבית, מסביב לחממות ומומלץ מאוד לגינון בכניסות ליישובים ולאיי תנועה. אופי הצימוח האוורירי של העלים ועמודי הפריחה לא יסתירו את התנועה, ולפיכך לא יהווה סיכון בכביש. אפשר לשתול בקבוצות ולקבלו כצמח כיסוי. מומלץ לשתול במרווחים של 60 ס"מ בין הצמחים, ולפזר חיפוי עץ ביניהם, על מנת לדכא גידול עשביה. בתוך מספר שנים, שושנת הצמח תתרחב עד לשלב שיתקבל גוש מלא ובכך תמנע נביטה של עשביה. מאחר שמדובר בצמח חסכן במים, אם נמעיט בהשקיות, יש להניח שגם נביטת עשבי הבר תהיה מועטה. בחוות הבשור שתלנו אותו לפני כ- 15 שנים לכל אורך אחת החממות. הצמחים שם פורחים במשך כ- 10 חודשים בשנה ומושכים את תשומת ליבם של כל החקלאים המבקרים במקום.

אפשר לשלב את בן-אלווי עם מיני יוקה (Yucca) ודקלים. באריזונה ובטקסס שותלים את בן-אלווי בשילוב עם ציצנית וילר (Dasylirion wheeleri), הנמנה אף הוא עם משפחת האגביים. צורת הצימוח דומה, אולם מרקם העלים שונה. שילוב מנצח של שני צמחים אלה אטרקטיבי מאד.

ריבוי הצמח נעשה מזרעים. בתום הפריחה חונט הפרח פרי הלקט. שלב איסוף הזרעים מתחיל כאשר הפרי מתחיל להיפתח בקצוות (בדומה לזרעים של חבצלת החוף). את הזרעים זורעים במגשי הנבטה, והנביטה מתקבלת כעבור כשלושה שבועות. ניתן לזרוע כל השנה. הפריחה חלה כעבור שנתיים. אפשר גם להרבות על ידי חלוקת צמחים בוגרים, באביב.

__________________________________________

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי