תבטיה הרדופית, Thevetia peruviana, הוא שיח גדול, ירוק עד, חסכן במים, בעל עלים צרים ומבריקים ופרחים קישוטיים בצבע כתום, או צהוב, או לבן. לפרחים ריח עדין והם מקשטים את השיח מסוף האביב ועד החורף (אפריל עד דצמבר). מתאים לשתילה ברוב אזורי הארץ פרט לאזורי ההר הקרים, בשמש מלאה ובכל סוגי הקרקע.

הסוג תבטיה שייך למשפחת ההרדופים, והוא כולל 8 מינים של שיחים ועצים ירוקי-עד , שמוצאם באזורים הטרופיים של אמריקה.

תבטיה הרדופית הוא שיח גדול או עץ קטן, שיכול להגיע לגובה של עד 8 מטרים, אולם בדרך כלל גובהו ורוחבו 2-3 מטרים. לשיח עלים צרים ומבריקים , הנראים רעננים במשך כל השנה, גם בתנאי השקיה מצומצמים ביותר, או ללא השקיה. הפרחים דמויי פעמון, והם מופיעים בכמה צבעים: כתום , צהוב או לבן. הצבע הנפוץ הוא כתום והצבע הנדיר הוא לבן. הצמח מכיל מוהל חלבי רעיל , ולמעשה כל חלקי הצמח רעילים לאדם, כולל הפירות המכילים את הזרע.

כתבות נוספות:

לתבטיה הרדופית כושר עמידות בתנאים קשים, הוא מתאים ביותר לאזורים חמים ומצטיין באזורים שחונים כמו הנגב, הערבה ובקעת ים המלח. באזורי הארץ האחרים יגדל בקלות. מתאים לשתילה בתנאי שמש מלאה וברוב סוגי הקרקע. קצב גידולו מהיר וצריכת המים קטנה. הוא דורש טיפול מינימלי ואינו זקוק לגיזומי עיצוב.

במושב סתריה, באחד המשקים, שתולים מספר שיחי תבטיה, שלא מקבלים השקיה כבר עשרות שנים, פרט לגשם, גיל הצמחים הוא כיובל שנים והם נראים רעננים ופורחים כל השנה כמעט.

צמחי התבטיה יכולים לשמש כצמחי רקע בגן גדול, כגדר חוסמת בין שכנים, ואפשר לעצבה כעץ קטן, אך יש להקפיד על גיזום הסורים הרבים שצומחים מאזור בית השורשים, תכונה שמלווה את השיח גם בבגרותו.

ריבוי הצמח נעשה מזרעים. צמחים ניתן להשיג במשתלות המתמחות בצמחים חסכני מים.

_________________________________________

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי