מכבדן לבן, או בשמו העממי Rengarenga, Rock Lily, הוא צמח רב שנתי ירוק עד. מוצאו בניו-זילנד והוא בעל קנה שורש ועלים דמויי סרגל, המרוכזים בבסיס הצמח, בצבע ירוק בהיר. בסוף האביב הוא פורח בפרחים לבנים הנישאים על גבעולי פריחה גבוהים.

עוד על צמחים בגינה ומרפסת

>> ברוכים הבאים לישראל - איקלום צמחים

>> היביסקוס קליפורני - מעוג ימי

>> פריחה בוורוד - טבבויה איפה

בשנת 1999 קיבלתי מניו-זילנד זרעים של מכבדן לבן, שנבטו תוך זמן קצר, ונשתלו עוד באותה השנה במספר גינות ובתנאים שונים. מאחר ומקור הצמחים היה בזרעים, הפריחה התקבלה רק בשנה השנייה לשתילה (צמחים שקונים במשתלה, יפרחו באותה השנה). לצמחי המכבדן עלווה קישוטית בצבע ירוק בהיר. העלים סרגליים, אורכם 60-70 ס"מ ורוחבם 2-10 ס"מ. העלים מרוכזים בבסיס הצמח, ועם התבגרותו הוא מצמיח מרכזי עלים נוספים, וכך הוא מתרחב.

באביב, מכל מרכז - שושנת עלים - מתרומם גבעול פריחה המגיע לכ- 50-60 ס"מ גובה, ועליו נישאים פרחים לבנים דמויי כוכב בקוטר 2-4 ס"מ. כאמור, הפריחה מתחילה בסוף האביב-תחילת הקיץ. לא מומלץ לקטוף פרחים אלו כי אין להם חיי מדף, ותוך יום אחד באגרטל הם נובלים.

תנאי גידול

מכבדן לבן מתאים לשתילה בצל חלקי או מלא. מתאים לכל אזורי הארץ פרט להר הגבוה, שם יסבול מהקור. הוא ייגדל בכל סוגי הקרקעות, ובזמן השתילה יש להוסיף קומפוסט לבור השתילה. הצמח נהנה מהשקיה מסודרת, והוספת דשן תוריק את העלים בצבע ירוק עז.

שימוש בגן

מכבדן לבן מתאים לשתילה בפינה הטרופית בגן יחד עם פילדנדרון קסנדו, בעל העלים המנוצים, ויחד יהיו שילוב מנצח. מתאים לשתילה במסלעה, מסביב לעצים בגן, או כצמח הגובל לאורך שביל כניסה לבית, או כגובל בין ערוגות פרחים, תמיד בתנאי צל. מתאים לשתילה גם כצמח במיכל גדול, אותו אפשר להציב בפטיו, על הגג או בכניסה לבית. באביב, אחת למספר שנים כשהגוש גדול ומבוסס, מומלצת חלוקה של צמחים. הצמחים הצעירים מתפתחים מהר.

_______________________________________________

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי