ברונפלסיה גביענית, Brunfelsia pauciflora או (שמו עממי הוא Yesterday-Today-Tomorrow), הוא שיח בגודל בינוני, ותיק בארץ.

את ההצגה גונבת הפריחה של השיח, שאף העניקה לו את שמו העממי: כותרת הפרח ביומה הראשון צבעה סגול ("yesterday"), והיא הופכת לצבע לבנדר-כחול ("today") ולבסוף ללבן ("tomorrow"). באביב השיח מתכסה בפריחה שופעת, ואפשר לראות עליו פרחים בכל הצבעים והגוונים בו זמנית. פרחים אלו ריחניים מאוד, בעלי ריח אופייני לברונפלסיה. לעיתים אפשר לזהות אותו בלילה לפי הריח, גם כשלא רואים אותו..

מוצאו באמריקה הטרופית, ושם הוא ירוק-עד; בארצנו, כשהחורף קר, הוא משיר את עליו לתקופה קצרה (בחודשים ינואר-פברואר). השיח יכול לצמוח לגובה של 3 מטר, אולם אפשר גם לגזום אותו לגובה ולרוחב של 1 מטר. העלים בצבע ירוק בהיר והפרחים הסגולים בולטים, מרשימים וריחניים. הפריחה באביב, ובחג הפסח ועד יום העצמאות, מדי שנה, צמחי הברונפלסיה מדהימים בפריחתם הצבעונית ובריחם הנעים.

הברונפלסיה מתאים לשתילה בתנאי צל חלקי. בתנאי שמש מלאה הצמח סובל והעלים שלו נעשים צהובים ומקופלים והפריחה נצרבת מהשמש. מומלץ לשתול בקרקע מנוקזת, מועשרת בקומפוסט, ובנוסף, כדאי לדשן בקומפוסט בכל אביב.

אפשר לגזום את השיח לאחר הפריחה כדי לעצבו ולמנוע מופע "פרוע" מדי. אם הוא שתול סמוך לקיר, אפשר לתת לו להגיע לממדים גדולים יותר. הוא יתפתח היטב ויפרח גם כאשר ישתלו אותו בעציץ. כאשר השיח שתול בעציץ, בזמן הפריחה אפשר להציבו בכניסה לבית וליהנות מריח הפרחים. הברונפלסיה מתאימה לשתילה ברוב אזורי הארץ, בגינה מוצלת חלקית (למשל, בקיר צפוני) והצמח נהנה בקיץ מלילות קרירים.

עבורי, פריחת הברונפלסיה מסמלת את בוא האביב.

בכל אשכול פרחים תוכלו לראות גוונים שונים (צילום: סימה קגן )
בכל אשכול פרחים תוכלו לראות גוונים שונים (צילום: סימה קגן )

כתבות נוספות:

ברוכים הבאים לישראל - איקלום צמחים

היביסקוס קליפורני - מעוג ימי

פריחה בוורוד - טבבויה איפה

פריחה בכחול לבן - עפרית הכף

_________________________________________

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי